راهنمای انتخاب بهترین شیر خشک برای نوزاد

به گزارش بهترین عینک آفتابی، یکی از دغدغه های مهم مادران انتخاب شیر خشک مناسب برای نوزاد است. بعضی نوزادان به دلایل مختلف شیر مادر نمی خورند، یا اینکه مادر تصمیم می گیرد در کنار شیر خود، به کودک شیر خشک بدهد؛ در این صورت برای والدین این دغدغه ایجاد می شود که چه برندی بخریم و این غذای کمکی چه ویژگی هایی باید داشته باشد. در این مطلب قصد داریم درباره انتخاب بهترین شیر خشک برای نوزاد صحبت کنیم تا با خیال راحت بتوانید برای فرزند خود این خوردنی مفید را تهیه کنید.

راهنمای انتخاب بهترین شیر خشک برای نوزاد

راهنمای انتخاب بهترین شیر خشک

شیر خشک در واقع همان شیر است که حالتی غیرمایع دارد و پس از اینکه با آب مخلوط می شود، به شکل شیر در می آید. گاهی اوقات پدر و مادر تصمیم می گیرند که در کنار شیر مادر یا به جای آن، به فرزند خود شیر خشک بدهند و در این موقعیت در پی انتخاب درست هستند. سوالاتی که ممکن است در فکر والدین شکل بگیرد شامل این موارد می شود: بهترین برند شیر خشک کدام است؟ این محصول چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ شیر خشک ایرانی بخریم یا سراغ گزینه خارجی برویم؟

بعضی افراد معتقدند بهترین شیر خشک نوزاد را می توان از خاصیت چاق کننده ای که دارد، تشخیص داد؛ یعنی هرچقدر چاق کننده تر باشد، همانقدر بهتر است. با این وجود، عوامل مختلف دیگری نیز باید در انتخاب شیر خشک مد نظر گرفته شوند، زیرا نیاز بدن نوزادان و واکنش آن ها به مواد تشکیل دهنده این غذا، فرق دارد.

با این وجود، اگر بخواهیم به پرسش مطرح شده یک جواب قطعی دهیم بهترین شیر خشک، شیر خشکی است که اسیدآمینه، ویتامین ها و مواد معدنی لازم را با هم داشته باشد. بنابراین در انتخاب خود حتما به ترکیبات نگاه کنید.

انواع شیر خشک و تفاوت آن ها

اگر سری به شیر خشک های موجود در بازار بزنیم، متوجه می شویم که فرمول و ترکیبات متفاوتی دارند. به صورت کلی، می توان آن ها را به سه دسته شیر خشک بر پایه شیر گاو، کازئین و سویا تقسیم کرد. در ادامه با این موارد بیشتر آشنا می شویم:

شیرخشک بر پایه شیر گاو

از آنجایی که بچه ها سیستم گوارشی بسیار حساسی دارند و نمی توانند شیر گاو را تا یک سالگی هضم کنند، بنابراین به صورت مستقیم نمی توان به آن ها این نوع شیر را داد. با این حال، شیر خشکی که برپایه شیر گاو درست شده برای کودک هیچ مسئله ای ایجاد نمی کند. این نوع شیرخشک یکی از رایج ترین انواع موجود در بازار است و به حد کافی پروتئین، کربوهیدارت و چربی دارد که این موارد باعث رشد نوزاد می شوند.

شیرخشک بر پایه سویا

با وجود اینکه بیشتر نوزادان مسئله ای با نوع قبلی ندارند، اما بعضی آن ها به محصول بر پایه شیر گاو واکنش های آلرژیک نشان می دهند؛ به عنوان مثال، دچار کهیر، خارش یا مسائل تنفسی، کهیر و خارش پوست می شوند. در این صورت با مشورت پزشک، می توان از شیرخشک بر پایه سویا به کودک داد.

معرفی شیرخشک بر پایه کازئین

نوع سومی که در بازار موجود است، شیر خشک بر پایه کازئین نام دارد که در تهیه آن، پروتئین شیر برای هضم بهتر، به بخش های بسیار کوچک هیدرولیز می شود. البته کاربرد این نوع شیر خشک بیشتر برای نوزادان نارس یا مواردی است که بیماری های پوستی مانند اگزما دارند.

نکات مهم در انتخاب شیر خشک

از آنجایی که هر کودک ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد و با مسائل مخصوص به خود روبرو است، بنابراین قبل از انتخاب بهترین شیر خشک برای فرزندمان، باید ابتدا شرایط او را در نظر بگیریم. در ادامه چند مشکل رایج در نوزادان را بررسی می کنیم و شیر خشک مناسب این نوع بچه ها را پیشنهاد خواهیم داد.

بچه های که نفخ و یبوست دارند

بعضی نوزادان دچار این مشکل می شوند، در این صورت باید در انتخاب شیر خشکی که به او می دهیم بسیار دقت کنیم زیرا در بیشتر موارد پروتئین های موجود در شیر خشک های گاوی این شرایط را بدتر می کنند. بنابراین برای نوزادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کند، بهتر است سراغ گزینه های غیر گاوی برویم.

نوزادانی که کولیک دارند

کولیک نوزاد نیز گاهی بر اثر حساسیت به پروتئین موجود در شیر گاو ایجاد می شود. بنابراین در این موارد هم باید سراغ شیر خشک های پایه غیر گاوی برویم. همچنین محصولات آنتی کولیک نیز در بازار موجود است که می تواند بهترین انتخاب برای این نوزادان باشد.

نوزادانی که بسیار ضعیف هستند

ضعیف بودن کودک می تواند باعث نگرانی والدین شود و در پی شیر خشک هایی بگردند که برای وزن گیری کودک مناسب تر است ؛ زیرا بچه ها ضعیف سریع بیمار می شوند. از بهترین شیر خشک هایی که می توانید برای وزن گیری کودک خود استفاده کنید، می توان به آپتاکید نوتریشیا و نروکید اشاره کرد.

بچه های که به لاکتوز حساسیت دارند

بعضی بچه ها به لاکتوز شیر حساسیت دارند و نباید شیر خشک های پایه گاوی مصرف کنند. برای این نوع بچه ها می توانید سراغ گزینه های بروید که بدون لاکتوز هستند. در شیر خشک بدون لاکتوز شیر گاو را تصفیه کرده و تنها لاکتوز آن را حذف می کنند. در این حالت نه تنها کودک از پروتئین بهره می برد، بلکه دچار حساسیت نیز نمی شود .

معرفی بهترین شیر خشک

تا به اینجا اطلاعاتی درباره شیر خشک و نحوه انتخاب درست با توجه به ویژگی های فرزندتان را در اختیار شما قرار دادیم. در این بخش به معرفی بهترین برندهای شیر خشک ایران و جهان می پردازیم تا انتخاب برای شما راحت تر شود:

  • ببلاک (premature): یکی از بهترین مارک های شیر خشک است که برای نوزادان نارس و کم وزن توصیه می شود.
  • ببلاک هایپوآلرژیک (HA): اگر کودک شما آلرژی دارد، سراغ این گزینه بروید.
  • ببلاک فاقد لاکتوز (LF): اگر کودک شما مبتلا به اسهال است و تحمل لاکتوز را ندارد، این شیر خشک مفید است.
  • شیر خشک Neocate: محصول انگلستان است و توصیه می کنیم برای بچه ها زیر یک سال که به شیر خشک برپایه شیر گاو آلرژی دارند، استفاده کنید.
  • شیر خشک Precomida: این شیر خشک محصول کشور آلمان است و بچه های که بسیار دچار اسهال می شوند، بهتر است از آن استفاده کنند.
  • ایزومیل: این شیر خشک برپایه سویا ساخته شده و اگر کودک شما مبتلا به اسهال است و به پروتئین شیر گاو حساسیت دارد، مناسب است.
  • لیدی میل: این شیر خشک برای بزرگسالان، بخصوص مادران باردار و شیرده تولید می شود.
  • نان (NAN): یکی از محبوب ترین شیر خشک های ساخت ایران است که شماره 1 برای نوزادان تا 6 ماه و شماره 2 برای 6 ماه تا یک سال و شماره 3 برای از یک سالگی به بعد است.

استفاده از شیر خشک برای چاقی صورت

سخن پایانی

ما در این مطلب یکی از دغدغه های مهم والدین برای انتخاب بهترین شیر خشک را بررسی کردیم و با انواع شیر خشک ها آشنا شدیم. همانطور که گفتیم برای انتخاب محصول مناسب باید به ویژگی های کودک خود توجه داشته باشید. آیا آلرژی خاصی دارد؟ ضعیف است یا نه؟ التهاب دارد؟ به لاکتوز حساس است یا خیر؟ با پاسخ دادن به این موارد با توجه به مطالب این مقاله، می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. همچنین این نکته را هم بهتر است اضافه کنیم که شیر خشک تنها برای نوزاد نیست و شیر خشک های مخصوص بزرگسالان نیز وجود دارد که مزایای زیادی دارند.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت بهترین عینک آفتابی مگ را بخوانید.

منبع: دیجیکالا مگ

به "راهنمای انتخاب بهترین شیر خشک برای نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای انتخاب بهترین شیر خشک برای نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید