راهنمای گام به گام ساده برای نوشتن رزومه؛ چگونه رزومه بنویسیم؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، اگر به دنبال شغل هستید و می خواهید در شرکتی معتبر استخدام شوید، اولین اقدامی که برای تقاضای آن شغل باید انجام دهید این است که معرفی نامه خود را برای شرکت مورد نظر ارسال کنید یا در حقیقت باید رزومه خود را برای موقعیت شغلی بنویسید. در ادامه به سوال چگونه رزومه بنویسیم؟ پاسخ خواهیم داد.

راهنمای گام به گام ساده برای نوشتن رزومه؛ چگونه رزومه بنویسیم؟

بهترین عینک آفتابی| رزومه یا CV که همان اول حروف کلمه لاتین Curriculum Vitae است به معنی دوره زندگی ­ست و دقیقا همین مفهوم را هم باید ارائه دهد. CV یک مدرک مختصری ­ست که خلاصه ای از گذشته، مهارت های حرفه ای موجود، تخصص و تجربه­ های شماست. هدف از ارائه رزومه نشان دادن این است که شما مهارت های لازم (و بعضی از مهارت های مکمل) برای انجام کار هایی که درخواستش را می­ کنید و مدعی آن هستید، دارید. به معنای واقعی کلمه شما استعدادها، مهارت ها و تخصص خود را به نمایش می ­گذارید و در ویترین می­ چینید.

به گزارش بهترین عینک آفتابی، رزومه کاری تبلیغی است که محصولش شما هستید. هدف شما از این تبلیغ این است که محصولتان را به مدیران استخدام شرکت ها بفروشید - که به این معنی است که برای مصاحبه شما را دعوت نمایند. برای دستیابی به این هدف، به رزومۀ خود به عنوان یک ابزار بازاریابی نگاه کنید. بدون آن قطعا پیروز نخواهید شد. با این حال صرف داشتن یک رزومه برای دعوت به مصاحبه کافی نیست. مدیران استخدام به رزومه های خوش فرم که جزئیاتشان جلب توجه می نماید جذب می شوند. اطلاعات آماری نشان می دهد که 80% رزومه ها در کمتر از 10 ثانیه مردود می شوند.

برای اینکه خود را از سیل جمعیت متقاضی استخدام جدا کنید، لازم است که بدانید دقیقا چه اطلاعاتی را در رزومه خود قرار دهید تا به سرعت توانایی های شما را نمایش دهد. در غیر این صورت حتی قبل از اینکه مدیر استخدام تمام مهارت ها و تجربیات شما را ببیند، ممکن است رزومه شما مردود گردد.

این مراحل را دنبال کنید تا یک رزومه(CV) عالی تهیه کنید و امیدواریم به شغلی که می­ خواهید، برسید.

قسمت اول

بیشتر رزومه شامل اطلاعات شخصی شما، تحصیلات و مدارک تحصیلی، تجربه کاری شما، علایق و دستاورد های شما، مهارت ها و تحقیقات شما می ­باشد. همچنین افراد باتجربه­ای رزومه شما را با شغلی که متقاضی آن هستید، تطبیق می­دهند. برای تهیه رزومه از یک قالب مدرن، اما حرفه ای بهره ببرید. با تمام این تفاسیر قالب و چهارچوب معینی برای نوشتن یک رزومه وجود ندارد، تمام این فرایند به شما، شخصیتتان، خواست و سلیقه شما بستگی دارد.

در خصوص شرکت مورد نظر تحقیق کنید. یک رزومه خوب باید با شغل و مخصوصا شرکتی که متقاضی آن هستید کاملا متناسب باشد. باید در نظر بگیرید که شرکت چه کاری انجام می­دهد؟ چشم­انداز و اهداف شرکت شامل چیست؟ دقیقا دنبال چه شغلی هستند؟ شغل موردنظرشان چه مهارت­ هایی را می ­طلبد؟ این ها همه مواردی هستند که باید هنگام نوشتن CV در نظر داشته باشید و به آن توجه کنید.

ببینید اطلاعات خاصی وجود دارد که از شما بخواهد در CV خود آن را ذکر کنید. ممکن است دستورالعمل های خاصی در صفحه درخواست کار ذکر شده باشد. همواره این گزینه را جهت اطمینان دو بار آنالیز کنید.

این ها می توانند هم مشاغل کنونی شما باشند و هم مشاغلی که در گذشته مشغول آن بوده ­اید. برای این مشاغل تاریخ آغاز به کار و انتها کار را ذکر کنید. حتی اگر لازم دیدید دلایل اتمام یک کار را هم ذکر کنید تا دید بهتری به رزومه شما بدهد.

علایق یا سرگرمی­های منحصر به فرد باعث می­گردد موضع شما معین گردد. حواستان به نتیجه گیری­هایی که ممکن است از سرگرمی­های شما حاصل گردد، باشد. سعی کنید سرگرمی­هایی را معرفی کنید که شما را به عنوان یک فرد تیم محور به تصویر می­کشد، نه به عنوان یک فرد منفعل و خودرای. شرکت­ها کسی را می خواهند که با دیگران خوب کار کند و در صورت لزوم می ­تواند مسئولیت آن­ ها را برعهده بگیرد.

سرگرمی ها و علاقه هایی که به فرد دید مثبتی می­دهد: کاپیتان تیم فوتبال، برگزاری یک مراسم خیریه برای یک پرورشگاه، دبیر شورای دانش آموزی مدرسه.

سرگرمی هایی که دلالت بر یک شخصیت منفعل و انزواطلب را دارد: تماشای تلویزیون، حل معماها، مطالعه. اگر می­خواهید یکی از این موارد را عنوان کنید، دلیل قانع­نماینده ای برای این تصمیم داشته باشید. به عنوان مثال، اگر متقاضی اشتغال در یک انتشارات هستید، چیزی را در این زمینه قرار دهید: من از مطالعه آثار نویسندگان عظیم ایرانی مانند محمود دولت­آبادی و هوشنگ مرادی کرمانی لذت می­برم چرا که فکر می کنم نوشتن آن ها یک دیدگاه منحصر به فرد متعلق به فرهنگ ایرانی را برای ما به نمایش می ­گذارد.

این مهارت ها معمولاً شامل مهارت­ های محاسباتی است (مثل مهارت در اکسل، ورود پرس و ..)، یک سری از مهارت­ها را بصورت هدف­ مند عنوان کنید، مثل زبان هایی که توانایی مکالمه دارید و یا چیز های خاصی که شرکت به دنبال آن است.

مثال مهارت های هدفمند: اگر متقاضی نویسندگی روزنامه هستید، در این زمینه عنوان کنید که به ویرایش و منبع­گذاری مسلط هستید. اگر متقاضی کار برنامه نویسی هستید، ذکر کنید که با JavaScript کار نموده­اید.

قسمت دوم: نوشتن رزومه

آیا قصد دارید هر بخش را داخل یک خط بنویسید؟ آیا تصمیم گرفته­ اید که هر بخش را در کادر مخصوص خود قرار دهید؟ آیا می خواهید تمام اطلاعات خود را لیست کنید؟ فرمت های مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام یک حرفه­ای ­تر به نظر می­رسد. بیشتر از یک برگه پشت و رو استفاده نکنید.

این نکته که نام خودتان را یک سایز عظیمتر از باقی متن بنویسید، نکته قابل توجهی­ ست، زیرا برای مصاحبه­ نماینده مهم است که بداند رزومه چه کسی را در دست مطالعه دارد. بستگی به شما دارد که چگونه این اطلاعات را قالب­ بندی می­کنید.

در فرمت استاندارد بهتر است نام شما در مرکز صفحه است. آدرس منزل شما باید در قالبی در سمت چپ کاغذ ذکر گردد. شماره تلفن و ایمیل خود را در زیر آدرس منزل خود قرار دهید. اگر آدرس دیگری دارید، این آدرس را در سمت راست کاغذ لیست کنید.

نوشتن این قسمت در رزومه یک موضوع اختیاری ­ست برای اینکه به آنالیز نماینده­ تان فرصت دهید نگاه عمیق تری نسبت به شما داشته باشد. در اینجاست که مهارت ها، تجربیات و خصوصیات شخصی خود را کاملا نشان می­ دهید. نوشتارش باید مصمم و دارای اصالت باشد. از کلمات مثبتی مانند سازگار، اعتماد به نفس و مصمم بهره ببرید.

مثال پروفایل شخصی رزومه(CV) برای یک شرکت نشر: یک تازه فارغ التحصیل پرشور که به دنبال یک ویراستاری در سطح آماتور است که از مهارت های سازمانی و ارتباطی که به عنوان کارآموز تابستانی در باشگاه خبرنگارن جوان برگزار شده است، بهره می برد.

این بخش می تواند در ابتدای رزومه(CV) شما باشد یا می توانید پس از سایر بخش­ های لیست آن را قرار بدهید. ترتیب بخش ها به عهده شماست. فرایند تحصیلی خود را به ترتیب زمانی معکوس ذکر کنید. با دانشگاهی آغاز کنید که الان در حال تحصیل هستید یا به تازگی از آن فارغ­ التحصیل شده­اید و مرحله به مرحله به عقب برگردید. نام دانشگاه خود، تاریخی که وارد دانشگاه شده ­اید، دفعاتی که شاگرد الف. شده­اید یا استعداد درخشان بوده­ اید.

مثال: دانشگاه هنر اسلامی تبریز، معماری 96-92 موضوعات کار شده من عبارتند از: معماری غرب، معماری ایران از دوره سامانیان و عصر صفوی و قاجار. در امتحانات سال دوم معدل الف. را به دست آوردم.

این بخشی است که در آن شما باید تمام تجربه کاری مرتبط خود را ذکر کنید. نام شرکت، محل شرکت، سال هایی که در آنجا کار نموده اید و کار هایی که انجام داده اید را ذکر کنید. با جدیدترین کار خود آغاز کنید و رو به عقب بروید و آن ها را ذکر کنید. اگر یک لیست طولانی از تجربه کاری دارید، فقط تجربیات مربوط به شغلی را که درخواست می ­کنید، قرار دهید.

مثال: مجله جوانان امروز، خبر جنوب، مهر 96 تا فروردین 98،

در این بخش مواردی که در مشاغل قبلی خود به دست آورده­ اید و مهارت هایی که به وسیله تجربیات خود به آن رسیده­ اید، لیست می کنید. این قسمت همچنین بخشی است که شما هر یک از کار های منتشر شده خود، سخنرانی هایی که داشته­ اید، کلاس هایی که تدریس نموده اید و ... را فهرست می کنید.

دستاورد های مثال: با پیروزیت پروژه فروش یک کتاب قدیمی از نسخه خطی گرفته تا انتشارش را به دست آوردم. دریافت مجوز در ویرایش کپی از روزنامه اطلاعات.

شما باید خصوصیاتی را ذکر کنید که بعنوان نقطه قوت و مثبتی در شما به نظر بیایند. چندین موردی که علاقه دارید و در مرحله اول روی کاغذ نوشته بودید را انتخاب کنید.

اگر شکاف قابل توجهی در CV شما وجود دارد یا اطلاعات دیگری وجود دارد که می خواهید آن ها را به اشتراک بگذارید، آن را در این بخش قرار دهید. این نوع اطلاعات می تواند شامل ترک کار برای مراقبت از بچه ها یا موارد دیگر باشد.

به عنوان مثال: من دو سال از راستا شغلی مورد علاقه خود در زمینه انتشار برای آموختن زبان انگلیسی در برزیل به وسیله برنامه TEFL فاصله گرفتم. آموزش انگلیسی به عنوان زبان دوم به من یاری نموده است تا ظرافت های این زبان را بهتر بشناسم.

این مراجع شامل افرادی است که شما در گذشته با آن ها کار نموده­اید مانند اساتید، کارفرمایان قبلی و ... که کار های شما را دیده­اند و می­توانند به طرز موثری از موارد مثبت شما حمایت نمایند. شرکتی که متقاضی آن هستید ممکن است برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کار قبلی خود با این منابع تماس بگیرد. شما باید با شخصی که مایلید بعنوان مرجع ذکر کنید قبل از فهرست کردن صحبت کنید. بهتر است در آخر دوباره آنالیز کنید که هنوز هم همان تعداد را داشته باشید. با ارائه یک مرجع خوب به شرکت متقاضی نشان می­دهید که شما چه نوع فردی هستید. نام و اطلاعات تماس کامل این افراد (از جمله شماره تلفن و ایمیل آنها) را یادداشت کنید.

قسمت سوم: نهایی کردن رزومه

املای ضعیف سریع ترین روش برای رد شدن شماست! اگر رزومه(CV) شما شلخته یا دارای غلط­ های نگارشی و املایی باشد، کارفرمایان احتمالی شما تحت تأثیر قرار نمی گیرند. دوبار (و حتی سه بار) آنالیز کنید که نام شرکت را به درستی بیان نموده اید و همچنین نام هر شرکتی که در گذشته برای آن ها کار نموده اید.

رزومه هایی که مختصر و مفید نوشته شده اند بهتر از رزومه هایی(CV) طولانی اند که دارای اطلاعات تکراری هستند. به یاد داشته باشید که خودتان را تکرار نکنید.

نظر شما در خصوص چیدمان و اطلاعات نوشته شده در آن چیست؟ آیا به چشم شما به عنوان یک رزومه حرفه­ ای می­آید؟

فردی که رزومه ­تان را می­خواند چه نظری دارد؟ چه چیزی می تواند اضافه­ یا حذف گردد؟ آیا اگر صاحب شرکت بود با این رزومه شما را استخدام می کرد؟

نگاه کنید آیا موارد دیگری وجود دارد که مایلید آن ها را همراه با CV خود ارسال کنید. شرکت ها ممکن است درخواست نامه یا نمونه کار های شما را بخواهند (مانند مقالاتی که ممکن است نوشته باشید).

نکات

سعی کنید از هر جهت مثبت بنظر برسید، حتی وقتی گزارشات منفی داشته­ اید.

اگر روزمه خود را روی کاغذ بی­ کیفییت چاپ و ارسال کنید تمام زحمات و کار های مفیدتان را هدر می ­دهید. اطمینان حاصل کنید که CV شما روی کاغذ با کیفیت خوب و ترجیحا با جوهر سیاه چاپ شده است.

اگر می خواهید از نقاط اشاره اول سطر بهره ببرید، نقاط اشاره که به صورت تک ساده هستند از باقی موارد بهتر به نظر می آیند.

واضح و مختصر بنویسید. کارفرمایان نمی­ خواهند که برای رسیدن به نکات کاری مهم شما، صفحات درهم و برهمی را بخوانند.

اشتیاق خود را نسبت به کار و سرگرمی­ های خود نشان دهید.

اگر توانایی انجام کار را دارید صادق باشید، لازم نیست برای به دست آوردن این شغل دروغ بگویید.

محتوای یک CV باید موقعیتی را که درخواست می کنید منعکس کند. به عنوان مثال، اگر شما به عنوان یک تکنسین فناوری اطلاعات متقاضی کار هستید، برای کارفرما مهم نیست که در اوایل کار خود در چندین آتلیه کار نموده باشید. اگر متقاضی کار در یک مرکز تماس هستید، کارفرمای شما دوست دارد در خصوص مهارت­های خدمات مشتری که در هنگام کار با مردم یاد گرفته ­اید، بشنود.

منبع: فرادید

به "راهنمای گام به گام ساده برای نوشتن رزومه؛ چگونه رزومه بنویسیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای گام به گام ساده برای نوشتن رزومه؛ چگونه رزومه بنویسیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید