با بزرگترین نژاد سگ در ایران آشنا شوید!، عکس

به گزارش بهترین عینک آفتابی، سگ قفقازی شاهسون دارای جثه بسیار بزرگ و قدرتمند است. با این که سرزمین قفقاز بعد از قرارداد ترکمانچای به روسیه تعلق گرفته، آن ها از وجود این گونه بی خبر بودند اما متاسفانه این گونه ایرانی، در نهایت به اشتباه در کشور روسیه ثبت شده است.

با بزرگترین نژاد سگ در ایران آشنا شوید!، عکس

این سگ که در شمال غربی ایران یافت می گردد، به وسیله طوایف شاهسون به عنوان نگهبان سکونتگاه ها و دام ها پرورش داده می گردد. گرچه ماستیف شاهسون در خارج از منطقه بومی خود بسیار کمیاب و ناشناخته است، اما گفته می گردد این نژاد دارای جمعیتی سالم تقریباً برابر با 3000 نمونه در ایران است.

  • زیباترین اسب ایرانی که دست پرورده عشایر است!/ عکس

سگ غفقازی شاهسون که خانواده سگ مازندرانی ایرانی و بعلاوه سگ اوچارکای قفقازی که از آن سرچشمه می گیرد، نزدیک است، از قرن هفدهم میلادی که به وسیله جنگجویان شاهسون برای محافظت از آن استفاده شد، خالص و بدون تغییر به جای مانده است.

سگ غفقازی ایرانی، در مرز شمالی فارس از آن موقع، نگهبان و همدم عشایر شاهسون بوده و کاروان های آنان را از نزدیک دنبال می نماید و از مردم، شتر و گوسفندان در برابر حیوانات وحشی و سارق محافظت می نماید. ماستیف های شاهسون آهسته حرکت می نمایند و آرام به نظر می رسند، تقریباً به مناظری که آنها را احاطه نموده است علاقه ای ندارند، اما این سگ های قدرتمند زمانی که احتیاج به دفاع بسیار سریع واکنش نشان می دهند.

این نژاد باستانی که به وسیله بسیاری به سادگی یک زیرنوع منطقه ای از سگ چوپان قفقازی در نظر گرفته می گردد، نه استاندارد شده است و نه به رسمیت شناخته شده است، بلکه بر اساس ظاهر فیزیکی، خلق و خو و توانایی های کاری به گونه ای ثابت پرورش داده می گردد.

سگ قفقازی در عین تحمل و محافظت از سگ های آشنا در گله، می تواند نسبت به سگ های عجیب و غریب بسیار تهاجمی باشد و از درگیری حتی بدون تحریک نیز دریغ نمی نماید. با این حال، اگرچه این نژاد بسیار دور افتاده و نسبت به غریبه ها مشکوک است، اما نسبت به افرادی که نمی شناسد بیش از حد شرورانه نیست و نشان می دهد که بین آن بازدیدنمایندگان با نیت بد احتمالی و کسانی که هیچ تهدید واقعی برای قبیله ایجاد نمی نمایند، خویشتن داری و توانایی زیادی دارد.

مهربان با بچه ها، وفادار و محافظ

این سگ ها، سگ های قابل اعتماد و مطیع هستند که به علت هوش، قدرت و استقامت بسیار خود ارزشمند هستند. شاهسون قفقازی نژادی است استخوان دار با سر بزرگ و گردنی قوی، بدن آن ها بسیار عضلانی و قدرتمند است، اما نسبتاً لاغر و جمع و جور است، با پشتی صاف و پاهای بلند و محکم. بعضی از نمونه ها گوش های بریده دارند، اما اکثریت سگ های شاهسون هستند.

پوشش غلیظ کاملاً ضد آب، ضخیم و زبر آن ها تمام طیف های رنگی را در بر می گیرد با این حال آن ها بیشتر دو رنگ ، مانند سفید با تکه های بزرگ سیاه و بریندل با نشانه های سفید، اما با ارزش ترین رنگ آن ها سفید یکدست، کرم، حنایی و خاکستری گرگی هستند.

  • کشف قلمرو باستانی که هزاران سال پیش در اقیانوس گم شد/ عکس

  • سنگ قیمتی 30 سال در خانه زیر پا افتاده بود/ عکس

منبع: molosserdogs

227323

منبع: خبرآنلاین

به "با بزرگترین نژاد سگ در ایران آشنا شوید!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با بزرگترین نژاد سگ در ایران آشنا شوید!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید