بیماری هایی که بر اثر خالکوبی و تاتو ایجاد می شوند کدامند ؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، التهاب یا حساسیت پوستی به رنگ های مورد استفاده یکی از اولین علائم واکنش بدن به جسم خارجی یعنی رنگ مورد استفاده در تاتوست.

بیماری هایی که بر اثر خالکوبی و تاتو ایجاد می شوند کدامند ؟

تاتو چه بیماری هایی به دنبال دارد ؟

همواره تاتو کردن می تواند با خود ویروس های بیماری های عفونی مانند زگیل، ایدز، هپاتیت و زخم زرد را به افراد منتقل کند. این بیماری ها به وسیله سوزن دستگاه های تاتو می تواند به افراد دیگر منتقل گردد و فرد جدید به بیماری هایی با منشا باکتری و ویروس مبتلا گردد.

در عمل تاتو کردن آنچه بیشتر از همه اهمیت دارد، واکنش تاتو است. روزانه یکی دو مورد بیمار مراجعه می نمایند که حتی با گذشت 10 تا 15 سال محل تاتوشان برجسته، قرمز و سفت شده است. به این واکنش، گرانولوماتوز می گویند که به رنگ تاتو فرد حساسیت نشان می دهد. در تاتو رنگ های مشکی قرمز، سبز و آبی به کار برده می گردد.

میکرو پیگمنتیشن، تاتوهای درمانی هستند که برای افرادی که بدنشان تغییر رنگ یافته استفاده می گردد و به طور مثال افرادی که بر اثر بیماری ویتیلیگو روی لبشان سفید شده است می توانند از این تاتو استفاده نمایند.

لب در این بیماری با درمان های معمول خوب نمی گردد. پزشک بیمار را می تواند برای این کار راهنمایی کند. میزان واکنش به رنگ های گیاهی این نوع از تاتو خیلی کم است. این تاتو ها به صورت دوره ای باید تکرار گردد. کسانی که در اثر تصادف ابرویشان زخم شده است می توانند به جای کاشت ابرو که روش گران تری است از تاتو استفاده نمایند.

کسانی که تاتو می نمایند امکان اهدای خون را از دست می دهند. این افراد با کاری که می نمایند امکان انتقال ویروس ها به وسیله خونشان را بیشتر می نمایند. آنها باید آزمایش های زیادی انجام دهند. آنها درصورتی می توانند خون اهدا نمایند که چند سال از تاتو کردنشان گذشته باشد و آزمایش های دقیقی برای کنترل کیفیت خونشان داده باشند.

استتار به معنای پاک کردن نیست

در بیشتر موارد این افراد از رنگ همرنگ پوست به عنوان پوشاندن تاتو استفاده می نمایند و وانمود می نمایند که تاتو را پاک نموده اند، درصورتی که آنها تنها رنگ زیرین را استتار نموده اند،

وقتی فردی از رنگ قهوه ای کم رنگ یا کرم رنگ (رنگ پوست) برای پاک کردن تاتو استفاده نموده باشد، دیگر برای پاک کردن آن نمی توان از لیزرهای معمولی استفاده کرد، زیرا این رنگ ها در برخورد با لیزر اکسیده شده و تغییر رنگ می دهند و حتی گاهی سیاه می شوند و این تغییر رنگ طی چند روز بارزتر می گردد و در نهایت پاک کردن آنها بسیار مشکل می گردد.

همواره بهترین را انتخاب کنید

بنابراین بهتر است از روش مناسب که استفاده از لیزرهاست، بهره ببرید. خوشبختانه در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و ورود لیزرها به این عرصه، با استفاده از لیزرهای فرکشنال CO2 و لیزر اربیوم به راحتی می توان رنگ های تاتو را از داخل پوست خارج کرد.

به طور معمول برای پاک کردن تاتو از لیزر کیوسوئیچ استفاده می گردد که نحوة عملکرد این لیزر به این صورت است که ذرات رنگ داخل پوست را منفجر می نماید و آنها را به ذرات ریز تبدیل می نماید.

این ذرات توسط سلول های لاشه خوار برداشته شده و کم کم دفع می شوند، لذا عمل اصلی پاک شدن رنگ تاتو را سلول های ایمنی خود تاتو انجام می دهند و درواقع رنگهای ریز شده را ریزه خواری نموده و از بین می برند.

برخی رنگ ها دردسرساز می شوند

رنگ های سیاه و قهوه ای پررنگ معمولا به لیزر جواب مثبتی می دهند و به راحتی پاک می شوند، اما اغلب پاک کردن رنگ های قرمز با مسائلی همراه می گردد و رنگ قرمز دیرتر به لیزر جواب می دهد.

پا کردن رنگ های سبز و آبی نیز ممکن است با مسائلی روبرو گردد. بنابراین وقتی درمان موثر واقع خواهد شد که از لیزر مخصوص همان رنگ برای پاک کردن تاتو استفاده گردد.

بیماری های ناشی از خالکوبی و تاتو

واکنش های آلرژیکی:

رنگ های تتو به ویژه رنگ های قرمز، سبز، زرد و آبی - می توانند باعث واکنش های آلرژیکی پوستی مانند خارش پوست در محل خالکوبی شوند. این می تواند حتی سال ها بعد از اینکه شما خالکوبی کردید هم رخ دهد.

عفونت های پوستی:

علائم عفونت مانند قرمزی، ورم، درد و ترشح چرک پس از خال کوبی می تواند رخ دهد. تجهیزات خال کوبی و سوزن های استرلیزه نشده می توانند بیماری های عفونی مانند هپاتیت B و هپاتیت c را انتقال دهند.

به همین دلیل است که انجمن آمریکایی گفته است برای انتقال خون باید یک سال از زدن خال کوبی وقفه بیفتد. مهم است دقت کنید که تمام تجهیزات خال کوبی قبل از استفاده تمیز و استریل باشند.

فردی که خال کوبی را دریافت می نماید، باید حتماً در طول هفته اول به درستی از ناحیه خال کوبی شده مراقبت کند، یا پس از تزریق رنگدانه های پوستی.

بیماری های مربوط به خون:

اگر تجهیزات مورد استفاده برای خال کوبی شما آلوده به خون آلوده باشد، می توانید بیماری های مختلف خونی از جمله کزاز، هپاتیت B و هپاتیت C بگیرید و احتمال انتقال اچ آی وی نیز وجود دارد.

زمانی که برنامه های شرکت های بیمه بر روی پرسش نامه خود می پرسند که آیا روی بدنتان خالکوبی دارید یا خیر، به نظر شما آن ها به چه چیزی فکر می نمایند؟ درباره اش فکر کنید.

مسائل ناشی از MRI:

در این موقعیت، خالکوبی یا آرایش های دائمی ممکن است باعث ورم یا سوزش در نواحی ایجاد شده در حین معاینات MRI گردد.گاهی اوقات رنگدانه های تاتو می توانند با کیفیت تصویر تداخل پیدا نمایند، مانند زمانی که فردی که خط چشم دایمی دارد و MRI از چشم دارد.

برخی قسمت های خال کوبی ممکن است در واقع باعث سوختن پوست شوند.اگر واکنش آلرژیکی به جوهر خال کوبی روی دهد و یا باعث ایجاد عفونت یا دیگر مسائل پوستی در نزدیکی یک خال کوبی گردد، ممکن است به درمان دارویی و یا دیگر درمان ها احتیاج داشته باشید.

اصرار بر ایمنی آن:

برای اینکه مطمئن شوید که خال کوبی شما به طور ایمن انجام می گردد، به این سوالات پاسخ دهید:تاتوکار چه کسی است؟ سعی نکنید خودتان خالکوبی کنید و یا یکی از دوستان نابلدتان این کار را انجام دهد .

به یک مرکز معروف بروید که فقط کارمندانش کارشان را خوب بلدند.آیا تاتوکار از دستکش استفاده می نماید؟ او باید دست هایش را بشوید و یک جفت دستکش محافظ بپوشد.آیا تاتوکار از تجهیزات مناسبی استفاده می نماید؟

دقت کنید که او سوزن را دور می اندازد و قبل از اینکه برای شما را آغاز کند، آن را از بسته های مهر و موم شده برمی دارد. هر گونه رنگ، سینی و یا ظروف باید نو باشند.

از بین بردن تاتو

پزشکان با استفاده از سه روش لیزر، جراحی و لایه برداری پوست (dermabrasion) اقدام به از بین بردن تاتو می نمایند. اگرچه این روش ها برای از بین بردن تاتوهای درمانی، در صورت بروز اشکال نیز استفاده می شوند، اما اغلب در از بین بردن تاتوهای دکوراتیو(تزئینی) کاربرد دارند.

لیزر، جدیدترین روش درمانی برای از بین بردن نقوش تاتو شده در سطح بدن است. جراحی، برای انواع کوچک تاتو استفاده شده و برای انواع عظیم و بسیار رنگی کاربرد ندارد.

لایه برداری از پوست (dermabrasion) نیز برای تاتوهای سطحی کاربرد داشته و راهی برای از بین بردن این نوع تاتوهاست.

علاوه برآن می توان از روش هایی چون کوتریزاسیون و پیوند پوست برای از بین بردن تاتو استفاده کرد.

بسیاری از روش های مورد استفاده در از بین بردن تاتو که در جوامع غربی رایج است، در ایران نیز کاربرد داشته و پزشکان ایرانی نیز به این روش ها مطلع هستند.

لیزر بهترین روش برای از بین بردن تاتو، با حداقل عوارض جانبی است. این روش به خصوص در تاتوهای وسیع و رنگی بسیار مناسب است. اما نکته مهم، توجه به نوع لیزر انتخابی برای از بین بردن رنگ های مختلف تاتو است.

نتیجه :

درصد بالایی از نواحی زرد در تاتو اگر در معرض نور آفتاب قرار بگیرد، دچار قرمزی و تورم می گردد و دلیل اصلی آن تعیین نیست، ولی علت می تواند وجود کادمیوم سولفات موجود در رنگ زرد باشد که مشتقات آن به نور حساس است.

برخی اختلالات پوستی در مناطق تاتو دیده می گردد، که می تواند برای اولین بار دیده گردد و یا تشدید گردد. سیفلیس در فاز دوم یا سوم غالبا در مناطق تاتو دیده می گردد، ولی تمایل دارد که در مناطق قرمز منتشر گردد، که در این مناطق جیوه وجود دارد.

منبع: مجله دلگرم

به "بیماری هایی که بر اثر خالکوبی و تاتو ایجاد می شوند کدامند ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری هایی که بر اثر خالکوبی و تاتو ایجاد می شوند کدامند ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید