احتیاج به تمام گروه های خونی ، اهدای پلاسمای 2 درصد بهبودیافتگان کرونا

به گزارش بهترین عینک آفتابی، سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما از ابتدای آغاز طرح جمع آوری پلاسمای بهبود یافتگان کرونا، تنها دو درصد افراد جهت اهدای پلاسما مراجعه کردند، گفت: بهترین زمان برای اهدای پلاسما در بهبود یافتگان کووید 19 در سه ماهه اول پس از بهبودی است.

احتیاج به تمام گروه های خونی ، اهدای پلاسمای 2 درصد بهبودیافتگان کرونا

به گزارش بهترین عینک آفتابی، دکتر بشیر حاجی بیگی در تبادل نظر با ایسنا درباره شرایط اهدای خون در هفت ماه ابتدایی امسال، گفت: در هفت ماه ابتدایی امسال یک میلیون و 376 هزار و 293 نفر جهت اهدای خون در سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد مراجعه یک میلیون و 88 هزار و 226 واحد خون اهدا شده است. همچنین از این تعداد مراجعه نیز 163 هزار و 396 نفر برای بار اول جهت اهدای خون مراجعه کردند.

15 درصد خون های اهدایی کشور مربوط به استان تهران

وی اضافه کرد: در هفت ماه امسال، از ابتدای فروردین تا سرانجام مهرماه 1399، بیشترین میزان خون اهدایی در کشور مربوط به استان های تهران، فارس، خراسان رضوی، اصفهان و مازندران بوده است. باید توجه کرد که 15 درصد خون اهدایی در کشور مربوط به استان تهران است.

بانوان خراسان جنوبی پیشتاز اهدای خون زنان

حاجی بیگی ادامه داد: همچنین در هفت ماه امسال بانوان استان های خراسان جنوبی، کردستان، لرستان و سیستان و بلوچستان اقبال بیشتری به اهدای خون داشته اند. به طوری که شاخص اهدای خون بانوان در خراسان جنوبی هشت درصد بوده، این در حالی است که میانگین شاخص اهدای خون بانوان در کشور 5 درصد است.

تهران؛ بزرگترین مصرف نماینده خون و فرآورده های آن در کشور

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه در 7 ماهه امسال یک میلیون و 906 هزار واحد خون و فرآورده های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاسما و پلاکت به مراکز درمانی و بیمارستانی سراسر کشور توزیع شده است، گفت: از این تعداد 400 هزار واحد مربوط به استان تهران بوده است؛ چرا که استان تهران با دارا بودن 160 بیمارستان و مرکز درمانی، بزرگترین مصرف نماینده خون و فرآورده های آن در کشور محسوب می گردد.

فراوان ترین و کمیاب ترین گروه های خونی در کشور

حاجی بیگی با بیان اینکه 34 درصد از اهدا نمایندگان خون در کشور دارای گروه خونی o مثبت هستند که فراوان ترین گروه خونی در کشور است، گفت: همچنین یک درصد از اهدانمایندگان خون در کشور دارای گروه خونی AB منفی هستند که این گروه خونی به عنوان کمیاب ترین گروه در کشور محسوب می گردد. باید توجه کرد که 90 درصد اهدا نمایندگان خون در کشور دارای گروه خونی مثبت و تنها 10 درصد از اهدانمایندگان دارای گروه خونی منفی هستند.

شرایط اهدای پلاسما در بهبودیافتگان کرونا

حاجی بیگی درباره میزان اهدای پلاسما در بهبودیافتگان کووید 19 نیز گفت: از ابتدای اردیبهشت ماه تا تاریخ هشتم آبان 1399، 12 هزار نفر جهت اهدای پلاسما به 25 مرکز انتقال خون در سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد 10 هزار واحد پلاسما اهدا شده است. بیشترین میزان مراجعه بهبود یافتگان کووید 19 جهت اهدای پلاسما مربوط به استان های تهران، اصفهان، خوزستان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی و مازندران بوده است. با توجه به آمار بالای بهبود یافتگان از کووید 19 در کشور این آمار نشان می دهد که تنها دو درصد از این افراد جهت اهدای پلاسما مراجعه کردند.

وی با بیان اینکه استان های ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و کردستان فاقد مراکز پلاسما گیری هستند، گفت: باید توجه کرد با اهدای پلاسما سیستم ایمنی پایین نخواهد آمد؛ چرا که آنتی بادی به صورت مداوم در بدن ساخته می گردد.

وی اضافه کرد: متاسفانه در کشور ما از ابتدای آغاز طرح جمع آوری پلاسمای بهبود یافتگان تنها دو درصد مردم جهت اهدای پلاسما مراجعه کردند که آمار بسیار پایینی است.

حاجی بیگی گفت: بهبود یافتگان از کووید 19 که 28 روز از بهبودی آنها گذشته است، جهت شکرانه سلامتی به مراکز انتقال خون جهت اهدای پلاسما مراجعه نمایند. همچنین افرادی که دارای گروه خونی o مثبت و B مثبت هستند اقبال بیشتری به اهدای پلاسما داشته باشند.

وی تاکید نمود: باید توجه کرد که کرونا ربطی به اهدای خون و انتقال خون ندارد و یک بیماری تنفسی است. همچنین کلیه پروتکل های بهداشتی در مراکز انتقال خون رعایت می شوند. در حال حاضر به تمام گروه های خونی احتیاج داریم. باید توجه کرد که بهترین زمان برای اهدای پلاسما در بهبود یافتگان کووید 19 در سه ماهه اول پس از بهبودی است.

منبع: جام جم آنلاین

به "احتیاج به تمام گروه های خونی ، اهدای پلاسمای 2 درصد بهبودیافتگان کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج به تمام گروه های خونی ، اهدای پلاسمای 2 درصد بهبودیافتگان کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید