تاثیر مسائل تجاری و کنترل فساد بر شاخص ذرات معلق هوا

به گزارش بهترین عینک آفتابی، هوای پاک و محیط زیست سالم نقش مهمی در رفاه جسمی و روانی جامعه ایفا می کند. شواهد زیادی وجود دارد که آلودگی هوا به عنوان یکی از مصادیق تخریب های زیست محیطی، اثرات زیان باری بر سلامتی و محیط زیست انسان ها وارد می کند.

تاثیر مسائل تجاری و کنترل فساد بر شاخص ذرات معلق هوا

به گزارش گروه رسانه های بهترین عینک آفتابی، سوزش چشم و گلو، تنگی قفسه سینه و مسائل تنفسی، افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی و مسائل ریوی مانند آسم از جمله اثرات زیان بار اولیه آلودگی هوا بر سلامتی انسان ها است و در صورت تشدید، این مشکل می تواند به سرطان و آسیب به سیستم ایمنی، عصبی و تنفسی منجر شود. همچنین اسیدی شدن خاک و منابع آبی، تغییرات آب و هوایی و آسیب دیدن محصولات کشاورزی از جمله اثرات زیان بار آلودگی هوا بر محیط زیست محسوب می شود.

در پژوهشی که در ارتباط با بررسی اثر درجه باز بودن تجاری و کنترل فساد بر شاخص ذرات معلق هوا در کشورهای منتخب سه گروه درآمدی توسط تیم پژوهشگران متشکل از احمد سیفی(استادیار گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد)، دکتر نرگس صالح نیا(استادیار گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد) و فاطمه گل زاده خرق(دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد انرژی دانشگاه فردوسی مشهد) صورت گرفته، آمده است: فرآیند رشد و توسعه مالی، به ویژه در کشورهای کمتر توسعه یافته که از تکنولوژی های پاک بی بهره هستند، موجب تخریب بیشتر تخریب محیط زیست می شود. از این رو دولت ها تمامی تلاش های خود را برای رسیدن به آن به کار بسته و در این راستا از تجارت به عنوان موتور رشد مالی بهره می برند.

محققان می گویند: امروزه کشورها به اهمیت حفاظت از محیط زیست پی برده و به وضع قوانین ملی و همکاری با توافق نامه های بین المللی در این زمینه می پردازند چرا که حفظ کیفیت محیط زیست همگام با رشد مالی اهمیت قابل توجهی دارد. اما با وجود تلاش های صورت گرفته جهت کنترل آلودگی، رانت حاصل از منابع طبیعی، دولت ها را برای ورود به فعالیت های رانت جویی تشویق کرده و به طور قابل توجهی زمینه های ایجاد فساد را افزایش می دهد.

بالا بودن سطح فساد نیز، نگرانی های زیست محیطی دولت را کم رنگ کرده، کنترل کیفیت محیط زیست را با تاخیر همراه می کند و تصویب و اجرای قوانین سخت گیرانه زیست محیطی را به تعویق می اندازد.

در این پژوهش یافته ها نشان می دهند: مردم کشورهای فقیر استطاعت مالی برای تقاضای امکانات رفاهی را ندارند. در نتیجه، در مراحل اولیه توسعه مالی، افزایش آلودگی هوا، عارضه جانبی قابل قبول رشد مالی به نظر می رسد. با این حال، زمانی که یک کشور به استاندارد بالایی از زندگی می رسد، مردم توجه بیشتری به امکانات رفاهی زیست محیطی نشان می دهند. این امر منجر به وضع قوانین زیست محیطی و ایجاد نهادهای جدیدی برای حفاظت از محیط زیست خواهد شد و کیفیت محیط زیست بهبود خواهد یافت.

در ادامه این پژوهش آمده است: تجارت آزاد می تواند اثرات متناقضی در جهت افزایش یا کاهش آلودگی داشته باشد. کیفیت محیط زیست می تواند همزمان با افزایش حجم تجارت (به ویژه صادرات) از طریق اثر مقیاس کاهش یابد؛ چرا که افزایش تجارت، حجم فعالیت های مالی را بالا برده و آلودگی را افزایش می دهد. از طرف دیگر، آزاد سازی تجاری می تواند از طریق اثر فنی، شرایط محیط زیست را بهبود بخشد؛ چرا که افزایش درآمد ناشی از تجارت، به پیدایش شیوه های تولیدی پاک تر منجر می شود و منجر به کاهش آلودگی خواهد شد.

همچنین از آنجا که کشورهای کم درآمد و در حال توسعه، مقررات زیست محیطی نسبتا ضعیفی دارند، با توجه به اثر ترکیب فعالیت های مالی، در تولید کالاهای آلاینده به تخصص می رسند. در حالی که کشورهای ثروتمند با به کارگیری سیاست های سخت زیست محیطی در کالاهای پاک به تخصص می رسند.

پژوهشگران معتقدند: فساد می تواند از دو راه مستقیم و غیر مستقیم بر محیط زیست اثر بگذارد. فساد به طور مستقیم قدرت قوانین را زیست محیطی را کاهش می دهد و با اثر گذاشتن بر سطح پذیرش مقررات، اثربخشی اجرای سیاست های زیست محیطی را نیز کاهش می دهد. فعالیت های فاسد برای شرکت ها فرصتی را فراهم می آورد که اجرای سیاست های زیست محیطی را نیز کاهش می دهد. فعالیت های فاسد برای شرکت ها فرصتی را فراهم می آورد که از اجرای سیاست های زیست محیطی سر باز زنند و به این ترتیب منجر به افزایش آلودگی محیط زیست می شود.

در نتایج این پژوهش آمده است: اجرای طرح هایی جهت حمایت از محیط زیست مانند کاهش تعرفه های گمرکی برای واردات ماشین آلات تولیدی پاک و دوست دار محیط زیست و ارائه تسهیلات مناسب به بنگاه های صنعتی جهت استفاده از این تکنولوژی های کارا از راهکارهای موثر در این زمینه است.

علاوه بر این، در گروه های درآمد متوسط و درآمد پایین، متغیر کنترل فساد اثری منفی و معنی دار بر شاخص ذرات معلق هوا می گذارد. در نتیجه این کشورها می توانند با کاهش سطح فساد و کنترل بیشتر فعالیت های آلوده به آن، به صورت قابل توجهی عملکرد مالی و زیست محیطی خود را بهبود ببخشند.

این پژوهش در شماره سی و ششم نشریه پژوهش های اقلیم شناسی منتشر شده است.

منبع:ایسنا

  • تور چین ارزان

    تور چین ارزان قیمت، تور پکن، هانگزو، شانگهای، تور نوروز چین همگی را در این وبسایت بیابید.

  • تور ویتنام

    تور ویتنام | برای دیدار از سرزمین زیبای هانوی و شهرهای شگفت انگیز ساحلی با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تاثیر مسائل تجاری و کنترل فساد بر شاخص ذرات معلق هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر مسائل تجاری و کنترل فساد بر شاخص ذرات معلق هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید