افشای سند دیگر دخالت آمریکا برای نخست وزیر شدن الزرفی

به گزارش بهترین عینک آفتابی، پایگاه خبری موازین نیوز به نقل از سفیر آمریکا در بغداد آورده است که نخست وزیر نشدن عدنان الزرفی عواقب جدی برای عراق خواهد داشت.

افشای سند دیگر دخالت آمریکا برای نخست وزیر شدن الزرفی

به گزارش گروه بین الملل بهترین عینک آفتابی، پایگاه خبری موازین نیوز گفت که سفیر آمریکا در بغداد در جواب نامه قاسم الاعرجی وزیر کشور پیشین عراق بر حمایت آمریکا از الزرفی برای نخست وزیری عراق تاکید نمود.

بر اساس این گزارش ماتیو تویلر سفیر آمریکا در بغداد روز شنبه رای ندادن مجلس عراق به عدنان الزرفی و کابینه وی را باعث عواقب جدی برای عراق دانست.

به گزارش موازین نیوز، تویلر در جواب نامه الاعرجی درباره شرایط مبهم دولت آینده عراق، الزرفی را آخرین فرصت برای عراق دانست و بر ضرورت احترام به آنچه فرآیند قانونی نامزد شدن الزرفی برای نخست وزیری عراق خواند تاکید نمود.

این در حالی است که یک عضو مجلس عراق امروز تاکید نمود با توجه به حکم دادگاه تجدیدنظر فدرال عراق در ابطال عضویت یک قاضی این دادگاه، به خودی خود رئیس جمهور مجبور به پس دریافت تصمیم خود از نامزدی الزرفی برای نخست وزیری عراق خواهد شد.

ائتلاف شیعی الفتح و ائتلاف شیعی دوله القانون با یکدیگر فراکسیون البناء را تشکیل داده اند که از سوی رئیس مجلس عراق به عنوان فراکسیون اکثریت مجلس عراق معرفی شده است و بر اساس قانون اساسی اکثریت مجلس عراق که متعلق به شیعیان است باید مامور تشکیل کابینه را برگزینند.

گروه های شیعی عراق تا به امروز بر سر نام نامزد نخست وزیری عراق به تفاهم نرسیدند از همین رو برهم صالح رئیس جمهور عراق 27 اسفند ماه طی مراسمی عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد. پیش از الزرفی محمد توفیق علاوی برای تشکیل دولت انتقالی عراق مامور شده بود که به دلیل مخالفت بعضی جریان ها با اسامی نامزدهای تصدی وزارتخانه ها در کابینه پیشنهادی جدید، در این امر ناکام ماند.

الزرفی از اعضای فراکسیون النصر به رهبری حیدر العبادی (نخست وزیر سابق) در مجلس عراق است، اما معرفی او موجی از مخالفت شدید در میان گروه های مجلسی به راه انداخته است.

او از زمان مکلف شدن طبق قانون 30 روز مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند که با وجود مخالفت گروه های اصلی شیعی که اکثریت را در مجلس تشکیل می دهند موفقیت الزرفی بعید به نظر می رسد.

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "افشای سند دیگر دخالت آمریکا برای نخست وزیر شدن الزرفی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای سند دیگر دخالت آمریکا برای نخست وزیر شدن الزرفی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید