دستِ دولت برای حمایت از دانش بنیان ها باز شده است

به گزارش بهترین عینک آفتابی، رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه گفت: قانون جهش فراوری دانش بنیان مبتنی بر چالش های و موانع تدوین شده و توانسته تا حد زیادی این موانع را در بخش های دولتی از پیش پای شرکت های دانش بنیان و واحد های فناور بردارد.

دستِ دولت برای حمایت از دانش بنیان ها باز شده است

به گزارش به گروه استان ها بهترین عینک آفتابی، سیامک آزادی رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه در جلسه ستاد هماهنگی و عملیات توسعه اقتصاد دانش بنیان استان، با اشاره به ابلاغ قانون جهش فراوری دانش بنیان، گفت: این قانون با هدف برطرف موانع و تسهیل توسعه شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور مصوب و ابلاغ شده است.

دبیر ستاد هماهنگی و عملیات توسعه اقتصاد دانش بنیان استان با اشاره به ظرفیت های خوب این قانون در حمایت از شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور، گفت: پیش از این قانون فراوری دانش بنیان را داشتیم، اما هیچ قانونی تا به امروز به این حد کامل و جامع در حمایت از شرکت های دانش بنیان و فناور تدوین و ابلاغ نشده است.

آزادی اضافه نمود: قانون جهش فراوری دانش بنیان مبتنی بر چالش های و موانع تدوین شده و توانسته تا حد زیادی این موانع را در بخش های دولتی از پیش پای شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور بردارد.

دبیر ستاد هماهنگی و عملیات توسعه اقتصاد دانش بنیان استان با ابراز امیدواری نسبت به تحقق جهش فراوری دانش بنیان در پی اجرایی شدن این قانون، گفت: با توجه به حمایت ها و ظرفیت هایی که در قانون تازه لحاظ شده، به نظر می رسد در پی اجرای کامل آن بتوان جهشی را در هم در توسعه کمی و هم در توسعه کیفی شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور کشور رقم زد.

وی تاکید نمود: در این قانون سه محور اصلی از جمله توسعه ابزارهای حمایت اقتصادی، برطرف موانع و توسعه زیرساخت ها و توسعه بازارهای شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور در دستور کار قرار گرفته است.

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه در ادامه با تشریح بخش هایی از این قانون تازه، گفت: یکی از چالش های جدی شرکت های دانش بنیان که دراین قانون برطرف شده بحث تضامین بانکی است که خوشبختانه با ظرفیتی که برای صندوق پژوهش و فناوری در این قانون ایجاد شده، این تضامین به وسیله این صندوق به بانک ها ارائه می گردد.

آزادی توضیح داد: بعلاوه در بخش دیگر این قانون به دستگاه های دولتی این اجازه داده شده که منابع و امکانات خود را در اختیار شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور قرار دهند.

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه به برطرف موانع حقوقی و اقتصادیاتی هم در این قانون اشاره نمود و اضافه نمود: حمایت های خوبی در این زمینه ها از شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور به عمل آمده و معافیت های اقتصادیاتی خوبی برای آنها لحاظ شده است.

آزادی اظهار کرد: در بحث بازارسازی برای شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور هم به دستگاه ها تکلیف شده که از ظرفیت های موجود شامل کالا و خدمات دانش بنیان برای پیشبرد فعالیت های خود استفاده نمایند.

وی اضافه نمود: بعلاوه در این قانون اختیارات خوبی به استان ها در جهت حمایت از این شرکت ها از محل اعتبارات استانی داده شده است.

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه گفت: در مجموع این قانون دستِ دستگاه های دولتی را در حمایت از شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور باز گذاشته و امیدواریم همه دستگاه ها در این زمینه پای کار آمده و حمایت های لازم را از این شرکت ها و واحدها داشته باشند.

وی اضافه نمود: این انتظار است که دستگاه ها و دانشگاه ها در جلسات بعدی ستاد به ارائه گزارش اقدامات خود برای توسعه اقتصاد دانش بنیان در استان بپردازند و برنامه های خود را در حمایت از شرکت های دانش بنیان بر اساس ظرفیت های قانون تازه ارائه دهند.

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه بعلاوه با اشاره به وجود 63 شرکت دانش بنیان در سطح استان گفت: در حال حاضر بیش از 100 واحد فناور استان هم طی ارزیابی های اولیه مستعد دانش بنیان شدن هستند که در حال آنالیز شرایط آنها هستیم.

سیامک آزادی در خاتمه بیان نمود: علاوه بر این شناسایی واحدهای فناور دیگر که مستعد دانش بنیان شدن هستند نیز در دستور کار قرار گرفته که تا یک ماه دیگر ارزیابی های اولیه در این زمینه به خاتمه می رسد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دستِ دولت برای حمایت از دانش بنیان ها باز شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستِ دولت برای حمایت از دانش بنیان ها باز شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید