افزایش 37 درصدی هزینه های دهک دهم

به گزارش بهترین عینک آفتابی، هزینه های دهک دهم نسبت به پارسال بیش از 37 درصد افزایش یافته که در مقایسه با دهک اول 10 درصد بیشتر است.

افزایش 37 درصدی هزینه های دهک دهم

به گزارش ایسنا، آماری که اخیرا مرکز آمار ایران از شرایط تورم و تغییر قیمت کالا و خدمات مصرفی مردم منتشر کرد نشان از این داشت که تورم نقطه به نقطه و به عبارتی افزایش هزینه های خانوار های ایرانی نسبت به مرداد ماه سال گذشته در مجموع 30.4 درصد افزایش داشته که این رقم نسبت به تیر ماه سال جاری هم 3.5 درصد رشد نموده است.

اما آنالیز شرایط 10 دهک هزینه ای نشان از افزایش قابل توجه هزینه بین دهک ها نسبت به مرداد پارسال دارد؛ بطوری که تورم نقطه به نقطه در دهک دهم به 37.8 درصد رسیده که نسبت به تیر ماه بیش از پنج درصد رشد دارد. بر این اساس تامین هزینه برای پایین ترین دهک نسبت به سال قبل به طور متوسط 37.8 درصد افزایش دارد.

این در حالی است که دهک اول تورم 27.7 درصدی در مرداد ماه را نسبت به مرداد سال گذشته تجربه نموده و این رقم در دهک های بعد بالاتر می رود، به عبارتی تحمیل هزینه به افراد نیازمند بیش از افراد غیر نیازمند و اقشار پردرآمد بوده است.

فاصله تورمی دهک ها بیشتر شد

آمار برای مرداد تورم سالانه 0.6 درصد کاهش داشته و به 25.8 درصد رسیده بود، که شرایط این شاخص در بین دهک ها نیز در بازه 23.4 درصد برای دهک اول تا 28.8 درصد برای دهک دهم نوسان دارد.

محدوده تغییرات تورم 12 ماهه در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بین 21.6 درصد برای دهک اول تا 22.3 درصد برای دهک نهم است. هم چنین برا گروه عمده کالا های غیر خوراکی و خدمات بین 25.2 درصد برای دهک اول تا 30.6 درصد برای دهک دهم است.

فاصله تورمی دهک ها در میان دهک های مختلف هزینه ای، 5.4 درصد رسیده که نسبت به تیرماه (4.7 درصد) 0.7 درصد افزایش داشته است.

همچنین فاصله تورمی در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات نسبت به ماه قبل 0.9 درصد کاهش و در گروه عمده کالا های غیر خوراکی و خدمات نسبت به ماه قبل 0.8 درصد افزایش نشان می دهد.

منبع: فرارو

به "افزایش 37 درصدی هزینه های دهک دهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 37 درصدی هزینه های دهک دهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید