احمدآباد اولین شهر ثبت شده جهان در یونسکو است

به گزارش بهترین عینک آفتابی، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، احمدآباد اولین شهر ثبت شده جهان در یونسکو است.

احمدآباد اولین شهر ثبت شده جهان در یونسکو است

لیست دنیای یونسکو در حقیقت یکی از ابزارهایی است که در معاهده میراث دنیای یونسکو در سال 1972 پیش بینی شده تا از آثار فرهنگی و طبیعی در دنیا محافظت شود؛ این حفاظت شامل آثاری می شود که منحصر بفرد بوده و دارای مولفه های دنیا شمول هستند. آثار برای ثبت در این لیست باید نشان دهنده نبوغ و خلاقیت انسانی باشند یا اینکه شاهدی باشند برای تبادل ارزش های انسانی در یک دوره تاریخی و حتی گواهی از پیشرفت در زمینه معماری، فناوری، طراحی شهری و ... باشند.

شهر احمدآباد هند در استان گجرات اولین شهری بوده که در یونسکو به ثبت رسیده است. استان گجرات در هند را معمولا با نام مستعار جواهر غرب نیز می شناسند. نام گجرات از زبان سانسکریت گرفته شده و به معنای سرزمین ملت گوجار است.

این شهر در قرن 15 میلادی از طریق سلطان احمدشاه از پادشاهان مشهور گجرات ساخته شد. استان گجرات نیز یکی از مهمترین تمدن های حول محور رودخانه سند بوده و اولین قسمت از هند امروزی است که در شهر باستانی لوتال شکل گرفته است. در حال حاضر این استان به دلیل معروفیت احمدآباد هند به عنوان اولین شهر ثبت شده دنیا شناخته و معروف شده است.

از معیارهایی که باعث شده اند این شهر به عنوان اولین شهر ثبت شده در یونسکو معرفی شود، میتوان به معماری خاص و منحصر بفرد، تنوع فرهنگی و مذهبی آن اشاره کرد. البته این ویژگی های منحصر بفرد شهر احمدآباد تنها ویژگی های این شهر برای ثبت دنیای نبوده اند. برای مثال احمدآباد در زمان انقلاب کشور هند از اولین شهرهایی بود که در صف مقدم جنبش استقلال که در نیمه اول قرن 20 میلادی قرار داشت که در ادامه آن به مرکز بسیاری از مبارزات مدنی برای احقاق حقوق کارگران، حقوق مدنی و استقلال سیاسی تبدیل شده بود.

همچنین، گفته می شود در سال 1960 میلادی که استان گجرات تشکیل شده، شهر احمدآباد به عنوان مرکز تجاری این استان این موقعیت را بدست آورده و شاهد رونق ساخت و ساز و افزایش جمعیت بود.

منطقه حصاردار یکی از منطقه ها احمدآباد است که در شرق استان گجرات واقع شده و قلعه های تاریخی، مساجد، مقبره ها، تالارها و کاخ های مختلف آن نشان از میراث معماری بجا مانده از دوره تاریخی سلطنتی در این شهر است.

گفته می شود که احمدآباد پس از یک دوره فتوحات در طول قرن های مختلف با تجربه فراز و فرودهای شدید به مرکز جنبش استقلال مهاتما گاندی شد. در حال حاضر نیز گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند، می توانند از مقبره گاندی دیدن نیز دیدن کنند.

همانطور که گفته شد در این شهر تنوع فرهنگی و مذهبی زیادی وجود دارد که باعث ایجاد 2 سبک زندگی در این منطقه شده است. یکی از سبک های زندگی مدرن و پر زرق و برق است و سبک دیگر سادگی سنتی یک زندگی هندی را به همراه دارد و زندگی مسالمت آمیز مردم با این 2 سبک زندگی در کنار هم از جمله زیبایی هایی است که در بازدید گردشگران کاملا بچشم می آید.

این شهر در کنار تمام زیبایی های تاریخی و طبیعی که در خود جای داده است، هر ساله میزبان مسافران و گردشگران زیادی برای برگزاری جشنواره دیوالی است. دیوالی یکی از معروف ترین جشنواره های احمدآباد است که در دنیا به فستیوال نور نیز معروفیت دارد و برای هر بازدیدنماینده ای یک تجربه به یاد ماندنی در طول بازدید را به ارمغان خواهد داشت.

شهر احمدآباد در هند شهری است که با لقب شهر دیواردار قبل از این که ثبت دنیای شود شناخته میشد، چرا که دورتا دور مرکز تاریخی این شهر دیوارهای مستحکمی کشیده شده بود و از کاخ های سلطنتی، مساجد و میادین عمومی محافظت میکرد. این شهر علاوه بر دلایلی که برای ثبت دنیای دارد اماکن تاریخی منحصر بفردی را در خود جای داده که چشمان هر بیننده ای را خیره خواهد کرد.

مسجد جامع احمدآباد نمونه ای از یک معماری آرامش بخش بوده که تلفیقی از معماری سنتی و مدرن شهری احمدآباد است. مسجد سیدی بشیر نیز از دیگر دیدنی های احمدآباد است که مناره های آن 3 طبقه هستند و معماری آنها هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. این مناره ها به نحوی طراحی شده اند که اگر یکی از آنها تکان بخورد، دیگری نیز تکان خواهد خورد و این در حالی است که به ظاهر هیچ اتصالی میان آنها برقرار نیست.

منبع: همگردی

به "احمدآباد اولین شهر ثبت شده جهان در یونسکو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احمدآباد اولین شهر ثبت شده جهان در یونسکو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید