تبدیل کپرنشینی به اقامت لوکس برای گردشگران

به گزارش بهترین عینک آفتابی، کپرنشینی هنوز هم در بسیاری از مناطق کشور وجود دارد و مردمی که در روستاها به خصوص در روستاهای دور از مرکز مانند استان سیستان و بلوچستان وجود دارد، برای خود از برگ های نخل و بافته های دست خودشان مانند طناب هایی که از درختان داز استفاده شده، خانه ای می سازند. این خانه ها که در واقع یک اتاقک است هم اتاق خواب است و هم آشپزخانه و محل استراحت و.... بسیاری از افراد برای نشان دادن فقر مردمی از یک منطقه از واژه کپرنشینی استفاده می نمایند.

تبدیل کپرنشینی به اقامت لوکس برای گردشگران

مناطق کپرنشین بیشتر در کویرهای ایران وجود دارد مانند لوت، کرمان و سیستان و بلوچستان. اما چند سالی است که از نحوه ساخت این کپرها برای یک نوع جدید از اقامت گردشگران نیز استفاده می گردد. اقامت در کپر برای خیلی از افراد جالب و جذاب است. اکنون در بعضی از مناطق با الگوگرفتن از کپرهایی که مردم در آن سال ها زندگی نموده اند استفاده می گردد تا یک اقامت لوکس برای گردشگران مهیا گردد. استفاده از شمایل کپرها ساخت سقف کپر با برگ و ساقه های درختان خرما و داز، به شکل نیم کره ای که بخش پایینی آن با بلوک ساخته می گردد دارای، تزئیناتی مانند سوزن دوزی های بلوچی و دست بافته های زنان روستایی است. در بعضی از این کپرها برای اقامت بهتر مسافران و گردشگران تخت نیز گذاشته می گردد. چنین کپرهایی را در استان کرمان به وفور می توان مشاهده کرد که برای اقامت مسافران در نظر گرفته شده مانند روستاهای کویرنشین.

یا حتی در شهرستان قلعه گنج استان کرمان که هتلی با همین سبک نیز ساخته شده و چهار ستاره کیفیت را نیز دریافت نموده است. هر چند که در ساخت آن به تهویه هوای داخل اتاق ها توجهی نشده اما اقامت در هتل کپری یک جذابیت به شمار می آید. چنین الگویی در استان سیستان و بلوچستان نیز برای اقامت گردشگران وجود دارد. در جایی مانند چابهار، یکی از فعالان گردشگری با الهام از هتل های کپری، اقامتگاه خود را به شکل یک نخل که هر کدام از آن اقامتگاه ها یک کپر است، ساخته تا گردشگران با تجربه متفاوت از اقامت در اتاقی که بیرون آن شبیه کپر و داخلش امکانات یک هتل 5 ستاره را دارد، آشنا شوند.

در بخش های دیگری از استان سیستان و بلوچستان این نوع اقامتگاه ها در حال ساخت است. هر فعال گردشگری با کمترین هزینه یک کپر را برای اقامت گردشگران آماده نموده و از آن به عنوان بوم گردی استفاده می نماید. در این بوم گردی ها معمولا غذای سنتی همان منطقه نیز به گردشگران ارائه می گردد. در بعضی از مناطق یک کپر عظیم برای سالن گردهمایی مهیاست.

مهر نوشت، اقامت در کپرها اصلا ارزان نیست. از هتل های کپری گرفته تا اقامتگاه های بوم گردی استان سیستان و بلوچستان که همگی جزو بوم گردی ها محسوب می شوند به همان اندازه نرخ دارند که بوم گردی های دیگر. اما اگر امکانات داخل این کپرها ویژه باشد یعنی هر کدام جدا از محل اقامت دارای سرویس حمام و دستشویی جداگانه هم باشند نرخ آن ها با نرخ یک هتل 3 ستاره برابری می نماید.

منبع: گردشبان

به "تبدیل کپرنشینی به اقامت لوکس برای گردشگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل کپرنشینی به اقامت لوکس برای گردشگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید