گذشت بیش از یک دهه ازفعالیت نخستین موزه بین المللی مطبوعات خبر در شیراز

به گزارش بهترین عینک آفتابی، اولین موزه بین المللی مطبوعات ایران با هدف بالا بردن سطح آگاهی طبقات مختلف مردم از تاریخ و پیشینه مطبوعات و آشنایی هر چه بیشتر آنان با رسانه ها در سال 1391 شمسی در برج مطبوعاتی نشریات بین المللی خبر در شیراز به همت آقای حسین واحدی پور بنیان گذار و مدیر موسسه مطبوعاتی خبر تاسیس شده است.

گذشت بیش از یک دهه ازفعالیت نخستین موزه بین المللی مطبوعات خبر در شیراز

بهترین عینک آفتابی: هما حاصلی/ در حالی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از راه اندازی نخستین موزه خصوصی مطبوعات کشور در این استان خبر داده که نخستین موزه بین المللی مطبوعات خبر به عنوان اولین و تنها موزه مطبوعات کشور بیش از یک دهه است که با سرمایه گذاری و مدیریت بخش خصوصی در شیراز راه اندازی شده و در طی سال های فعالیت خود میزبان بازدیدکنندگان داخلی و خارجی اعم از وزرا و معاونان آنها ، مقامات کشوری و استانی و مقامات و گردشگران خارجی بوده است.

در این میان با جستجویی ساده در مرورگر گوگل ، اخبار و تصاویر بسیاری از بازدیدها و فعالیت نخستین موزه بین المللی مطبوعات خبر قابل دسترس است و عجیب اینجاست خبرگزاری مرجعی چون ایرنا با تیتر نخستین موزه خصوصی مطبوعات کشور در گیلان گشایش یافت خبری را که اصل آن خبر مسرت بخشی در حوزه مطبوعات تلقی می شود بدون راستی آزمایی در ادعای مطرح شده در آن و برجسته کردن این عنوان اغراق آمیز و غیر صحیح در تیتر و تنظیم به محتوایی بی اعتبار مبدل می سازد !

یکی از اهداف والای تاسیس موزه مطبوعات حفظ تاریخ مطبوعات به همراه نکوداشت حرمت قلم و صاحبان قلم هایی است که در روشنگری افکار عمومی در ادوار مختلف تاریخ تاثیرگذار بوده اند و در زمانه ای که شبکه های مجازی با اخبار جعلی و نادرست همواره مسیر صحیح و آرمان حقیقی حوزه رسانه را خدشه دار کرده اند ، انتظار می روند حداقل خبرگزاری های مرجعی چون ایرنا در محتوا سازی و تولید خبر به صحت سنجی و راستی آزمایی توجه بیشتری داشته باشند.

گفتنی است نخستین موزه بین المللی مطبوعات خبر از سال 98 تا به امروز با تعطیل شدن موزه مطبوعات Newseum در واشنگتن آمریکا تنها موزه فعال مطبوعات دنیا بوده است . این موزه که در برج مطبوعاتی نشریات بین المللی خبر در شیراز واقع شده، علاوه بر نمایش تاریخ مطبوعات کشور و نیز روند به روز شدن دستگاههای چاپ و گزینه های مجذوب کننده مطبوعاتی در 8 تالار ، همچنین تور رسانه ای روند انتشار روزنامه را به طور زنده برای بازدیدکنندگان امکان پذیر ساخته است .

موزه بین المللی مطبوعات خبر به عنوان نخستین موزه بین المللی مطبوعات ایران با هدف بالا بردن سطح آگاهی طبقات مختلف مردم از تاریخ و پیشینه مطبوعات و آشنایی هر چه بیشتر آنان با رسانه ها در سال 1391 شمسی در برج مطبوعاتی نشریات بین المللی خبر در شیراز به همت آقای حسین واحدی پور بنیان گذار و مدیر موسسه مطبوعاتی خبر تاسیس شده است.

تصاویری از تالارهای این موزه را در ادامه تماشا کنید. برای بازدید مجازی از نخستین موزه بین المللی مطبوعات خبر اینجا کلیک کنید.

هفته گذشته ولی دنیای مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از راه اندازی نخستین موزه مطبوعات در این استان خبر داد.ولی دنیای در حاشیه آیین افتتاح موزه مطبوعات استان گیلان در رشت اظهار کرد: در این موزه مجموعه ای شامل 200 عنوان از تاثیرگذارترین و کمیاب ترین جراید و نشریات چاپ شده در 100 سال گذشته به نمایش گذاشته شده است. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان شرح داد: برای برپایی و تشکیل محتوایی موزه مطبوعات از آرشیو غنی موسس آن استفاده شده و در کنار آن نسبت به جمع آوری دیگر مجلات و روزنامه ها، اقدام شده است. تصاویری از موزه رشت را در ادامه تماشا کنید.

موزه مطبوعات رشت

منبع: توریسم آنلاین

به "گذشت بیش از یک دهه ازفعالیت نخستین موزه بین المللی مطبوعات خبر در شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گذشت بیش از یک دهه ازفعالیت نخستین موزه بین المللی مطبوعات خبر در شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید