آسمان گیلان برای مهاجرت امید و رویا امن می گردد

به گزارش بهترین عینک آفتابی، رییس اداره حفاظت و احیای تالاب های گیلان از ورود رویا، درنای سیبری ماده به آسمان ایران برای تکثیر گونه این پرنده کمیاب اطلاع داد.

آسمان گیلان برای مهاجرت امید و رویا امن می گردد

به گزارش بهترین عینک آفتابی، عباس عاشوری گفت: با مشارکت سازمان حفاظت محیط زیست و بنیاد بین المللی درنا، مرکز تکثیر، پرورش و حفاظت درنا در بلژیک و کارشناسان داخلی، یک قطعه درنای سیبری ماده که رویا نامگذاری شده به ایران وارد شد، از آسمان گیلان عبور کرد و برای تکثیر این گونه کمیاب و در خطر انقراض به امید تک درنای سیبری به جامانده در فریدون کنار در استان مازندران پیوست.

وی با اشاره به شرایط مناسب، آوازخوانی و تغذیه این پرندگان کمیاب در کنار یکدیگر، اضافه نمود: کارشناسان گیلان امیدوارند این 2 درنا برای مهاجرت با هدف جوجه آوری، منطقه را به مقصد سیبری ترک نموده و از آسمان گیلان عبور نمایند و نیروهای یگان حفاظت محیط زیست با پایش طول مسیر مهاجرت در استان، از آن ها محافظت نموده و این پرندگان کمیاب پس از تجدید قوا، به سمت روسیه و سیبری ادامه مسیر دهند.

عباس عاشوری اضافه نمود: براساس نظر اغلب پرنده شناسان، با توجه به عبور درنای سیبری از آسمان گیلان، این گونه از پرندگان بخشی از تنوع زیستی استان محسوب می گردد و حفظ این گونه کمیاب برای مردم گیلان اهمیت فراوانی دارد.

وی اضافه نمود: درنای سیبری به طور معمول در نیمه اول اسفند، تالاب بین المللی فریدون کنار، ازباران و سرخرود مازندران را پس چند ماه زمستان گذرانی، برای جوجه آوری به سمت سیبری ترک می نماید تا پس از طی مسیر 5 هزار کیلومتری به مقصد نهایی برسد.

رییس اداره حفاظت و احیای تالاب های گیلان گفت: بنیاد بین المللی درنا و مرکز تکثیر، پرورش و حفاظت درنا در بلژیک متعهد شده اند در سال آینده 2 فرد دیگر از این درناهای نیمه وحشی را با هدف حفظ و احیای جمعیت غربی درنای سیبری به ایران تحویل دهند.

منبع: همشهری آنلاین

به "آسمان گیلان برای مهاجرت امید و رویا امن می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسمان گیلان برای مهاجرت امید و رویا امن می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید