تصویب مشوق های نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری ، امکان ساخت تا 2 طبقه بیشتر فراهم شد

به گزارش بهترین عینک آفتابی، ضوابط کالبدی تشویقی نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی رسید؛ اعطای یک یا دو طبقه تشویقی نسبت به تراکم طرح مصوب، تسهیل در ضوابط پارکینگ، امکان احداث واحدهای مسکونی با زیربنای کمتر از حدنصاب و عدم احتساب مساحت بالکن و تراس در محاسبه از جمله این مشوق هاست.

تصویب مشوق های نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری ، امکان ساخت تا 2 طبقه بیشتر فراهم شد

به گزارش بهترین عینک آفتابی، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ضوابط کالبدی تشویقی نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، امروز به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی رسید که از جمله این مشوق ها می توان به اعطای یک یا دو طبقه تشویقی نسبت به تراکم طرح مصوب، تسهیل در ضوابط پارکینگ، امکان احداث واحدهای مسکونی با زیربنای کمتر از حدنصاب و عدم احتساب مساحت بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی اشاره نمود.

محمد آئینی اظهار کرد: سیاست ها و ضوابط تشویقی نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد که به وسیله شرکت بازآفرینی شهری تهیه شد به وسیله شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسید.

وی اضافه نمود: در محدوده بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، افزایش تراکم، تسهیل در ضوابط پارکینگ و معماری و اختلاط کاربری ها برحسب گروه های چهارگانه با هدف ایجاد انگیزه برای توسعه گرها، سرمایه گذاران و مالکان اعطا می گردد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به ویژگی های گروه های چهارگانه مورد هدف بهسازی و نوسازی گفت: این گروه ها شامل بازآفرینی یکپارچه در مقیاس بلوک شهری، نوسازی در مقیاس محورهای اصلی محله ای، نوسازی در عمق بافت فرسوده شهری و نوسازی قطعات غیر قابل تجمیع است.

آئینی تاکید نمود: از جمله مشوق های گروه اول می توان به اعطای دو طبقه تشویقی نسبت به تراکم مجاز طرح مصوب، امکان تخصیص سطح اشغال مجاز طبقه همکف به کاربری های انتفاعی، امکان تخصیص 20 درصد از فضای باز غیرمسقف مجموعه به منظور تامین بخشی از پارکینگ های مورد احتیاج، امکان استفاده از مساحت معابر بن بست فاقد کارکرد و امکان تسهیل در ضوابط معماری از جمله نحوه توده گذاری و نما اشاره نمود.

وی گروه دوم را نوسازی در مقیاس محورهای اصلی محله ای دانست و گفت: اعطای حداکثر یک طبقه تشویقی نسبت به تراکم مجاز طرح مصوب، امکان تخصیص سطح اشغال مجاز طبقه همکف به کاربری های غیرانتفاعی مشروط به تامین ورودی مستقل، عدم احتساب سطح بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی، کاهش ضریب تامین پارکینگ مورد احتیاج به 0.75 مشروط به ورود پارک حاشیه ای در معبر، امکان استفاده از مساحت معابر بن بست فاقد کارکرد و تراکم حاصل از آن ضوابط تشویقی گروه دوم را تشکیل می دهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که نوسازی در عمق بافت فرسوده شهری، گروه سوم هدف بهسازی و نوسازی را شامل می گردد تاکید نمود: ضوابط تشویقی این گروه نیز اعطای حداکثر یک طبقه تشویقی، کاهش ضریب تامین پارکینگ مورد احتیاج به 0.75 برای هر واحد، امکان احداث یک درب اضافه در راستای تامین حداکثری پارکینگ در بافت های فرسوده و عدم احتساب مساحت بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی است.

آئینی توضیح داد: نوسازی قطعات غیر قابل تجمیع، گروه چهارم بسته سیاست ها و ضوابط نوسازی بافت های فرسوده را تشکیل می دهد. امکان پیشروی طولی تا 2 متر پس از اصلاحی مشروط به رعایت همجواری و حقوق همسایگی، کاهش ضریب برای هر واحد تامین پارکینگ مورد احتیاج به 0.75، امکان احداث حداکثر یک درب اضافه مشروط به تامین ضریب تامین یک پارکینگ برای هر واحد، امکان احداث واحدهای مسکونی با زیربنای کمتر از حدنصاب معین شده در طرح مصوب و عدم احتساب مساحت بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی، مشوق های گروه چهارم را شکل می دهد.

منبع: همشهری آنلاین

به "تصویب مشوق های نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری ، امکان ساخت تا 2 طبقه بیشتر فراهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب مشوق های نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری ، امکان ساخت تا 2 طبقه بیشتر فراهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید