تأمین برق از نیروگاه های تجدیدپذیر در دستور کار نهاده شد

به گزارش بهترین عینک آفتابی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، قانون جهش فراوری دانش بنیان یک قانون نو است که آیین نامه ها و مفاد آن نه تنها شرکت های دانش بنیان و خلاق بلکه تمام دستگاه ها را نیز درگیر می نماید.

تأمین برق از نیروگاه های تجدیدپذیر در دستور کار نهاده شد

به گفته سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، قانون جهش فراوری دانش بنیان، زمینه ساز توسعه علمی و فناورانه کشور است. مفادی که در این قانون تصویب شده، به توسعه بخش های مختلف اکوسیستم فناوری و نوآوری از بخش های سرمایه گذاری و زیرساختی تا فراوری محصول دانش بنیان و خلاق با استفاده از اختیارات معاونت علمی و فناوری یاری می نماید.

این قانون با حمایت و پیگیری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در قالب آیین نامه های اجرایی مشترک با وزارتخانه ها و دستگاه های مشترک، اجرایی می گردد تا زمینه رسوخ هرچه بیش تر نوآوری و فناوری در اقتصاد کشور و توسعه را فراهم کند.

در یکی از آیین نامه های این قانون آمده که واحدهای صنعتی مشمول موظف اند سالانه معادل درصد مشمول از برق مورد احتیاج خود را به وسیله احداث نیروگاه های تجدید پذیر تأمین نمایند. وزارت نیرو موظف است اطلاع رسانی به واحدهای صنعتی مشمول در مورد احداث و تأمین برق از نیروگاه های تجدید پذیر مطابق درصدهای ذکر شده در قانون را انجام دهد.

وزارت نیرو موظف است هرساله نسبت به تهیه لیست واحدهای صنعتی مشمول و ارائه آن به کارگروه اقدام کند. واحدهای صنعتی مشمول نیز موظف اند احتیاجهای خود را در سامانه نظام افکار نو (ایده ها) و احتیاجها (نان) ثبت نمایند.

این سامانه یکی از ابزارهای قدرتمند جهت ایجاد نظام ملی نوآوری مبتنی بر ایجاد ارتباط مستقیم بین احتیاجهای جامعه، صنایع خصوصی دولتی و پژوهشگران، شرکت های دانش بنیان و خلاق، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد خواهد بود.

وزارتخانه های راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی موظف اند مطابق تشریفات قانونی اراضی مورد احتیاج این طرح را برای آن دسته از واحدهای صنعتی مشمول که زمین لازم برای اجرای نیروگاه های تجدید پذیر را در اختیار ندارند، بر اساس اعلام وزارت نیرو و مصوبه کارگروه در اختیار متقاضیان قرار دهند. مالکیت این اراضی در دوره احداث و بهره برداری در اختیار دولت جمهوری اسلامی ایران باقی می ماند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تأمین برق از نیروگاه های تجدیدپذیر در دستور کار نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأمین برق از نیروگاه های تجدیدپذیر در دستور کار نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید