9 گونه مار حیرت انگیز که هرگز ندیده اید!

به گزارش بهترین عینک آفتابی، در سال 2014، بیش از 3000 گونه مار شناخته شده در سراسر جهان وجود داشت و این تعداد دائما در حال افزایش است. با این تنوع، جای تعجب نیست که این موجودات خزنده را در رنگ ها، الگو ها و مقدار های متفاوت در نقاط مختلف جهان ببینیم.

9 گونه مار حیرت انگیز که هرگز ندیده اید!

به گزارش فرادید، دریک نظرسنجی که در سال 2014 به وسیله نهاد نظرسنجی YouGov، برای سنجش نوع ترس مردم انجام شد تعداد بیشتری از آمریکایی ها به ترس از مار ها اشاره کردند و ترس از ارتفاع، سخنرانی در جمع، عنکبوت، فضا های کوچک و هشت فوبیای رایج دیگر در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در واقع، مار ها بیشترین ترس را در انسان ایجاد می نمایند و 64 درصد از 1000 نفری که در نظرسنجی شرکت کردند به این مسئله معترف بودند.

در این گزارش مطالبی را درباره 9 گونه خاص از مار ها بیان کردیم. تا انتها این مقاله همراه ما باشید و ببینید که آیا شما هم با تماشا مار ها می ترسید یا از جلوه های زیبایی آن ها لذت می برید؟

افعی گودال سریلانکا (Trimeresurus trigonocephalus)

تالاب ها و مراتع سریلانکا تنها مکان هایی در دنیا هستند که این گونه کوچک و تقریباً دو فوتی در آنجا دیده می شود. افعی گودال سریلانکا به علت رنگ سبز و سیاه و سر بزرگ مثلثی اش بسیار مشهور است. نر ها رنگ آبی دارند، در حالی که ماده ها بیشتر به رنگ سبز هستند.

به نظر می رسد، رنگ این افعی گودال بخشی از یک استراتژی استتار است و دومین ابزار دفاعی آن ها سم هموتوکسین است. این نوعی سم است که گلبول های قرمز خون قربانی را از بین می برد. زهر این مار به سیستم گردش خون و بافت ماهیچه ای آسیب می رساند و باعث تورم، خونریزی و نکروز می شود. نیش این مار سمی می تواند تاول های بزرگ و حتی مرگ را برای انسان گزیده به همراه داشته باشد.

مار تاک آسیایی (Ahaetulla prasina)

بدن این مار الگوی هندسی خارق العاده ای دارد. وقتی مار تاک احساس خطر می نماید، بدن خود را منبسط می نماید و با آشکار کردن رنگ سیاه و سفید بین فلس های سبز مایل به روشن خود، به اطرافیان هشدار می دهد. وقتی مار آرام است، بدنی سبز رنگ، بسیار باریک و تقریباً فلورسنت دارد. مار های تاک به خاطر پوزه های بلند، نوک تیز و تقریباً منقاری شان معروفیت دارند.

آن ها در زیستگاه های مختلف، از جنگل های خشک و مرطوب گرفته تا مزارع و باغ های شهری، در سراسر آسیای جنوب شرقی دیده می شوند. مار تاک یک گونه از مار های درختی است که عمدتاً روی درختان زندگی می نمایند و به سرعت و به آرامی بین شاخه ها درخت حرکت می نمایند. آن ها در طول روز بیشترین فعالیت را دارند. اگرچه مار تاک یک گونه سمی است، اما به انسان آسیبی نمی رساند. در بعضی از منطقه ها، جمعیت مار های تاک که به خاطر کاربرد طب سنتی شکار می شوند در معرض تهدید انقراض است.

پیتون درختی سبز (Morelia viridis)

پیتون درختی سبز بیشتر به خاطر رنگ آمیزی پوست بدنش شناخته شده است. رنگ سبز زنده در مار های بالغ به آن یاری می نماید تا با زیستگاه جنگل های بارانی استوایی خود در گینه نو، اندونزی و شبه جزیره کیپ یورک استرالیا سازگار و ترکیب شوند. مارپیتون درختی پوشش گیاهی متراکم و رطوبت زیاد را دوست دارد. بیشتر وقت خود را در طول روز روی درختان می گذراند و شب ها روی زمین می آید.

رنگ پیتون های سبز جوان در شش ماه تا یک سال اول زندگی زرد روشن، قرمز پررنگ یا حتی قهوه ای بسیار تیره است. پیتون درختی که طول آن تا پنج فوت می رسد غیر سمی است. از دم پیشین خود برای بالا رفتن از درختان و شکارکردن استفاده می نماید. ترجیح می دهد به سمت بالا بپیچد و به صورت افقی روی شاخه ها قرار بگیرد، در حالی که دم خود را برای گرفتن طعمه آویزان می نماید. معمولاً پستانداران کوچک و خزندگان قربانی مار پیتون درختی خواهند بود.

مار های جوان در طول روز فعالیت بیشتری دارند و حیوانات کوچکتر را شکار می نمایند، در حالی که مار های بالغ شبگرد هستند و پس از تاریکی هوا پستانداران بزرگتر را شکار می نمایند.

مار گارتر (بند جورابی) سانفرانسیسکو (Thamnophis sirtalis tetrataenia)

مار گارتر (بند جورابی) که بومی استان کالیفرنیا است، متأسفانه در حال انقراض است. مار بند جورابی دارای الگوی رنگی خیره نماینده ای از نارنجی تیره، فیروزه ای، سیاه و مرجانی پررنگ است. این مار را زیباترین مار در آمریکای شمالی نامیده اند. اگرچه طول مار می تواند تا سه فوت برسد، اما برای انسان بی ضرر است. مار بند جورابی با زبان قرمزی که نوک سیاه دارد وعمدتاً در نزدیکی آب دیده می شود طعمه مورد علاقه اش را یعنی قورباغه پا قرمز کالیفرنیا را فریب می دهد و شکار می نماید. این نگرانی وجود دارد که آفت کش ها به جمعیت مار های گارتری (در میان گونه های دیگر) آسیب می رسانند.

افعی مژه دار (Bothriechis schlegelii)

این مار عجیب و غریب به خاطر فلس های فوق العاده ای که از بالای چشمانش بیرون زده است، با این عنوان یعنی افعی مژه ای نامگذاری شده است، این افعی هم بسیار سمی و هم بسیار زیباست. افعی چال مژه ای در رنگ های متنوعی از جمله زرد روشن، صورتی، سبز و قهوه ای وجود دارد. آن ها نسبتاً کوچک و البته گاهی هم درشت هستند و بین 20 تا 30 اینچ در طول رشد می نمایند و یک سر پهن و مثلثی شکل دارند. ماده ها به طور کلی بزرگتر از نر ها هستند.

افعی های مژه ه دار زرد اغلب روی درختان موز یافت می شوند که به راحتی با رنگ درخت ترکیب می شوند. فلس های میله دار آن ها بسیار زبر و خشن هستند، اما تصور می شود این ویژگی از مار در برابر شاخه هایی که هنگام شکار از روی آن ها بالا می روند محافظت می نماید. این مار ها در جنگل ها و گیاهان کنار رودخانه در سراسر قاره آمریکا تا شمال مکزیک و جنوب کلمبیا زندگی می نمایند. افعی مژه دار، جنگل های مرطوب در ارتفاعات کم تا میانه را دوست دارد و ترجیح می دهد نزدیک آب باشد. آن ها پستانداران کوچکی مانند موش و اپوسوم و بعلاوه خفاش ها، پرندگان، قورباغه ها و مارمولک ها را شکار می نمایند.

مار دریایی نواری (Laticauda colubrina)

گونه هایی از مار های زیبا نیز در اقیانوس زندگی می نمایند مانند مار دریایی نواری که با علامت زردی در اطراف لب و زیر چشمانش شناخته شده است. یک سری از مار های نواری 20 تا 65 نوار سیاه در اطراف بدن خود دارند. این مار گونه ای دوزیست است که در خشکی تخم گذاری می نماید و آب شیرین می نوشد، اما برای شکار به اقیانوس می رود. طعمه مار دریاید با سم فلج و به طور کامل بلعیده می شود. در آن مرحله، مار به خشکی باز می شود و چندین هفته را صرف هضم غذای خود می نماید.

این گونه از مار را در آب های گرمسیری اطراف شرق هند و اقیانوس آرام غربی می توانیم ببینیم. مار دریایی نواری دوست دارد در صخره های مرجانی و سواحل سنگی بچرخد. اعتقاد بر این است که مار دریایی نواری هیچ تهدیدی برای انسان ایجاد نمی نماید. آن ها به ندرت با هم برخورد می نمایند، مگر اینکه به طور تصادفی به وسیله ماهیگیران صید شوند، و اغلب مار های دریایی وقتی صید می شوند می میرند.

مار بوآی رنگین کمانی برزیلی (Epicrates cenchria)

این گونه از مار بوآ که بومی برزیل است در درجه اول به رنگ قهوه ای یا قهوه ای مایل به قرمز خودنمایی می نماید، درخشش رنگین کمانی فلس های آن خیره نماینده است. بوآ های رنگین کمانی برزیلی که طول آن ها بین چهار تا شش فوت است، دارای نوار های سیاه در بالای سر و حلقه های سیاه در پایین پشت خود هستند. ماده ها بزرگتر از نر ها هستند. آن ها در آمریکای مرکزی زندگی می نمایند و در جنگل های بارانی و جنگل های مرطوب و بعلاوه ساوانا ها زندگی دیده می شوند. مار بوآی رنگین کمانی را می توان در حوضه رودخانه آمازون، در امتداد سواحل گویان فرانسه، جنوب ونزوئلا و سورینام یافت. مانند سایر بوآها، آن ها غیر سمی هستند و در عوض از انقباض برای کشتن طعمه استفاده می نمایند.

مار فورموسا (Achalinus formosanus)

یکی دیگر از گونه های مار هایی رنگین کمانی هستند، مارعجیب و غریب Formosa است که در تایوان و جزایر جنوبی ژاپن یافت می شود. این مار سری کوچک و چشمانی سیاه و مهره مانند دارد. رایج ترین رنگ در ماربالغ زیتونی، قهوه ای مایل به خاکستری یا سیاه است. مار های جوان معمولا سیاه هستند. در نور، کل بدن رنگین کمانی آن ها به طرز شگفت انگیزی می درخشد.

مار های فورموسا که فلس های عجیب و غریبی دارند 23 گونه شناخته شده از آن ها وجود دارد و به این علت با این عنوان یعنی عجیب و غریب نامیده می شوند که فلس های آن ها به جای اینکه روی هم قرار بگیرند صاف هستند. این مار شبگرد است و در شکار کرم خاکی، راب و قورباغه مهارت دارد. غیر سمی و مطیع است. مار فورموسا نسبتا کوچک است که طول آن بیش از سه فوت نیست.

مار ذرت بدون فلس (Pantherophis guttatus)

مار های ذرت بسته به سن و مکان یافتنشان در رنگ های مختلفی از نارنجی تا زرد مایل به قهوه ای وجود دارند. از دیگر خصوصیات آن ها برای شناسایی، علامت های سیاه و سفید متناوب در قسمت زیرین آن ها است. یک ویژگی جالب در مار ذرت این است که فلس ندارد، یعنی درواقع فلس های کمی روی بدن خود دارد. نداشتن فلس یک جهش ژنتیکی طبیعی (یک صفت مغلوب) است که در طبیعت مشاهده شده است. حتی مار های بدون فلس معمولاً دارای فلس های شکمی روی شکم خود هستند که به آن ها یاری می نماید روی زمین های مختلف حرکت نمایند. در غیر این صورت، آن ها نمی توانند بخزند.

چشم های مار های بدون فلس بزرگ تر به نظر می رسند، اما علت آن این است که فلس هایی در اطراف خود ندارند و همین امر باعث بیرون زدگی بیشتر آن ها می شود. این مار ها همچنان پوست ریزی دارند، اگرچه پوستشان به صورت یک تکه لوله ای شکل جدا می شود. این پوست کاملا صاف است وبعضی افراد که آن را لمس نموده اند گفته اند: مثل این بوده که گل ختمی یا حتی پوست انسان را لمس نموده باشید. مار های ذرت دارای طبیعتی مطیع، ملایم و غیر سمی هستند که باعث محبوبیت آن ها به عنوان یک حیوانات خانگی شده است.

هدف از رنگ ها و الگو های مختلف در مار ها چیست؟

الگو و تنوع رنگ در مار ها عملا بی حد و حصر است. بیشترین هدف از الگو های رنگی متنوع در مارها، محافظت از آن ها در برابر شکارچیان و یاری به آن ها در شکار است. مطالعات نشان داده اند که نوار های طولی با سرعت فرار سریع ارتباط دارند و نشان می دهند که می توانند به استتار مار ها در حین حرکت یاری نمایند. الگو های لکه دار با شکار کمینی و الگو های خالدار با استتار مرتبط هستند. در حالی که ارتباط بین سم و رنگدانه هنوز نامشخص است، اما بسیاری از مار های سمی رنگ های هشدار دهنده حیرت انگیزی دارند.

منبع: فرارو

به "9 گونه مار حیرت انگیز که هرگز ندیده اید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 گونه مار حیرت انگیز که هرگز ندیده اید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید