احتمال مداخله سیا و وزارت دادگستری آمریکا در پرونده محمد بن سلمان قوت گرفت

به گزارش بهترین عینک آفتابی، روزنامه واشنگتن پست گزارش داد، محتمل است دولت بایدن در یک شکایت مدنی علیه محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی مداخله کند زیرا نگران است اسرار آمریکا در دادگاه فاش گردد.

احتمال مداخله سیا و وزارت دادگستری آمریکا در پرونده محمد بن سلمان قوت گرفت

به نقل از پایگاه بیزنس اینسایدر، سعود الجبری که سابقا رئیس اطلاعات عربستان بود و در 2017 گریخت، اوت گذشته از ولیعهد سعودی به اتهام اعزام یک تیم قتل برای کشتن او در تورنتو در اکتبر 2018 به دادگاه شکایت کرد.

الجبری که چندین دهه از مقامهای ارشد وزارت کشور عربستان بود، به دنبال حملات یازده سپتامبر 2001 با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در حوزه ضد ترور همکاری نزدیکی داشت.

وکلای الجبری میگویند که محمد بن سلمان قصد دارد موکلشان را بکشد زیرا او به اطلاعات حساسی درباره دولت سعودی و خاندان سلطنتی دسترسی دارد و به محمد بن نایف که در ژوئن 2017 از ولیعهدی عربستان برکنار شد، نزدیک بود.

مایکل کلوگ، وکیل بن سلمان در دسامبر با تنظیم دادخواستی ادعای الجبری را رد نموده و استدلال کرد که ولیعهد سعودی از پیگرد در آمریکا به عنوان رئیس کشور مصون است. وکلای بن سلمان همچنین الجبری را به سوءاستفاده از برنامه های ضد ترور به منظور اختلاس 3.4 میلیارد دلار از دولت سعودی متهم کردند. الجبری این ادعا را رد نموده است.

براساس گزارش واشنگتن پست، وکلای الجبری برای دفاع از او مقابل این اتهام در دادخواست خودشان به دادگاه گفته اند که ممکن است آنالیز فعالیتهای مبارزه با تروریسم و امنیت ملی دولت ایالات متحده لازم باشد.

واشنگتن پست گزارش داد، وزارت دادگستری آمریکا نگران است که با این اقدام اسرار آمریکا افشا گردد. یک مقام آمریکایی به واشنگتن پست گفت، سیا هم در حال آنالیز این موضوع است.

پایگاه بیزنس اینسایدر با وزارت دادگستری آمریکا و سیا برای اظهارنظر تماس گرفت. وکلای الجبری پاسخی ندادند. وکلای محمد بن سلمان هم هنوز واکنشی نداشته اند.

واشنگتن پست گزارش داد که در تاریخ 26 آوریل وزارت دادگستری آمریکا سندی را به دادگاه فدرال ماساچوست ارائه داد مبنی بر اینکه با توجه به قصد الجبری برای توصیف اطلاعات مربوط به فعالیتهای امنیت ملی ادعا شده در حال آنالیز این پرونده است. بر این اساس، دولت در حال آنالیز است که آیا مشارکت داشته باشد و در آن صورت، چگونه این اقدام باید انجام گردد.

وزارت دادگستری آمریکا در این پرونده اشاره ننموده است که چگونه مداخله خواهد نمود اما واشنگتن پست گزارش داد که این وزارتخانه احتمالا از امتیاز اسرار دولتی استفاده میکند.

طبق این امتیاز، وزارت دادگستری آمریکا در صورت وجود خطر منطقی درباره اینکه این افشاگری به امنیت ملی آمریکا آسیب بزند مقابل درخواست دادگاه برای افشای اطلاعات می ایستد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "احتمال مداخله سیا و وزارت دادگستری آمریکا در پرونده محمد بن سلمان قوت گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال مداخله سیا و وزارت دادگستری آمریکا در پرونده محمد بن سلمان قوت گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید