آیا ماسک به تنهایی برای پیشگیری از کرونا کافی است؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مردم نباید تصور کنند که تنها با زدن ماسک از ابتلا به کووید 19 به طور کامل در امان هستند.

آیا ماسک به تنهایی برای پیشگیری از کرونا کافی است؟

به گزارش ایرنا، براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، استفاده از ماسک در همه مکان های عمومی و محل های تجمع از روز یکشنبه 15 تیر 99 اجباری شد.

حسن روحانی رییس جمهوری در این خصوص گفت: هر فردی از 15 تیر وقتی می خواهد وارد یک مکان سرپوشیده جمعی شود، پوشیدن ماسک الزامی است و نباید در همه مکان هایی که اعلام شد به کسی که دارای ماسک نیست، خدمت داده شود.

حمید سوری اپیدمیولوژیست درمورد ضرورت استفاده درست از ماسک اظهارداشت: استفاده صحیح و همگانی از ماسک احتمال ابتلا را کاهش می دهد، اما کماکان اقداماتی مانند رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از حضور در تجمعات، مکان های شلوغ و فضا های بسته، نرفتن به سفر های غیرضروری، شستن مرتب دست با آب و صابون، ضروری است تا بر این ویروس چموش، فائق شویم.

وی ادامه داد: تحقیقات نشان می دهد استفاده از ماسک توسط دو طرف در معرض مواجهه با یکدیگر می تواند 70 تا 95 درصد احتمال انتقال را کاهش دهد، اما این دامنه بستگی به نوع کیفیت و طرز استفاده از ماسک دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: مردم نباید تصور کنند که با زدن ماسک احتمال ابتلا به این بیماری کاملا از بین می رود و برای کنترل و پیشگیری از کرونا باید همه توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.

سوری رعایت فاصله گذاری اجتماعی را همچنان ضروری دانست و گفت: در اپیدمی های حاد پیشفراینده مثل کووید - 19 که فرایند اپیدمیولوژی آن ثابت نیست و طی زمان بسیار تغییر پذیر می باشد، ضروری است سیاست ها و رویکرد های پیشگیرانه، محافظتی و درمانی در دوره های زمانی کوتاه و متناوب به روز رسانی شوند تا احتمال موفقیت برای خاموشی اپیدمی افزایش یافته و ادامه فرایند کاهش آن تسریع شود، در غیر این صورت این موفقیت ها مقطعی و گذرا خواهد بود.

وی، سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای را از گروه های پرخطر ابتلا به بیماری کرونا اعلام و تاکید کرد: آنان نسبت به دوران اوایل اپیدمی که بی محابا رفتار های معمول خود را انجام می دادند یا خطر بیشتری برای خود در قائل نبودند، باید بیشتر مراقب خود باشند تا مشکلاتی برای خود و دیگران مشکلاتی ایجاد نکنند.

منبع: فرارو

به "آیا ماسک به تنهایی برای پیشگیری از کرونا کافی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ماسک به تنهایی برای پیشگیری از کرونا کافی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید