نتیجه پژوهشی به رهبری محقق ایرانی: کار گروهی همیشه به افزایش بهره وری منجر نمی شود

به گزارش بهترین عینک آفتابی، کار گروهی در قرن بیست ویکم محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرد، اما تحقیقی به رهبری یک دانشمند ایرانی در دوبلین به تازگی نشان داده است که بهره وری در انجام کارها همیشه با کار گروهی بهبود پیدا نمی کند. درواقع زمان موردنیاز برای انجام هماهنگی هایی که در حین کار گروهی لازم است، می تواند مزایای ناشی از این شیوه از کار را خنثی کند.

نتیجه پژوهشی به رهبری محقق ایرانی: کار گروهی همیشه به افزایش بهره وری منجر نمی شود

به گزارش TheConversation، طاها یاسری، دانشیار دانشکده جامعه شناسی کالج دانشگاهی دوبلین می گوید اخیراً در تحقیقی در پی آنالیز این موضوع بوده است که آیا آموزش و کار گروهی می تواند بهره وری افراد را بالا ببرد یا خیر. یافته های این مطالعه نشان داده است که هزینه زمانی لازم برای ایجاد هماهنگی بین اعضای تیم می تواند بر مزایای ناشی از هوش جمعی بچربد.

پژوهشگران می گویند برای انجام این مطالعه از 195 داوطلب دعوت کردند تا به آزمایشگاه بیایند و تصاویری را مشاهده و سعی کنند گونه و رفتار حیوانات داخل آن را تشخیص دهند. این آزمایش شامل دو مرحله بود. ابتدا به داوطلبان آموزش داده شد که چگونه تصاویر را آنالیز کنند و بعد در دو مرحله در یک آزمون شرکت کردند.

محققان برای آموزش، افراد را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه با تصاویری مشابه تصاویر آزمون آموزش داده شد، اما گروه دوم یک آموزش عمومی را با تصاویر گوناگون پشت سر گذاشت. دانشمندان می گویند آموزش تخصصی به وضوح به عملکرد بهتر افراد در آزمون کمک کرد.

در ادامه برای آنالیز اثر کار گروهی، داوطلبان به سه گروه تقسیم شدند: یک دسته از گروه ها شامل دو نفر با آموزش تخصصی، گروه بعدی شامل دو نفر با آموزش عمومی و دسته سوم گروه های دونفره از ترکیب افراد تخصصی و عمومی بود.

تحقیق دانشمندان درباره کار گروهی به چه نتیجه ای رسید؟

درنهایت معین شد که گروه های دونفره عمومی و گروه های ترکیبی بهتر از افراد تکی که حتی صرفاً آموزش عمومی دیده بودند، عمل نکردند. حتی گروه های شامل دو متخصص نیز عملکردی بهتر از یک متخصص نداشتند.

طاها یاسری می گوید آن ها متوجه شدند که هرچند وجود یک متخصص در یک گروه به افزایش دقت آن ها در انجام کارهای پیچیده کمک می کند، اما بهره وری گروه را افزایش نمی دهد. به عبارت دیگر، آن گروه جواب های صحیح بیشتری به دست می آورد، اما به زمان بسیار بیشتری برای تکمیل کار خود نیاز دارد. در کارهای ساده نیز هیچ رجحان خاصی از نظر دقت در کار گروهی نسبت به کار یک متخصص وجود ندارد.

پس می توان نتیجه گرفت که زمان هدررفته به منظور انجام هماهنگی ها در کار گروهی می تواند هزینه بیشتری را نسبت به مزایای ناشی از وجود یک متخصص در گروه به همراه داشته باشد. نتایج این یافته ها در قالب مقاله ای در مجله Collective Intelligence منتشر شده است.

منبع:دیجیاتو

منبع: فرارو

به "نتیجه پژوهشی به رهبری محقق ایرانی: کار گروهی همیشه به افزایش بهره وری منجر نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه پژوهشی به رهبری محقق ایرانی: کار گروهی همیشه به افزایش بهره وری منجر نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید