آنچه ترامپ را نسبت به ایران دیوانه می نماید!

به گزارش بهترین عینک آفتابی، خبرنگاران، گروه بین الملل- مریم خرمائی: انتشارات لکزینگتون اخیراً کتابی را با عنوان ترامپ و ایران: از بازدارندگی تا مقابله منتشر نموده است که در نوع خود نخستین کتاب آکادمیکی است که با موضوع دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و سیاست های او در قبال ایران، به بازار نشر ایالات متحده راه یافته است.

آنچه ترامپ را نسبت به ایران دیوانه می نماید!

این کتاب به قلم مشترک پروفسور نادر انتصار رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی آمریکا و کاوه افراسیابی استاد دانشگاه بوستون و از محققان دانشگاه هاروارد، نگاشته شده است.

این کتاب روایتگر عزم آمریکا برای مهار ایران در قالب یک هژمون منطقه ای است و نشانگر ناپیوستگی شدید سیاست ترامپ در مقایسه با 6 رئیس جمهوری پیشین این کشور در نحوه برخورد با ایران است به گونه ای که بارزترین نشانه آن تمایل برای تغییر رژیم عنوان می گردد.

به باور نویسندگان، تغییر رویکرد سیاست خارجی آمریکا تبعات سنگینی نه تنها برای ایران که برای همسایگان این کشور و چشم انداز بلندمدت ثبات منطقه ای و فرامنطقه ای، در پی دارد.

هدف این کتاب آنالیز دینامیک سیال روابط آمریکا-ایران در دوره زمامداری ترامپ از راه ارائه فهم علمی-اجتماعی از الگوی دشمنی و خصومت میان واشنگتن-تهران است که در خود پتانسیل شروع جنگی خانمانسوز را دارد.

با توجه به انتشار این کتاب، بهترین عینک آفتابی گفتگویی با پرفسور نادر انتصار- یکی از دو نویسنده ترامپ و ایران: از بازدارندگی تا مقابله - داشته است. انتصار رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی آمریکاست. هم چنین کتاب سیاست نمودها در خاورمیانه از وی از جمله آثار مهم در مطالعات کردی است.

*سوال اصلی شما در این کتاب چیست؟

سؤال اصلی در این کتاب این است که چه عواملی در شکل گیری سیاست ترامپ در خصوص ایران مهم بوده اند و چرا آمریکا سیاست بازدارندگی خود را به سیاست مقابله تغییر داد.

*فرضیه شما در این کتاب چیست؟

فرضیه کتاب این است که با روی کار آمدن دولت ترامپ دینامیک رابطه آمریکا و ایران دچار نوسانات غیر قابل پیش بینی و به تبع آن، وارد مرحله خطرناک تری در مقایسه با چند دهه گذشته شده است. باید دید ریشه این نوسانات چگونه رشد نموده و چرا باید از گسترش بیشتر بحران بین ایران و آمریکا جلوگیری کرد.

*ضرورت نگارش کتاب چه بوده است؟

تا کنون کتابی آکادمیک در خصوص روابط ایران و آمریکا در دوره زمامداری ترامپ به بازار نیامده است. آنچه تاکنون حداقل در آمریکا در خصوص ایران و بخصوص روابط ایران و آمریکا نوشته شده مقالات یا جزوه هایی هستند که اکثر آنها یا توسط اتاق های فکر نئوکان ها اداره می شوند یا از منابع اقتصادی دشمنان ایران تغذیه می شوند.

لذا هدف اصلی آنها پیشبرد منافع دکان سیاسی شان است نه کار آکادمیک. گرچه این کتاب برای جامعه آکادمیک نوشته شده است ولی افراد غیر آکادمیک هم در خواندن آن مسئله ای نخواهند داشت چون هدف ما این بود که فقط جامعه آکادمیک را مخاطب قرار ندهیم

*مطابق آنالیز شما آیا ترامپ از نظریه سیاسی خاصی در قبال ایران پیروی نموده است؟

ترامپ نظریه سیاسی خاصی را ابداع ننموده است. البته او همیشه گفته است مهمترین هدف سیاست خارجی اش حفظ و گسترش منافع آمریکا است و مایل نیست آمریکا در جنگ با دیگر کشورها درگیر گردد و منافع خود را بی جهت به خطر بیندازد.

ولی تناقض زیادی بین حرف های ترامپ و سیاست های عملی او وجود داشته است. این در خصوص ایران نیز صادق است. لذا از یک طرف دهانش ایران را تهدید می نماید از از طرف دیگر تمایلات خود در مذاکره با ایران را ابراز می نماید. آنچه ترامپ را به رئیس جمهوری وسوسه گر، غیر قابل پیش بینی و گاهی خطرناک تبدیل نموده است چرخش های 180 درجه ای او در بسیاری از موارد ازجمله سیاست هایش در قبال ایران است.

  • تور چین ارزان

    تور چین ارزان قیمت، تور پکن، هانگزو، شانگهای، تور نوروز چین همگی را در این وبسایت بیابید.

  • تور ویتنام

    تور ویتنام | برای دیدار از سرزمین زیبای هانوی و شهرهای شگفت انگیز ساحلی با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آنچه ترامپ را نسبت به ایران دیوانه می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه ترامپ را نسبت به ایران دیوانه می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید