مجلس سوریه: نسل کشی ارامنه لکه ننگی بر پیشانی ترکیه است

به گزارش بهترین عینک آفتابی، مجلس سوریه در صد و ششمین سالگرد کشتار ارامنه، این اقدام را نسل کشی خواند که لکه ننگ آن از پیشانی ترکیه پاک نخواهد شد.

مجلس سوریه: نسل کشی ارامنه لکه ننگی بر پیشانی ترکیه است

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اعضای مجلس سوریه در جریان نشست فوق العاده خود همزمان با صد و ششمین سالگرد کشتار ارامنه به دست ترکان عثمانی تأکید کردند: این جنایت تا زمانی که ترکیه آن را انکار کرده و به طرح های خصمانه اش در سوریه ادامه دهد؛ به مثابه لکه ننگی است که از پیشانی ترکیه پاک نخواهد شد.

اعضای مجلس سوریه در ادامه به جایگاه و احترامی که ملت و دولت کشورشان برای ارمنی ها قائل است، اشاره کردند.

طبق اعلام برخی منابع، حدود 600 هزار تا یک و نیم میلیون ارمنی در حد فاصل سال های 1915 تا 1923میلادی به دست امپراتوری عثمانی کشته شدند. ترکیه کشتار ارامنه در جنگ جهانی اول از سوی امپراتوری عثمانی را می پذیرد اما شمار کشته شدگان را بسیار کمتر می داند و این رویداد را نه یک نسل کشی برنامه ریزی شده بلکه جزو پیامدهای طبیعی جنگ برمی شمارد.

بیش از20 کشور و شمار زیادی از مورخان در جهان کشتار و تبعید ارامنه ساکن در سرزمین های تحت کنترل امپراتوری عثمانی در دوران جنگ اول جهانی را به عنوان مصداق شاخص نسل کشی به رسمیت می شناسند؛ رویکردی که به شدت مورد اعتراض آنکارا است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "مجلس سوریه: نسل کشی ارامنه لکه ننگی بر پیشانی ترکیه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس سوریه: نسل کشی ارامنه لکه ننگی بر پیشانی ترکیه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید