آیین رونمایی از ثبت ملی مجسمه کوهنورد سربند برگزار گردید

به گزارش بهترین عینک آفتابی، ایرنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر شده، آیین رونمایی از ثبت ملی مجسمه کوهنورد سربند برگزار گردید.

آیین رونمایی از ثبت ملی مجسمه کوهنورد سربند برگزار گردید

شهردار منطقه یک تهران در این مراسم گفت: با مشارکت میراث فرهنگی شمیرانات مجسمه یادبود استاد امیر شاه قدمی معروف به مجسمه کوهنورد در میدان سربند ثبت ملی و یک لوح زندگینامه ایشان نیز تهیه و در این مکان نصب خواهد شد.

سید مهدی صباغ در آیین رونمایی از ثبت ملی اثر منقول فرهنگی و تاریخی مجسمه کوهنورد سربند اضافه کرد: نماد مجسمه کوهنورد نه تنها برای شمیران بلکه برای تهران و کل کشور شناخته شده است و ثبت ملی آن اقدام مشترکی از طرف سازمان ها و نهادهای متولی، برای شناسایی مفاخر شمیران و حفظ ارزش های فرهنگی این منطقه از تهران خواهد بود.

وی در مورد نصب سردر ورودی کوهستان اظهار دشا: فاز اول طراحی سردر مسیر کوهنوردی سربند تمام شده و فاز دوم آن شروع شده و سال جاری نهایی و به ثمر خواهد رسید تا این مسیر در شان شمیران و کوهنوردان آن باشد.

صباغ با اشاره به موقعیت خاص جغرافیایی منطقه یک و وجود ورودی های متعدد مسیرهای کوهنوردی در این منطقه اعلام نمود: موزه کوهنوردی نیز در بوستان جمشیدیه جانمایی شده که با هماهنگی و تعامل با هیئت کوهنوردی آماده و راه اندازی می گردد.

وی بعلاوه کف سازی مسیر سربند را اقدامی دانست که بعد از 12 سال شروع شده و ضلع شمال میدان کوهپایه تا میدان سربند در حال اجرا است تا این مسیر از نظم و انسجام بهتری برای تردد کوهنوردان و گردشگران برخوردار گردد.

محسن مبارکی، معاون سیاسی، انتظامی فرمانداری شمیرانات هم در آیین گفت: آثاری که نماد امید و از خود گذشتگی دارند، باید حفظ و ثبت شوند.

وی اضافه کرد: هفته دولت در منطقه یک با این رخداد بسیار خوب شروع شد و می تواند ادامه دار باشد تا شمیران که به عنوان نگینی در شهر تهران است، بهتر بدرخشد و ارزش فرهنگی و بومی آن بیشتر دیده گردد.

مبارکی با تقدیر از اقدام میراث فرهنگی، شهرداری منطقه یک، ستاد گردشگری شهرداری تهران و دیگر نهادها و ارگان های متولی اظهار امیدواری کرد که در آینده شاهد پیشرفت حوزه میراث فرهنگی در گرامیداشت دیگر آثار ملی باشیم.

امیر قاسمی، رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران هم در این آیین از تاکید شهردار تهران بر حفظ رود دره ها و افزایش مسیرهای کوهپیمایی برای توسعه فرهنگ کوهنوردی بین شهروندان اطلاع داد.

وی گفت: در مجموعه گردشگری شهر تهران آماده دریافت پیشنهادات هستیم تا بتوانیم در موضوع کوه و گردشگری که مورد درخواست بسیاری از شهروندان است، قدم برداریم و مسیرهای کوهستانی را افزایش دهیم.

این مراسم با حضور سید مهدی صباغ شهردار منطقه یک، محسن مبارکی معاون سیاسی، انتظامی فرمانداری شمیرانات، مسئولین میراث فرهنگی و گردشگری، هیئت کوهنوردی، اداره کل ورزش و جوانان استان تهران، تربیت بدنی شمیرانات، نیروی انتظامی، شورای اسلامی شهرستان شمیرانات، معاونان و مدیران شهرداری منطقه یک، خانواده استاد شاه قدمی، کوهنوردان همزمان با شروع هفته دولت در میدان سربند برگزار گردید.

در انتهای مراسم لوح ثبت ملی این مجسمه از طرف وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و لوح تقدیر شهردار منطقه یک به خانواده امیر شاه قدمی اهدا شد.

منبع: همگردی

به "آیین رونمایی از ثبت ملی مجسمه کوهنورد سربند برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین رونمایی از ثبت ملی مجسمه کوهنورد سربند برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید