آلودگی هوای تهران عمق دید را هفتاد درصد کاهش داده

به گزارش بهترین عینک آفتابی، کیفیت هوای تهران از اوایل هفته جاری از شرایط سالم خارج شده و در شرایط ناسالم برای گروه های حساس جامعه قرار گرفته است.

آلودگی هوای تهران عمق دید را هفتاد درصد کاهش داده

آلودگی هوا در تهران، عمق میدان دید را در پایتخت به طور قابل توجهی کاهش داده و از 7 کیلومتر به2.5 کیلومتر رسانده است. از اوایل هفته جاری (30 آبان تا 3 سوم آذر) نفوذ توده هوای پرفشار از سمت شمال غرب به منطقه منجر به استقرار الگوی پایدار و سرد شده و سکون نسبی هوای تهران را به دنبال داشته و این شرایط به تجمع تدریجی آلاینده ها در سطح شهر کمک کرده است. همچنین تداوم شرایط جوی پایدار در منطقه در روزهای دوشنبه و سه شنبه افت کیفیت هوای پایتخت و کاهش دید افقی را به دنبال داشته است.

مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوا در این باره گفت:

پایداری جوی حاکم بر منطقه با توجه به توپوگرافی تهران و شرایط فصلی می تواند منجر به تشدید وارونگی دما در نزدیکی سطح زمین و افزایش غلظت آلاینده های جوی و تشکیل غبار صبحگاهی شود.

نادری خاطر نشان کرد که بررسی داده های صبحگاهی جو بالای اندازه گیری شده در ایستگاه مهرآباد نشان می دهد عمق لایه وارونگی سطح زمین از شنبه تا سه شنبه فرایند افزایشی داشته است و به طور میانگین این ارتفاع 150 متر برآورد شده است و این موجب شده پراکنش آلاینده هاd هوا در شهر تهران محدود شود. این در حالی است که ارتفاع پایه در ایستگاه مهرآباد برابر 1191 متر و میانگین عمق وارونگی از سطح دریا 1341 متر است.

به گفته نادری، همچنین نتایج به دست آمده از محاسبه بیشینه ارتفاع لایه مرزی که فضای موجود در راستای قائم جو برای پخش و پراکنش آلاینده های هواست، بر فرایند کاهشی آن در طول هفته دلالت می کند (میانگین ارتفاع 1165 متر از سطح زمین) و ارتفاع این لایه مرزی در روز سه شنبه به کمترین مقدار رسید (900 متر از سطح زمین). به این ترتیب کاهش بیشینه ارتفاع لایه مرزی نشان از پایداری ساختار قائم جو داشته که منجر به تجمع آلاینده ها در سطح نزدیک به زمین شده است و در چنین شرایطی عمق میدان دید نیز متأثر از شرایط موجود در برخی ساعات به 5/2کیلومتر رسید.

اطلاعات غلظت آلاینده ها بر اساس داده ایستگاه های شرکت کنترل کیفیت هوا و اطلاعات هواشناسی جو بالای اندازه گیری شده در ایستگاه مهرآباد از پایگاه اطلاعات دانشگاه وایومینگ تهیه شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

منبع: کجارو

به "آلودگی هوای تهران عمق دید را هفتاد درصد کاهش داده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوای تهران عمق دید را هفتاد درصد کاهش داده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید