اندیشکده آمریکایی: قدرت طالبان در افغانستان افزایش یافته خبرنگاران

به گزارش بهترین عینک آفتابی، گزارش جدید اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا از شرایط افغانستان نشان می دهد که قدرت طالبان در این کشور افزایش یافته است و آینده نامعلومی انتظار این کشور را می کشد.

اندیشکده آمریکایی: قدرت طالبان در افغانستان افزایش یافته خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل بهترین عینک آفتابی، گزارش جدید اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا (CFR) از شرایط افغانستان نشان می دهد که قدرت طالبان افزایش یافته و آینده نامعلومی در انتظار این کشور است.

این گزارش گفت که طالبان با داشتن 85 هزار جنگجوی تمام وقت، دستکم یک پنجم شهرستان های افغانستان را تحت کنترل کامل دارد.

کارشناس مسائل سیاسی و نظامی می گویند که طالبان از هر سال و هر زمان دیگر قدرتمندتر شده است.

بر اساس آمار پنتاگون، بیش از 2500 نظامی آمریکایی در افغانستان کشته و بیش از 21 هزار نفر دیگر نیز زخمی شده اند.

این اندیشکده اعلام نموده است که دولت افغانستان هنوز آماده نیست تا از خود و این کشور محافظت کند.

براساس نقشه ای که شورای روابط خارجی آمریکا منتشر نموده است، به جز مناطق خاکستری که تحت کنترل دولت کابل است سایر نواحی یا دارای شرایط نامشخص هستند و یا اینکه طبق ادعا و اقدامات طالبان تحت سیطره این گروه قرار دارند.

چندی قبل نیز این اندیشکده آمریکایی گفته بود: اگرچه جنگ افغانستان هم اکنون نیز یکی از مرگبارترین جنگ های دنیا است، اما خطر تشدید درگیری ها در این کشور وجود دارد و فرایند صلح نوپا و شنماینده افغانستان سبب کاهش خشونت هایی نشده است که افغان ها تجربه می نمایند.

شورای روابط خارجی آمریکا در ارزیابی شرایط افغانستان در سال جدید میلادی هشدار داده بود که افزایش خشونت ها می تواند منجر به فروپاشی فرایند صلح بین دولت افغانستان و طالبان گردد.

چرایی قدرت طالبان در مناطق مختلف افغانستان

پس از دو دهه از حضور نیرو های خارجی و هزینه چند میلیارد دلاری، فساد گسترده در حکومت و عدم توانایی آن برای اجرای عدالت، ایجاد امنیت و سرویس دهی در خارج از مراکز ولایت ها باعث نفرت بسیاری از مردم از حکومت شده است و همچنین بیم واکنش طالبان باعث شده تا مردم با حکومت و نیرو های امنیتی همراه نشوند.

در مناطقی که اکثریت آن را پشتون ها تشکیل می دهند، طالبان معمولا به عنوان جایگزین بهتری برای پلیس و مقامات حکومتی فاسد هستند. از این رو، بیشتر مردم برای عدم پرداخت رشوه به پلیس و مقامات حکومتی برای حل اختلافات خود به طالبان مراجعه می نمایند.

از سوی دیگر، نیرو های امنیتی افغان به خوبی آموزش ندیده اند. یکی از مقامات ارشد پلیس که خواست نامش فاش نگردد پیش از این به آسوشیتدپرس گفته بود که در مناطق دورافتاده کشور تدارکات مناسبی برای نیرو های افغان فراهم نمی گردد و حتی مواد غذایی نیز بطور مناسب در دسترس این نیرو ها قرار نمی گیرد.

وی اضافه نمود که تجهیزات این نیرو ها معمولا کیفیت مناسبی ندارد و هماهنگی نیز بین نیرو های ارتش افغانستان، پلیس ملی و پلیس محلی وجود ندارد؛ حتی در بسیاری از موارد روابط بین آن ها نیز خصمانه است. همچنین فساد باعث فروش گسترده تجهیزات نظامی نیز شده است.

همچنین به نظر می رسد که پیش از این طالبان به کنترل بخش هایی در خارج از مراکز ولایت ها قانع بودند، اما این گروه در بسیاری موارد تمایل یافته است تا مناطق مرکزی را نیز تحت کنترل بگیرد و سبب خروج نیرو های نظامی و حکومتی از این مناطق گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "اندیشکده آمریکایی: قدرت طالبان در افغانستان افزایش یافته خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده آمریکایی: قدرت طالبان در افغانستان افزایش یافته خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید