طرز نگهداری نخل لیندا در خانه ، گیاهی با موی دم اسبی که محبوب آپارتمان نشین هاست

به گزارش بهترین عینک آفتابی، یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار پرطرفدار نخل لیندا است. این گیاه برای انسان و حیوان سمی نیست و می توانید آن را با خیال راحت در منزلتان نگهداری کنید.

طرز نگهداری نخل لیندا در خانه ، گیاهی با موی دم اسبی که محبوب آپارتمان نشین هاست

به گزارش بهترین عینک آفتابی، یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار پرطرفدار نخل لیندا است. این گیاه با برگ های فر و پیچ خورده اش یا به اصطلاح دم اسبی اش ظاهری زیبا و متفاوت دارد. حتی تنه لیندا هم بسیار زیباست. بعلاوه این گیاه برای انسان و حیوان سمی نیست و می توانید آن را با خیال راحت در منزلتان نگهداری کنید.

  • طرز نگهداری و تکثیر آلوئه ورا | گیاه محبوب و پرطرفدار برای زیبایی پوست و مو
  • طرز نگهداری و آسان ترین روش تکثیر برگ انجیری | گیاه مکزیکی پرطرفدار در دکوراسیون خانه

اگر در زمینه گل و گیاه تبحر کافی ندارید خرید لیندا انتخاب مناسبی است، زیرا گیاه مقاومی است و حتی می تواند در برابر کم آبی دوام بیاورد، چون نخل لیندا بومی منطقه ها خشک جنوبی مکزیک است. اگر جزو آن دسته افرادی هستید که به سفر زیاد می روید هم خیالتان از بابت لیندا جمع باشد. البته باید برای قد کشیدن این گیاه شکیبا باشید زیرا رشد نخل لیندا کند است؛ در عوض عمر طولانی دارد.

نخل لیندا اگر در فضای باز کاشته گردد، گل می دهد، اما در فضای آپارتمان، امکان گل دادنش اندک است.

نور

نخل لیندا هم در نور غیرمستقیم و هم مستقیم دوام می آورد، این گیاه در محیطی با نور کم رشد کمتری دارد. هر چقدر نور بیشتر باشد رشد گیاه هم بیشتر می گردد. از طرفی نباید آن را به طور ناگهانی مقابل آفتاب بگذارید؛ ابتدا چند ساعت در روز آن را در مقابل نور بگذارید و سپس به سایه منتقل کنید. تا گیاه کم کم به نور عادت کند و برگ هایش نسوزد.

آبیاری و رطوبت هوا

برای آبیاری لیندا عجله نکنید. آبیاری بیش از میزان لیندا را از بین می برد. زرد شدن برگ های نخل لیندا نشانه آبیاری زیاد و آسیب تماشا ریشه های آن است. هرگاه خاک گیاه کاملا خشک شد، این گیاه را آبیاری کنید. حتی در زمستان به لیندا کمتر آب دهید و به صورت قطره ای آبیاری کنید. بعلاوه لیندا با شرایط آب و هوایی خشک سازگار است و نزدیک وسایل گرم کننده نگذارید. از طرفی گیاه را دور از هوای سرد پنجره، کولر یا در ورودی منزلتان قرار دهید، زیرا جریان هوای سرد باعث خشک شدن برگ های لیندا می گردد.

غبار پاشی

لیندا در طول سال به هفته ای یک بار غبارپاشی احتیاج دارد. اما در دمای زیر 10 درجه نباید غبارپاشی کرد.

خاک و کوددهی

برای نخل لیندا بهتر است از خاک کاکتوس بهره ببرید. بعلاوه ترکیبی از خاک رس، شن و مواد آلی نیز مناسب است. نخل لیندا فقط دو تا سه بار در سال احتیاج به کوددهی دارد. اگر به لیندا کود زیاد دهید روی برگ هایش لکه های قهوه ای ایجاد می گردد. کود کاکتوس آن هم یک بار در بهار و یک بار در تابستان برای این گیاه کفایت می نماید.

هرس کردن

نخل لیندا را هیچ وقت هرس نکنید. زیرا به هرس احتیاجی ندارد و اگر برگ های آن را هرس کنید، نوک برگ هایش قهوه ای می گردد.

تعویض گلدان

اگر نخل لیندا به خوبی رشد کند، تقریبا سالی یک بار به عوض کردن گلدان احتیاج دارد، اما در صورتی که رشد مبه وسیلهی داشت، هر دو تا سه سال یک بار گلدان آن را عوض کنید. این گیاه را در گلدان های کوچک بکارید تا تمام گلدان پر از ریشه گردد. ته گلدان هم حتما سوراخ باشد. اگر این گیاه را در گلدانی خیلی بزرگ بکارید یا منتقل کنید، به حجم بالایی از آب احتیاج دارد که به رشد و سلامتی گیاه آسیب می زند.

تکثیر گیاه

نخل لیندا گیاهی است که می تواند پاجوش یا همان پاگیاه فراوری کنید. پاجوش در کنار گیاه اصلی از درون خاک می روید. شما می توانید به راحتی این پاجوش ها را از گیاه مادر جدا کنید و به صورت جداگانه بکارید تا گیاه جدیدی داشته باشید. در کل تکثیر لیندا سخت است زیرا ممکن است با تکثیر اشتباه ریشه گیاه مادر آسیب دیده و متوقف گردد، در این صورت گیاه ریشه های خود را سریعا احیا نخواهد کرد. برای تکثیر لیندا، بذر را باید در خاک پیت و هوای گرم برای ریشه دار شدن جوانه های ظاهر شده بر روی ساقه کاشت.

بعلاوه وقتی سن گیاه بالا برود از ساقه آن جوانه هایی می روید که باید فوراً حذف شوند.

آفت ها

حشرات پولکی

حشرات پولکی باعث ترشح غیر طبیعی آب از برگ گیاه می گردد. این حشرات قهوه ای روی برگ های گیاه ظاهر می شوند. برای از بین بردن و کشتن آنها دستمالی پشمی را در الکل بخیسانید و پولک موجود در گیاه را مالش دهید تا از برگ آن خارج گردد.

شپشک آرد آلود

یکی دیگر از آفات شپشک آرد آلود است که بیضی و مومی شکل است. از بین بردن آن ها مانند حشرات پولکی است اما می توانید به جای الکل از آب نیز بهره ببرید.

لکه های قرمز

لکه های قرمز مهم ترین آفتی است که زندگی لیندا را تهدید می نماید. در صورت مشاهده سریع لکه های قرمز بر روی برگ و ساقه، به وسیله یک دستمال آنها را بردارید تا از پیشروی آنها جلوگیری کنید. هرگز برگ های لیندا را آب پاشی نکنید. اما برای برداشتن لکه های زیاد، در یک لیتر آب، دو سه قطره مایع ظرفشویی بریزید و روی قسمت های قرمز رنگ اسپری کنید و فورا برگ ها را خشک کنید.

منبع: همشهری آنلاین

به "طرز نگهداری نخل لیندا در خانه ، گیاهی با موی دم اسبی که محبوب آپارتمان نشین هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز نگهداری نخل لیندا در خانه ، گیاهی با موی دم اسبی که محبوب آپارتمان نشین هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید