آیا رنگ بشقاب در طعم غذا تاثیر دارد؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، بعضی محققان معتقدند که خوردن غذا در بشقاب های رنگی و هندسی طعم غذا را تغییر می دهد.

آیا رنگ بشقاب در طعم غذا تاثیر دارد؟

محققان دانشگاه پورتسموث دریافتند افرادی که از ظروف قرمز رنگ استفاده می نمایند، در حین غذا از نمک کمتری استفاده می نمایند و به نوعی حس چشاییشان قوی تر عمل می نماید.

لورنزو استافورد یکی از نویسندگان نوترین مطالعه در زمینه تأثیر رنگ و شکل هندسی ظرف غذا بر طعم آن، شرح داد: رژیم های غذایی محدود می تواند منجر به کمبود های تغذیه ای و بعلاوه مسائل سلامتی مانند بیماری قلبی، تضعیف سلامت استخوان و مسائل دندانی گردد.

به گفته استافورد، یافته های این مطالعه اخیر می تواند در یاری به افراد حساس در پذیرش طیف وسیع تری از غذا ها مفید باشد. این دانش می تواند برای کسانی که سعی در توسعه لیست غذا ها دارند کاربرد داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر می خواهید فردی را تشویق کنید تا سبزیجات بیشتری را امتحان کند که طعمشان کمی تلخ است، می توانید سبزیجات را در بشقاب یا ظرفی سرو کنید که شیرینی آن را افزایش می دهد.

همان طور که می دانید اعضای خانواده به راحتی می توانند باعث ایجاد موقعیت های استرس زا، مضطرب گونه شوند. در این صورت افرادی که در غذا خوردن حساسند، هنگام غذا خوردن، احساس شرم یا فشار عصبی می نمایند.

یک مطالعه در سال 2018 تخمین زد که تقریباً از هر پنج بزرگسال آمریکایی، یک نفر را می توان از نظر بالینی در زمره افراد حساس طبقه بندی کرد؛ بنابراین آنالیز راه هایی برای یاری به این افراد در تعامل بهتر با انواع غذا ها می تواند نتایج ارزشمندی برای سلامتی داشته باشد.

تحقیقات نو بر اساس یک مطالعه بنیادی از سال 2011 انجام شد که به نحوه تأثیر ظروف غذا با رنگ های مختلف بر درک طعم و مزه افراد پرداخته است.

دانشمندان در آزمایش های نو با استفاده از طرحی شبیه به تحقیقات سال 2011، شرکت نمایندگان را بر اساس شیرینی، شوری و مطلوبیت کلی میان وعده ای که از ظرف های رنگ های مختلف خورده می گردد، ارزیابی کردند..

در این مثال میان وعده، نمک و سرکه چیپس سیب زمینی بود که از یک ظرف قرمز، آبی یا سفید مصرف می شد. حدود 50 شرکت نماینده انتخاب شدند، که بر اساس یک پرسشنامه استاندارد به عنوان غذاخور های حساس یا ناگزیر طبقه بندی شدند.

نتایج نشان داد افرادی که از کاسه های قرمز یا آبی استفاده می نمایند، این میان وعده را در مقایسه با کاسه سفید شورتر می دانند. در مجموع، افرادی که تند غذا می خورند، این میان وعده را زمانی که از کاسه قرمز می خورند، کمتر مطلوب می دانند.

جالب توجه این که رنگ ظرف بر غذاخور هایی که تند و بی توجه غذا می خورند، نسبتاً بی تأثیر بود. سایر مطالعات نشان می دهد که تأثیر شکل و رنگ بشقاب بر روی غذا، تأثیرگذار است.

مطالعه ای در سال 2013 که به آنالیز ظروف سیاه یا سفید و مربع یا گرد پرداخت، نشان داد که بشقاب های گرد و سفید تمایل به تقویت قضاوت های اساسی در خصوص غذا، مانند شیرینی یا شدت طعم دارند. قضاوت های پیچیده تر، مانند درک کیفیت یا علاقه، می توانند با ظروف مربع سیاه تقویت شوند.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید

به "آیا رنگ بشقاب در طعم غذا تاثیر دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا رنگ بشقاب در طعم غذا تاثیر دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید