هشدار قرمز برف سنگین برای 12 استان

به گزارش بهترین عینک آفتابی، خبرنگاران: سازمان هواشناسی از تداوم بارش برف، باران و وزش باد شدید موقتی در 20 استان خبر و نسبت به احتمال بارش برف سنگین در 12 استان هشدار صادر کرد.

هشدار قرمز برف سنگین برای 12 استان

به گزارش تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی عمده فعالیت سامانه بارشی طی امروز برای استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، اصفهان، یزد، خوزستان، بوشهر، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و غرب کردستان به صورت بارش برف و باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی است.

این شرایط فردا پنجشنبه در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، همدان، مرکزی، بوشهر، هرمزگان، شمال استان های خوزستان و چهارمحال و بختیاری، بعضی منطقه ها استان های فارس، کرمان، یزد و خراسان جنوبی پیش بینی می گردد.

روز آدینه نیز در شمال غرب، ارتفاعات البرز و شمال شرق بارش روی می دهد. از بعدازظهر شنبه هفته آینده دوباره در شمال غرب و یکشنبه در شمال غرب و شمال شرق بارش پیش بینی شده است.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی

زمان خاتمه: پنج شنبه 1401/11/13

نوع مخاطره: بارش باران، در نواحی با اقلیم گرم رگبار و رعدو برق و وزش باد شدید و در نواحی مرتفع و سردسیر بارش برف و احتمال کولاک برف، رخداد مه، کاهش دید

منطقه اثر:

چهارشنبه 1401/11/12: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، خوزستان، سمنان، گلستان، یزد، فارس، اصفهان،

پنجشنبه 1401/11/13: آذربایجان شرقی، زنجان، لرستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، شمال شرق خوزستان، همدان، کرمان، خراسان جنوبی، بوشهر، هرمزگان، نوار جنوبی یزد.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، کولاک برف در مسیرهای کوهستانی، احتمال انسداد محورهای روستایی بر اثر شدت بارش برف یا باران، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال سیلابی شدن مسیل ها، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و آب گرفتگی محدود معابر، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت های عمرانی، اختلال در ناوگان حمل ونقل و خسارت به صنعت کشاورزی، رخداد بهمن، اختلال در انتقالِ منابع انرژی به ویژه برق و گاز.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، احتیاط و ترجیحاً اجتناب از فعالیت های کوه نوردی و جابه جایی عشایر کوچ رو، مدیریت در مصرف و انتقال منابع انرژی به ویژه گاز و برق، عدم توقف و احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پاک سازی آبروها و کانال های عبور آب درون شهری، پاک سازی دهانه پل ها و انجام تمهیدات دیگر در جهت جلوگیری از خسارات احتمالی.

توصیف سامانه اول: تقویت سامانه بارشی

زمان خاتمه: پنج شنبه 1401/11/13

نوع مخاطره: بارش برف یا باران، رخداد مه، کاهش دید، در نواحی با اقلیم گرم رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید و در منطقه ها سردسیر، ارتفاعات و دامنه ها بارش برف سنگین، وقوع بهمن و کولاک برف.

منطقه اثر:

چهارشنبه 1401/11/12: نیمه شرقی خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، شمال غرب فارس، خراسان رضوی، خراسان شمالی، بوشهر، خراسان جنوبی.

پنجشنبه 1401/11/13: آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، شمال بوشهر.

اثر مخاطره: انسداد راه های روستایی و اختلال در جاده های منطقه ها سردسیر، ارتفاعات و دامنه استان های واقع در رشته کوه البرز و زاگرس، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، آبگرفتگی معابر، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت های عمرانی، صاعقه، اختلال در ناوگان حمل ونقل، خسارت به صنعت کشاورزی، رخداد بهمن، اختلال در انتقالِ منابع انرژی به ویژه برق و گاز.

توصیه: آمادگی دستگاه های اجرایی برای برف روبی و بازگشایی مسیرها، پرهیز از سفرهای خارج از شهر، اجتناب از فعالیت های کوه نوردی و جابه جایی عشایر کوچ رو، مدیریت در مصرف و انتقال منابع انرژی به ویژه گاز و برق، عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پاک سازی آبروها و کانال های عبور آب درون شهری، پاک سازی دهانه پل ها، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی، از جمله نمک پاشی، به وسیله شهرداری ها، راهداری ها و ارگان های امدادی و مدیریت مناسب به وسیله سازمان آب و فاضلاب و سایر دستگاه های اجرائی مسئول.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشار سطح زمین

زمان خاتمه: چهارشنبه 1401/11/12

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه 1401/11/12: فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، شرق و جنوب اصفهان، یزد.

اثر مخاطره: احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت و سست، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تأخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در تردد، پرهیز از صعود به ارتفاعات، عدم توقف و پارک خودرو اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و سست، استحکام سازه های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها، احتیاط در فعالیت کویرنوردی.

منبع: توریسم آنلاین

به "هشدار قرمز برف سنگین برای 12 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار قرمز برف سنگین برای 12 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید