خبرنگاران اعضای برجام خواستار اجرای کامل این توافق شدند

به گزارش بهترین عینک آفتابی، مسکو - خبرنگاران - وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه ای اعلام نمود که کشورهای عضو برجام در نشست روز چهارشبنه خواستار بازگشت به اجرای کامل این توافق بین المللی توسط همگی اعضا شدند.

خبرنگاران اعضای برجام خواستار اجرای کامل این توافق شدند

به گزارش بهترین عینک آفتابی، وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در بیانیه خود گفت که سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه به نمایندگی از این کشور در هفدهمین نشست کمیسیون برجام در سطح مدیران سیاسی وزارت خارجه که به صورت وبیناری برگزار گردید، شرکت کرد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده است: در این نشست بطور مفصل درخصوص اجرای عملی توافق های سال 2015 (برجام) باتوجه به چالش های موجود که چالش اصلی اقدامات آمریکا است که برای ایجاد موانع در اجرای کامل معامله هسته ای کوشش می نماید، گفت و گو و گفتگو شد.

وزارت خارجه روسیه می گوید: در مرکز توجه مسائل مربوط به مقدمات نشست وزیران برای گفت و گو درباره برجام بود که برگزاری آن برای روز 21 ماه دسامبر (اول دی ماه) برنامه ریزی شده است.

در بیانیه آمده است: نمایندگان شرکت کننده در برجام بر پایبندی به تعهدات خود در این توافق بین المللی و قطعنامه 2231 شورای امنیت تاکید نموده و خواهان ادامه جستجوی فشرده برای یافتن راهکار های موثر شدند تا به بازگشت هرچه سریعتر به اجرای کامل توافق های در برجام در چارچوب اولیه توافق شده یاری کند.

اقدامات هماهنگ کشورهای عضو برجام مانع از نابودی آن شد

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه هم گفت که اقدامات هماهنگ کشورهای عضو برجام مانع از نابودی آن یا بازنگری در مفاد اصلی آن شد.

به گزارش بهترین عینک آفتابی، ماریا زاخارووا نیز روز چهارشنبه به بهترین عینک آفتابی گفت: سال کنونی برای برجام سالی با شرایط ساده نبود. با اقدامات هماهنگ کشورهای شرکت کننده در برجام اجازه نابودی این معامله هسته ای یا بازنگری در نکات اصلی و کلیدی آن داده نشد.

وی اضافه کرد: کوشش های آمریکا که در مغایرت با قطعنامه 2231 سعی داشت محدودیت تسلیحاتی نامحدود در خصوص ایران وضع و تحریم های سابق شورای امنیت سازمان ملل در خصوص این کشور بازگردانده شد، با مقابله قاطعانه روبرو و دفع شد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: با این حال مسائل در برجام کم نیست. دلیل اولیه آن اقدامات آمریکا است که مغایر با تعهدات بین المللی در قطعنامه 2231 شورای امنیت است. موضوع تحریم های یکجانبه بی شمار آمریکا مطرح است که به ملت ایران و همکاریهای بین المللی قانونی جمهوری اسلامی ایران و نیز به برجام ضربه می زند.

وی توضیح داد: طرف آمریکایی نه فقط خود تصمیمات شورای امنیت را بطور آشکار نقض می نماید بلکه آگاهانه و عمدا مانع از اجرای این تصمیمات ازسوی کشورهای دیگر می گردد.

زاخارووا گفت که وظیفه اصلی شرکت کنندگان در برجام، جستجوی موثر پاسخ هایی برای این چالش ها و ایجاد شرایط برای بازگشت فرایند اجرای برجام به چارچوب اولیه و توافق شده است. این مسائل در نشست آینده وزیران کشورهای عضو برجام در مرکز توجه قرار خواهد داشت.

وی ادامه داد: ما به همکاریهای سازنده و سودمند از سوی شرکا به منظور دستیابی به اهداف عالی معین شده در امضای برجام که در قطعنامه 2231 شورای امنیت نیز مورد تاکید نهاده شده است و بر اساس بند 25 منشور سازمان ملل از طرف همه کشورها لازم الاجراست، امیدواریم.

نشست وزیران کشورهای عضو برجام به صورت وبینار روز یگم ماه دی برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: از کوشش همه شرکا برای حفظ آهنگ کاری عالی در چارچوب برجام و در سطح عالی و پرداختن به حل مسائل انباشته شده استقبال می کنیم و آن را نشانه آشکار پایبندی به تعهدات خود می دانیم.

کمیسیون مشترک برجام امروز چهارشنبه به منظور آنالیز فرایند اجرای برجام و موانع اجرای تعهدات توسط طرف های برجام به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید و در آن نقش آمریکا در برجام درکنار بعضی موضوعات دیگر مورد آنالیز نهاده شد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران اعضای برجام خواستار اجرای کامل این توافق شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اعضای برجام خواستار اجرای کامل این توافق شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید