وزوز گوش چرا رخ می دهد؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، خبرنگاران : وزوز گوش به معنی شنیدن صدا یا زنگ زدن گوش است.

وزوز گوش چرا رخ می دهد؟

گوش عضو مهم بدن است. گاهی صداهایی در گوش می شنویم که به اصطلاح می گوییم گوش مان وزوز می نماید.

به گزارش بهترین عینک آفتابی، وزوز گوش یا تینیتوس به انگلیسی Tinnitus نامیده می گردد. این عارضه به معنی شنیدن صدا یا زنگ زدن گوش است. این مشکل بسیار شایع است و از هر 5 فرد 1 نفر این اختلال را تجربه نموده است.

وزوز خود یک بیماری نیست؛ بلکه نشانه ای از یک اختلال مزمن، مانند از دست دادن شنوایی مرتبط با سن، آسیب شنوایی یا اختلال در سیستم گردش خون است.

اگرچه این امر ناخوشایند است، اما معمولا نشانه مشکل مهمی نیست. ممکن است با افزایش سن این مشکل بدتر گردد. برای بسیاری از افراد، این امر با درمان بهبود می یابد. درمان علت زمینه ای معین شده گاهی اوقات یاری می نماید. سایر روش های درمان باعث کاهش صدای زنگ یا کاهش توجه به صدای ایجاد شده می شوند.

دلایل وزوز گوش

دلایل زیادی باعث بدتر شدن صدا در گوش یا تینیتوس می گردد. در بسیاری از موارد، علت دقیق آن هرگز پیدا نشده است.یکی از دلایل شایع صدا در گوش آسیب سلول های گوش داخلی است. در این صورت فشار امواج صوتی باعث حرکت موهای کوچک و ظریف گوش داخلی می گردد که باعث انتشار سیگنال الکتریکی از سلول های گوش به مغز می گردد و مغز این سیگنال ها را به صدا تبدیل می نماید.

اگر موهای گوش داخلی خم و یا شکسته شوند، سیگنال های الکتریکی تصادفی به مغز فرستاده می گردد و موجب وزوز و زنگ زدن گوش می گردد.سایر علل آن عبارتند از دیگر مسائل گوش، بیماری های مزمن و آسیب یا شرایطی که بر روی اعصاب گوش و یا مرکز شنوایی در مغز تأثیر می گذارد.

علل شایع وزوز گوش

هر فردی می تواند این مشکل را تجربه کند، اما عوامل زیر ممکن است خطر ابتلا را افزایش دهند:

کاهش شنوایی مرتبط با افزایش سن: برای بسیاری از افراد، به علت کاهش عملکرد فیبرهای عصبی، شنوایی با افزایش سن، کاهش می یابد و معمولا در حدود 60 سالگی آغاز می گردد. از دست دادن شنوایی می تواند موجب مشکل گردد که به این نوع کاهش شنوایی پیرگوشی می گویند.

قرار گرفتن در معرض صدای بلند: صدای بلند ناشی از تجهیزات سنگین، اره های برقی و سلاح های گرم علت اصلی افت شنوایی مرتبط با سر و صدا هستند. دستگاه های قابل حمل ، مانند دستگاه های پخش موسیقی یا تبلت ها، در صورتی که به صورت طولانی مدت و با صدای بلند آهنگ پخش نمایند، می توانند موجب از دست رفتن شنوایی شوند. وزوز گوش ناشی از مواجهه کوتاه مدت، مانند حضور در کنسرت با صدای بلند، معمولا از بین می رود، قرار گرفتن بلند مدت در معرض صدای بلند باعث آسیب دائمی گوش و قدرت شنوایی می گردد. مواجهه طولانی مدت با صدای بلند می تواند به سلول های حسی مویی در گوش که موجب انتقال صدا به مغز می شوند، آسیب برساند. افرادی که در محیط های پر سر و صدا کار می نمایند مانند کارگران کارخانه ها و کارگران ساختمانی، نوازندگان و سربازان در معرض خطر هستند.

انسداد ناشی از مواد مترشحه گوش (موم گوش): موم مترشحه از گوش باعث محافظت از کانال گوش با به دام انداختن گرد و غبار و کاهش رشد باکتری ها می گردد. هنگامی که حجم زیادی از موم ها تجمع یابند، به راحتی نمی توان آن ها را پاک کرد و باعث کاهش شنوایی یا تحریک پرده گوش می گردد که نهایتا می تواند منجر به آن گردد.

تغییرات استخوان گوش: اتواسکلروز یا رشد غیرطبیعی و تدریجی استخوان رکابی در گوش میانی که یک بیماری ارثی است و در افراد یک خانواده بیشتر دیده می گردد، باعث کاهش شنوایی و این مشکل می گردد.

علل کمتر شایع وزوز گوش

بیماری مینیر: وزوز گوش می تواند شاخص اولیه بیماری مینیر باشد. مینیر اختلال گوش داخلی است که فشار غیرطبیعی مایع درون گوش موجب بیماری مینیر می گردد.

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی: مسائل مفصل گیجگاهی فکی (مفصلی که در دو طرف سر در جلوی گوش، محل اتصال فک پایین با جمجمه قرار گرفته است) می تواند باعث آن گردد.

آسیب های سر یا گردن: ضربه و آسیب به سر و گردن می تواند بر گوش داخلی، اعصاب گوش یا عملکرد مغز مرتبط با شنوایی تأثیر بگذارد. به طور کلی معینه چنین آسیب هایی وزوز گوش یک طرفه است.

نوروم آکوستیک (تومور عصب شنوایی): توموری خوش خیم ایجاد شده بر روی عصب جمجمه ای یا عصب کرانیال که از مغز به گوش داخلی می رسد و باعث حفظ تعادل و شنوایی می گردد. بعلاوه شوانوم وستیبولار (تومور دهلیزی سلول های شوان) نامیده می گردد. این حالت عموما باعث ایجاد وزوز فقط در یک گوش می گردد.

اختلالات عروق خونی مرتبط با وزوز گوش: در موارد نادر، ناشی از اختلالات عروق خونی است. این نوع را وزوز گوش ضربانی می نامند.علل آن عبارتند از:

آترواسکلروز: با افزایش سن و افزایش کلسترول و سایر رسوبات، عروق خونی اصلی نزدیک گوش میانی و درونی، انعطاف پذیری خود را از دست می دهند(کاهش قدرت انقباض و انبساط در برابر خون ارسالی با هر ضربان قلب)که باعث می گردد جریان خون فشارنده گردد و شدت آن نیز بیشتر گردد و گوش این ضربات را راحت تر تشخیص می دهد. این نوع در هر دو گوش شنیده می گردد.

تومورهای سر و گردن: تومورهایی که روی عروق خونی در سر یا گردن فشار می آورند، می توانند موجب این مشکل و سایرعلائم شوند.

فشار خون بالا: فشار خون بالا و عوامل افزایش فشار خون، مانند استرس، الکل و کافئین باعث افزایش آن می شوند.

جریان آشفته خون: باریک شدن یا پیچ خوردن شریان گردن (شریان کاروتید) یا ورید گردن (ورید ژاگولار) می تواند موجب جریان خون متلاطم و غیر طبیعی گردد و نهایتا منجر به این مشکل گردد.

ناهنجاری مویرگ ها: وضعیتی که به نام ناهنجاری مویرگ های شریانی-وریدی نامیده می گردد. ارتباط غیر طبیعی بین شریان ها و وریدها می تواند منجر به این مشکل گردد. این نوع معمولا در یک گوش اتفاق می افتد.

منبع: رکنا

به "وزوز گوش چرا رخ می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزوز گوش چرا رخ می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید