برخورد سهمگین اما زیبای سه کهکشان از نگاه هابل ، عکس

به گزارش بهترین عینک آفتابی، ایرنا نوشت: تلسکوپ فضایی هابل تصویر خیره کننده ای از برخورد سه کهکشان در حال ادغام در یک صورت فلکی موسوم به بوتس (Bootes) ثبت کرد.

برخورد سهمگین اما زیبای سه کهکشان از نگاه هابل ، عکس

این سه کهکشان در یک مسیر برخورد قرار گرفته اند و در نهایت به یک کهکشان واحد بزرگ تبدیل می شوند که در این فرآیند ساختار مارپیچی یکدیگر را به وسیله تراکنش های گرانشی متقابل تغییر می دهند.

در پیش زمینه این تصویر کهکشانی دیده می گردد که به آرامی در کنار مسیر برخورد در جریان است و در پس زمینه نیز شکل های تار مبهم شده ای از کهکشان های دورتری مشاهده می شوند.

این سه کهکشان برخورد نماینده که ستاره شناسان آن را با نام SDSSCGB 10189 می شناسند یک ترکیب به نسبت نادر از سه کهکشان بزرگ ستاره ساز است که در فاصله تنها حدود 50 هزار سال نوری از یکدیگر قرار دارند. هر چند این فاصله (که نور در مدت 50 هزار سال آن را طی می نماید) ممکن است فاصله خوب و ایمنی به نظر برسد اما در مقیاس نجومی این کهکشان ها در واقع همسایه های بسیار نزدیک یکدیگر هستند.

همسایگان کهکشانی منظومه خورشیدی (کهکشان راه شیری) در فاصله دورتری هستند. برای مثال کهکشان آندرومیدا (Andromeda) که نزدیک ترین کهکشان بزرگ نزدیک به کهکشان راه شیری محسوب می گردد بیش از 2.5 میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد.

انتظار می رود رصد این تلاقی سه گانه کهکشانی به ستاره شناسان در شناخت منشاء بزرگ ترین و پرجرم ترین در کیهان کمک برساند. این کهکشان های بی نهایت بزرگ موسوم به روشن ترین کهکشان های خوشه ای (BCGs) هستند و چنانکه از نامشان پیداست به عنوان روشن ترین کهکشان ها در هر خوشه کهکشانی تعریف می شوند.

ستاره شناسان تصور می نماید که این روشن ترین کهکشان های خوشه ای به وسیله ادغام کهکشان های بزرگ و غنی از گاز همچون موارد مشهود در این تصویر شکل می گیرند.

آنها از دوربین میدان گسترده (واید فیلد) هابل (WFC3) و دوربین تحقیقاتی پیشرفته (ACS) برای تحقیق در باره سه گانه کهکشانی استفاده کردند و امیدوار هستند که از این طریق نحوه شکل گیری پر جرم ترین کهکشان های موجود در کیهان را روشن نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "برخورد سهمگین اما زیبای سه کهکشان از نگاه هابل ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد سهمگین اما زیبای سه کهکشان از نگاه هابل ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید