افراد چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند

به گزارش بهترین عینک آفتابی، متخصص تغذیه گفت: عوامل التهابی در بدن افراد چاق بیشتر از میزان طبیعی است؛ بر همین اساس احتمال ابتلای افراد چاق به کرونا بیشتر است.

افراد چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند

به گزارش گروه اجتماعی بهترین عینک آفتابی، فرزاد شیدفر، استاد گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره اهمیت توجه به موضوع چاقی، گفت: به نظر من چاقی یک بیماری مزمن است و بسیاری از عوامل در بروز آن نقش دارند. عادات غلط غذایی، مصرف غذا های ناسالم، تحرک نداشتن، عوامل ژنتیکی و رفتاری در ابتلا به چاقی موثراند؛ بنابراین برای پیشگیری و درمان چاقی باید به همه این عوامل توجه کرد.

استاد گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: همچنین چاقی خطر ابتلا به دیابت، مسائل قلبی - عروقی، پوکی استخوان و کبدچرب را افزایش می دهد؛ بنابراین پیشگیری و درمان چاقی بسیار حائز اهمیت است.

شیدفر درباره درمان چاقی، گفت: در بیشتر موارد، درمان چاقی با اصلاح الگوی غذایی و تحرک بدنی انجام می گیرد، ولی در مواردی عوامل ژنتیکی هم در بروز چاقی تاثیرگذار است که در چنین مواردی باید درمان چاقی به صورت جامع تر در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: در صورتی که نمایه شاخص توده بدنی، بالاتر از 30 و وزن فرد بیش از حد معمول باشد از درمان دارویی در کنار اصلاح الگوی غذایی و تحرک استفاده می گردد؛ در صورتی که شاخص توده بدنی نیز بالاتر از 27 باشد و فرد مبتلا به بیماری های مانند فشار خون و دیابت باشد نیز باید برای کنترل و درمان چاقی درمان دارویی لازم توسط پزشک متخصص مربوطه انجام گیرد.

استاد گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره ارتباط چاقی و بیماری کرونا، گفت: عوامل التهابی در بدن افراد چاق بیشتر از میزان طبیعی است؛ بر همین اساس احتمال و خطر ابتلای افراد مبتلا به چاقی به بیماری کرونا بیشتر است؛ بنابراین در صورتی که وزن افراد ایده آل باشد و گرفتار چاقی نباشند خطر ابتلا به کرونا به میزان قابل ملاحظه ای در فرد کاهش می یابد.

شید فر اضافه نمود: این مسئله در بسیاری از مقالات علمی دنیا در حال حاضر مطرح شده و مورد تایید قرار گرفته است؛ ضمن اینکه به دلیل همین عوارض ناشی از چاقی این خطر وجود دارد که شدت بیماری هم در افراد مبتلا به چاقی بیشتر باشد.

استاد گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: همچنین چاقی بخش زیادی از هزینه های درمانی کشور ها را به خود اختصاص می دهد؛ چرا که چاقی نیز زمینه ساز ابتلای افراد به سندروم متابولیک، کبدچرب، دیابت، مسائل قلبی- عروقی و فشار خون است.

وی گفت: افراد به هیچ عنوان برای درمان چاقی از رژیم های خودسرانه استفاده نکنند؛ چرا که نه فقط این راه حل موثر نیست، بلکه می تواند عوارض زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "افراد چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید