تور مجازی عمارت ائل گلی تبریز

به گزارش بهترین عینک آفتابی، تورهای مجازی از مکان های تاریخی و فرهنگی نظیر عمارت ائل گلی می تواند یکی از گزینه های سرگرمی شما باشد و ما را با تاریخ و فرهنگ سرزمینمان آشنا کند.

تور مجازی عمارت ائل گلی تبریز

این باغ و استخر که در تبریز واقع شده است، از نمادهای اصلی این شهر محسوب می شود. ائل گلی در سال 1387 به عنوان اثر ملی در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسید. با بهترین عینک آفتابی همراه شوید تا با تور مجازی از ائل گلی بازدید کنیم.

عمارت ائل گلی

قدمت ائل گلی به دوران آق قویونلوها می رسد و در طول زمان و حکومت های مختلف، بخش هایی به آن اضافه شد و تغییرهایی در آن صورت گرفت. این بنا بزرگ ترین منبع ذخیره آب برای آبیاری باغ های مناطق شرقی تبریز تا دروازه تهران و تپه لی باغ بوده است. در عصر صفویان دیواری سنگی دور آن کشیدند و در عهد قاجار نیز در اطراف عمارت، خیابان هایی جهت عبورومرور ساختند و با درختانی چون تبریزی و بید مجنون مزین کردند؛ تا اینکه پایان در زمان پهلوی این مکان به گردشگاهی برای تفریح تبدیل شد.

باغ ائل گلی شامل استخر یا دریاچه و کلاه فرهنگی در وسط آن است. دریاچه این عمارت حدود 5,500 متر مربع وسعت دارد و ابعاد آن 200 در 200 متر است که قبل از انقلاب به آن شاهگلی (به معنای دریاچه شاه) گفته می شد. آب این دریاچه از رودخانه لیقوان تأمین می شود و امکان قایق سواری در آن وجود دارد.

کلاه فرنگی که به آن کاخ ائل گلی نیز می گویند، پیش تر یک ساختمان یک طبقه خشتی و فرسوده بود که شهرداری تبریز در دهه 40 خورشیدی آن را تخریب کرد و ساختمانی هشت ضلعی در دو طبقه ساخت. در حال حاضر از این بنا به عنوان رستوران استفاده می شود. راه دسترسی به کلاه فرنگی از ضلع جنوبی دریاچه امکان دارد که این عمارت را به جزیره ای کوچک تبدیل کرده است. ائل گلی در بخش اصلی شهر و جنوب شرقی تبریز و هفت کیلومتری مرکز شهر واقع شده است.

می توانید سفری مجازی به شهر تبریز داشته باشید و در چند دقیقه از عمارت باشکوه ائل گلی دیدن کنید. فقط کافی است سری به صفحه تور مجازی ائل گلی بزنید و از تماشای این مکان تفریحی در دنیای مجازی لذت ببرید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با جاذبه های گردشگری مطلب زنوزق تبریز؛ بزرگترین روستای پلکانی ایران را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "تور مجازی عمارت ائل گلی تبریز" امتیاز دهید

2 کاربر به "تور مجازی عمارت ائل گلی تبریز" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور مجازی عمارت ائل گلی تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید