کاخ شهرستانک یا کاخ ناصرالدین شاهی در جاده چالوس، تصاویر

به گزارش بهترین عینک آفتابی، کاخ شهرستانک در دو بخش بیرونی و اندرونی ساخته شده است. حیات بیرونی به شکل مستطیلی با دو کنج پخ در چهار تراز طراحی شده و ورودی به شکل نیم دایره در تراز اول قرار گرفته است.

کاخ شهرستانک یا کاخ ناصرالدین شاهی در جاده چالوس، تصاویر

روستای شهرستانک

در سینه کش کوههای البرز و در دل پیچ و خمهای زیبای جاده چالوس روستای شهرستانک با عمارت ناصری خود به یکی از مقاصد گردشگران این راستا بدل شده است. جایی که ناصرالدین شاه قاجار، خوش گذران ترین شاه ایران از طبیعت بکر آن غافل نمانده و قصر تابستانی خود را در آن ساخته است مطمئنا جایئست باصفا.

روستای شهرستانک یکی از مهم ترین روستاهای جاده چالوس است که در یک دره سرسبز واقع شده دره ای که باغ های میوه و کوچه باغ های آن روح انسان را تازه می نماید. انتهای دره شهرستانک به سه دره منتهی می گردد که یکی به سمت قله توچال می رود (راستای که کوه نوردان از قله توچال به سمت شهرستانک می آیند) دیگری به سمت میگون که به دره هملون می رسد و دره ای دیگر که به سمت جنوب شرق واقع است.

کاخ شهرستانک یا کاخ ناصرالدین شاهی

درانتهای دره شهرستانک یک عمارت به نام ناصری وجود دارد که منصوب به ناصرالدین شاه است. گفته می گردد این مکان تفرجگاه شاه بوده است. عمارت در جایی واقع شده که هوای فوق العاده مطبوعی دارد. بوی هیزم سوخته آغل گوسفندان، خاک باران خورده و بوی زنده طبیعت در آن حس می گردد.

تاریخچه کاخ شهرستانک

کاخ را در سال 1878 میلادی به فرمان ناصرالدین شاه معماری به نام آقا محمدابراهیم خان برای اقامت ییلاقی پادشاهان قاجار بنا نموده است. پس از سقوط قاجاریه، کاخ به دلیل بی توجهی، شرایط جوی نامناسب و غارت و تخریب انسانی، رو به ویرانی می نهد. فرایند تخریب و ویرانی بنا تا حدود سال 1348 خورشیدی ادامه داشت، تا در این سال با تصمیم فدراسیون کوهنوردی ایران به عنوان اقامتگاه موقت کوهنوردان بازسازی شد.

کاخ شهرستانک در 16 شهریور 1376 با شماره 1925 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

مشخصات کاخ شهرستانک

کاخ در دو بخش بیرونی و اندرونی ساخته شده است. حیات بیرونی به شکل مستطیلی با دو کنج پخ در چهار تراز طراحی شده و ورودی به شکل نیم دایره در تراز اول قرار گرفته است. عمارت بیرونی در ابعاد 12 در 24 متر در دو طبقه در تراز سوم ساخته شده بود که در حال حاضر طبقه دوم تخریب شده. در پخ شمال غربی و در مرز میان اندرونی و بیرونی حمام خصوصی شاه واقع شده است.

بخش اندرونی شامل دو حیاط در دو تراز متفاوت است. حیاط شمالی یا تحتانی با ابعاد 18 در 24 متر مسکن خدمه بوده و حیاط جنوبی با ابعاد 26 در 40 متر برای سکونت حرم شاهی ساخته شده است. اندرونی از لحظ ساختمانی شبیه کاروانسرا است و این شباهت در حیاط جنوبی بیشتر است.

منبع: گردشبان

به "کاخ شهرستانک یا کاخ ناصرالدین شاهی در جاده چالوس، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ شهرستانک یا کاخ ناصرالدین شاهی در جاده چالوس، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید