این قلوه سنگ یک گرز عصر حجری است!

به گزارش بهترین عینک آفتابی، باستانشناسان یک سر گرز سنگی بیضی شکل و زیبا متعلق به دوره میان سنگی (بین 15 تا 5 هزار سال قبل) را حین حفاری ها در نزدیکی شهر باکینگهام انگلستان کشف کردند.

این قلوه سنگ یک گرز عصر حجری است!

بهترین عینک آفتابی | این اکتشاف به وسیله موسسه باستانشناسی کاتسوُلد به عنوان بخشی از کار پروژه HS2 انجام شد؛ پروژه ای که در جستجوی آثاری از تاریخ ده هزارسالۀ سکونت انسان در بریتانیا است. سر گرزی که به تازگی کشف شده، از جنس سنگریزه کوارتزیتی تقریباً بیضی شکل است (105mm×74mm×40mm) و یک سوراخ مرکزی (تقریباً 35mm-20mm قطر) دارد. هر دو سوی گرز دچار آسیب دیدگی ناشی از ضربه است که نشان می دهد از آن به عنوان ابزار ضربه زدن استفاده شده است.

به گزارش بهترین عینک آفتابی ، این شئ دسته دار بوده، چون در نقطه باریکی از سوارخ مرکزی آن، شواهد سایش و فرسودگی وجود دارد. نشانه های کوچک لب پریدگی اطراف محیط سوراخ مرکزی نشان می دهد این شئ با استفاده از یک سنگ نوک تیز دیگر سوراخ شده است. برخلاف سر گرز های نوسنگی بعدی که طوری روی آن ها کار شده که شکل خاصی داشته باشند، این اشیاء میان سنگی شکل ماده خام را داشتند یعنی هیچ تلاشی برای ایجاد لبه های تیز در آن ها صورت نگرفته است. سر گرز های مشابه این قبلا هم در بریتانیا یافت شدند، از جمله دریاچه اِتون رواینگ در برکشایر و اوکانگر در همپشایر که تصور میگردد قدمت شان به دوره میان سنگی بازگردد.

تصور می گردد تمرکز فعالیت شکارچی-گردآورندگان میان سنگی در نواحی غنی از منابع غذایی بوده است، از جمله درختستان ها و بستر رودها؛ سایت اخیر نیز در چنین مکانی قرار گرفته است، یعنی در شاخه ای از رودخانه بزرگ اوس (Ouse).

این سر گرز در بستر یک معدن دوره پس از قرون وسطی پیدا شد که یک خندق منحنی را قطع می کرد. پیدا شدن سر گرز از رسوبات داخلی نشان می دهد که شاید این خندق زمانی بخشی از یک خندق گرد ماقبل تاریخ بوده است.

با استفاده از تصویربرداری هوایی، دو خندق گرد دیگر که احتمالاً نمایانگر گورتل های گرد عصر برنز بودند در نزدیک یافته اخیر پیدا شده اند و می دانیم دو خندق گرد دیگر به علاوه تدفین های مرده سوزی عصر برنز هم در نواحی پیرامون کشف شدند.

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید

به "این قلوه سنگ یک گرز عصر حجری است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این قلوه سنگ یک گرز عصر حجری است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید