درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین به چه کسانی می رسد؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، خبرنگاران؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هدف از اصلاح قیمت بنزین را انتقال منابع از 25 درصد اغنیای جامعه به 75 درصد نیازمند گفت. اشاره رئیس جمهور به تعریف چتر دوم یارانه است که منابع آن از محل افزایش قیمت بنزین تامین می گردد.

درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین به چه کسانی می رسد؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی؛ یارانه جدید برای خانوارهای یک نفره تا 5 نفره و بیشتر، در بازه هر نفر 41 هزار تومان تا 55 هزار تومان در نظر گرفته شده است. درباره جمعیت تحت پوشش چتر دوم یارانه اگرچه دولت هنوز به طور رسمی جزئیاتی اعلام نکرده، اما پیگیری ها نشان می دهد که استحقاق سنجی بر مبنای دارایی های مالی و سرمایه ای همچون تعداد و ارزش بازاری ملک و خودرو، گردش حساب بانکی و تراکنش های مالی افراد در کنار تعداد سفرهای خارجی انجام می شود. این استحقاق سنجی در قالب فرمولی تعبیه می شود که جمعیت زیر چتر و خارج از آن را مرزبندی می نماید.

پرداختی های سازمان برنامه و بودجه در ماه به 3 فقره افزایش یافت. این خبری است که رئیس سازمان برنامه و بودجه پس از افزایش نرخ بنزین گفت. به گفته محمدباقر نوبخت، از این پس سازمان برنامه علاوه بر پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دولت و یارانه نقدی به سرپرست خانوارها، یک پرداخت دیگر بابت حمایت معیشتی خواهد داشت. حمایت معیشتی جدید، پیوست طرح اصلاح قیمت بنزین است و طبق وعده رئیس سازمان برنامه و بودجه، ظرف یک هفته تا 10 روز آینده شروع خواهد شد. اما طرح جدید دارای چه مختصاتی است؟ دنیای اقتصاد در این گزارش به آنالیز جزئیات جدیدتر از طرح حمایتی می پردازد.

توزیع منابع جدید

تنها دقایقی پس از اعلام افزایش قیمت بنزین در بامداد آدینه، رئیس سازمان برنامه و بودجه از یک طرح جدید حمایتی رونمایی کرد. طرحی که هفته گذشته از سوی رئیس جمهور و سخنگوی دولت، وعده آن داده شده بود و در آخرین روز هفته معین شد پیوست طرح اصلاح قیمت بنزین است. به گفته محمدباقر نوبخت، رویکرد دولت در اصلاح قیمت بنزین این است که همه منابع آن عینا به خود مردم پرداخت شود. در این زمینه شورای عالی هماهنگی مالی، متشکل از روسای قوا تصویب کرد که 100 درصد منابع حاصل از سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین، به صورت حمایت معیشتی بین خانوارهای مورد نظر توزیع شود.

مشمولان طرح جدید؟

طبق اعلام نوبخت، بیش از 18 میلیون خانوار متشکل از 60 میلیون نفر مشمول بسته های حمایت معیشتی محسوب می شوند. مسوولیت شناسایی این 18 میلیون خانوار بر عهده وزارت رفاه است. سوال اصلی اینجاست که حدود 20 میلیون نفری که خارج از چتر حمایتی جدید می مانند، چه کسانی هستند و چطور شناسایی می شوند؟ پیگیری های دنیای اقتصاد نشان می دهد این تعداد، جزو سه دهک بالایی جامعه، یعنی دهک های هشتم، نهم و دهم هستند. شناسایی این افراد براساس یک آزمون وسع و فرمولی است که با استفاده از داده های پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان (مستقر در وزارت رفاه) انجام می گیرد.

متر شناسایی چیست؟

شنیده ها حاکی از این است که متر شناسایی، مجموعه اطلاعات از دارایی های مالی و سرمایه ای افراد، همچون ارزش و تعداد املاک، ارزش و تعداد خودرو، گردش حساب سالانه و میزان تراکنش های مالی ماهانه است. در کنار اینها، بعضی شاخص ها همچون تعداد سفرهای خارجی در سال نیز احتمالا در شناسایی افراد غیرمشمول دخیل است. به نظر می آید فرمولی که وزارت رفاه براساس آن شناسایی را انجام می دهد، قرار است به تصویب هیات وزیران نیز برسد تا تبدیل به یک قاعده کلی شود.

تفاوت این روش با حذف یارانه نقدی؟

بعضی این سوال را مطرح می نمایند که اگر دولت می تواند افراد غیرمشمول طرح حمایتی جدید را شناسایی کند، چطور در حذف یارانه بگیران نقدی تعلل می نماید. تفاوتی که در اجرای دو روش وجود دارد در این است که در پرداخت یارانه نقدی، ممکن است عده ای از یک درآمد ثابت که سال ها گرفته اند و به آن محتاج شده اند، محروم شوند؛ درحالی که در خصوص طرح حمایتی جدید، درآمدی که تاکنون خانوارها نداشته اند به آنها افزوده می شود و تنها ممکن است به خانواری، درآمد جدید تعلق نگیرد. در نتیجه تفاوت اصلی، در محروم کردن و اضافه کردن درآمد است و از این رو، سیاست گذاران معتقدند در پرداخت یارانه در طرح جدید، دست بازتری خواهند داشت که به سه دهک با درآمد بالای جامعه، پرداختی صورت نگیرد. ضمن اینکه اگر کسی از دایره شناسایی وزارت رفاه جا ماند، می تواند بار دیگر خود را در معرض آزمون وسع این وزارتخانه قرار دهد و زیر چتر حمایتی قرار گیرد، اما در حذف یارانه نقدی، به دلیل اینکه خانوارها از چتر حمایتی خارج می شوند، احتیاج به دقت و وسواس بیشتری دارد.

این ارقام نقدی است یا اعتباری؟

برآوردهای اولیه این بوده که طرح حمایتی جدید در قالب کارت کالا باشد. به این معنی که خانوارها بتوانند با استفاده از مبالغ تزریق شده، به وسیله یکسری فروشگاه ها اقدام به خرید کالاهای مورد احتیاج نمایند. اما طبق بعضی حدس ها، انجام این طرح احتیاجمند 100 هزار فروشگاه است، تا خانوارها قادر به خرید از این فروشگاه های خاص باشند و وزارت صمت معتقد است این تعداد فروشگاه با پراکندگی مدنظر سیاست گذار، در دسترس نیست. علاوه بر این بعضی خانوارها امکان استفاده از این کارت های اعتباری را نخواهند داشت. به همین دلیل شانس پرداخت نقدی اکنون بیشتر از پرداخت اعتباری است.

یارانه موقتی یا دائمی؟

یک سوال مهم این است که آیا پرداخت های حمایتی جدید موقتی و محدود به چند ماه اول افزایش قیمت بنزین است یا در سال آینده نیز تداوم خواهد یافت؟ هنوز تصمیم در خصوص آن قطعی نشده و اطلاعیه رسمی صادر نشده است، اما شواهد حکایت از آن دارد که فعلا برنامه دولت، تداوم پرداخت است. با توجه به روندی که بودجه سال آینده دارد، احتمالا این طرح تبدیل به یک طرح پایدار شود.

اعداد چگونه معین شدند؟

خانوارها در این طرح بین 55 تا 205 هزار تومان دریافت خواهند کرد؛ خانوار یک نفره 55 هزار تومان و خانوار 5 نفره به بالا نیز 205 هزار تومان. پس سرانه دریافتی هر فرد با توجه به بعد خانوار(تعداد فرد در خانوار) متفاوت خواهد بود. در نگاه اول این طور به نظر می آید که سیاست گذار تصمیم گرفته حمایت بیشتری از خانوارهای با بعد کمتر کند، اما پیگیری دنیای اقتصاد حاکی از این است که در طرح جدید، مخارج هزینه مسکن براساس بعد خانوار از مجموع هزینه ها خارج شده و سپس مجموع هزینه های خانوار بر حسب تعداد افراد، ملاک قرار گرفته است. اصلی ترین کالایی که می تواند هزینه ها را در بین خانوارها متفاوت کند، مسکن است، با خارج شدن این قلم هزینه، هزینه های باقی مانده از همگنی بیشتری برخوردار شدند و در نتیجه ممکن است این اعداد در خانوارهای مختلف دارای اثر یکسانی در پوشش هزینه ها باشد. مثلا هزینه های غیرخوراکی یک خانوار یک نفره در سال گذشته (به استثنای اجاره بهای مسکن) معادل 634 هزار تومان در ماه برآورد شده است(طبق گزارش بودجه خانوار مرکز آمار) و 55 هزار تومان یارانه جدید معادل 6/ 8 درصد از این هزینه ها را پوشش می دهد. برخلاف نگاه اولیه، هر چه تعداد خانوار بالاتر رود، درصد پوشش یارانه جدید نیز بیشتر خواهد شد. مثلا یارانه 138 هزار تومانی خانوار سه نفره می تواند 1/ 9 درصد از هزینه های غیرخوراکی را تامین کند. یا در خصوص خانوار 6 نفره، یارانه 205 هزار تومانی می تواند منجر به پوشش 13 درصد از هزینه ها شود. علت این تناقض ظاهری به آنجا بازمی شود که خانوارهای ایرانی پرجمعیت، در مصرف هزینه های غیرخوراکی با صرفه جویی بیشتری رفتار می نمایند. مثلا هزینه غیرخوراکی خانوار 5 نفره از هزینه غیرخوراکی خانوار 7 نفره، بیش از 2 میلیون تومان در سال بیشتر است. با این حال، مسئله ای که همچنان وجود خواهد داشت در حاشیه ها است. در حاشیه ها این نگرانی وجود دارد که به ضرر یکسری افراد و حتی شکست خانوار منجر شود و تشویق به سمت خانوارهای با جمعیت کمتر صورت گیرد.

  • تور چین ارزان

    تور چین ارزان قیمت، تور پکن، هانگزو، شانگهای، تور نوروز چین همگی را در این وبسایت بیابید.

  • تور ویتنام

    تور ویتنام | برای دیدار از سرزمین زیبای هانوی و شهرهای شگفت انگیز ساحلی با ما همراه باشید.

منبع: اقتصادنیوز

به "درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین به چه کسانی می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد ناشی از افزایش قیمت بنزین به چه کسانی می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید