ترفندهای بسیار ساده برای رسوب زدایی دوش حمام

به گزارش بهترین عینک آفتابی، رسوب زدایی سردوش حمام با سرکه از روش های خانگی و رایج برای رسوب گیری دوش و حتی رسوب زدایی داخل شیرآلات اهرمی است.

ترفندهای بسیار ساده برای رسوب زدایی دوش حمام

بهترین عینک آفتابی | یکی از مشکلاتی که حتما همه شما یکبار با آن در حمام روبرو شده اید جرم گرفتن سردوشی آن می باشد. سوراخ های سردوش حمام پس از مدتی به علت ذرات و رسوبات به جای مانده از جریان آب مسدود شده به نحوی که فشار آب نمی تواند آن را باز کند.

به طور کلی آشنایی با شیوه رسوب زدایی سردوش حمام و کلا شیرآلات اهرمی یکی از نکات مهم در نظافت منزل و نگهداری این ابزار است.

دلایل رسوب گرفتن سردوش حمام و شیرآلات بهداشتی

4 مورد از عمده ترین دلایل رسوب گرفتگی سردوش حمام و دوش های دستی، می تواند موارد زیر باشد:

1. درجه سختی بالای آب: به آبی که دارای مقادیر زیادی از عناصر منیزیم و کلسیم باشد، آب سخت می گویند. درصورتی که سختی آب منزل شما زیاد باشد، این دو حالت را مشاهده می کنید:

. اگر صابون را خیس کنید به سختی کف می نماید.

. تجمع ذرات سفیدرنگ روی شیرآلات بهداشتی که اصطلاحا به آن شوره زدن شیرآلات نیز می گویند.

. فرسودگی داخلی لوله های ساختمانی

درصورتی که لوله های آب ساختمان شما از جنس مس باشند، در طولانی مدت ممکن است براثر عبور جریان آب دچار خوردگی شوند؛ و به مرور زمان ذرات آن وارد جریان آب شده و به شکل ذرات رسوبی در سردوش ها و شیرآلات ایجاد مشکل نمایند.

. خرابی و پوسیدگی واشر داخل سردوش

واشر ها حلقه هایی در ابعاد و قطر مختلف هستند که درون سردوش ها تعبیه شده اند. معمولا جنس این حلقه ها از پلاستیک است. زمانی که واشر ها به هرعلتی دچار فرسودگی می شوند، ذرات آن ها ممکن است مانند ذرات رسوبی، وارد جریان آب شود و روند ریزش آب از سردوش را دچار اختلال کند.

ترفند رسوب زدایی سردوش حمام در خانه

نحوه رسوب زدایی سردوش چگونه است؟ تا این جا متوجه شدیم که رسوب گرفتگی سردوش حمام و یا دوش دستی چه دلایلی می تواند داشته باشد. حالا می خواهیم 5 ترفند ساده برای رسوب زدایی سردوش حمام در خانه را به شما آموزش دهیم؛ طوری که نه نیاز به خدمات پس از فروش برند سردوش خانه تان داشته باشید و نه مواد صنعتی برای رسوب زدایی آن ها!

1. رسوب زدایی سردوش حمام با سرکه: رسوب زدایی سردوش حمام با سرکه از روش های خانگی و رایج برای رسوب گیری دوش و حتی رسوب زدایی داخل شیرآلات اهرمی است. به طور کلی همان طور که می دانید، سرکه برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن نقاط مختلف منزل و انواع وسیله ها کاربرد های بسیار زیادی دارد.

برای رسوب زدایی سردوش حمام با سرکه تنها به یک کیسه پلاستیکی، یک کش، فرچه یا مسواک استفاده شده و میزانی سرکه (سفید) نیاز خواهید داشت. مراحل تمیز کردن سردوش حمام با سرکه شامل مراحل زیر است:

سرکه را داخل کیسه پلاستیکی بریزید؛ توجه داشته باشید که میزان سرکه مورد نیاز برای رسوب زدایی سردوش حمام در این روش باتوجه به سایز دوش حمام شما متفاوت خواهد بود.

کیسه را دور سردوش حمام ببندید؛ به طوری که سردوش تماما درون سرکه قرار بگیرد. حداقل 8 الی 10 ساعت یا ترجیحا یک شب به آن موقع بدهید تا سرکه کاملا رسوبات را حل نماید.

بعد از گذشت این زمان و در مرحله آخر رسوب زدایی سردوش حمام با سرکه، سردوش حمام را با فرچه کاملا بشویید و آبکشی کنید.

2. استفاده از سرکه و جوش شیرین: این روش برای سردوش های جداشدنی کاربرد دارد. این سردوش ها قابلیت جدا شدن دارند و به راحتی با پیچ باز می شوند. به این ترتیب سردوش را باز نموده و تمام قطعات آن را نیز جدا کنید. سپس در ظرفی میزانی جوش شیرین و سرکه را با هم مخلوط کنید تا خمیر نرمی حاصل شود.

بعد با یک مسواک یا فرچه این خمیر را روی قطعات سردوش بکشید تا پاکسازی صورت گیرد. ولی اگر جرم های آهکی بسیار سخت باشند با این روش تمیز نمی شود و باید همچون روش قبلی تمیزکاری سردوش به شکل غوطه وری صورت گیرد.

به این صورت که در یک ظرف بزرگ نیم لیتر سرکه ریخته و به آن 2-3 قاشق جوش شیرین اضافه کنید. بعد همه قطعات سردوش را داخل ظرف قرار داده و یک شب تا صبح صبر کنید. روز بعد سردوش و قطعاتش را با شوینده معمولی و آب شستشو دهید. اکنون سردوش را وصل نموده و آب را با فشار زیاد جریان دهید تا همه منافذ سردوش کاملا باز شود.

هشدار برای استفاده از سرکه جهت رسوب زدایی سردوش حمام یا دوش دستی!

به طور کلی ترکیبات سرکه به گونه ای است که نه تنها آسیبی به آبکاری بدنه شیرآلات و سردوش نمی زند، بلکه آن ها را تمیز و درخشان هم می نماید. اما بهتر است قبل از زدن سرکه به بدنه سردوش حمام یا انواع شیرآلات، درباره کیفیت و دوام آبکاری بدنه آن ها از نمایندگی شان سوال بپرسید؛ تا با آسودگی خاطر به رسوب زدایی آن ها بپردازید.

3. جرمگیری دوش حمام به روش جوشاندن!

از همین ابتدا باید بگوییم که اگر نمی توانید سردوش حمام تان را از محل نصبش جدا کنید، این روش مناسب شما نیست! درغیراین صورت، مطابق با مراحل زیر برای جرم گیری دوش آب عمل کنید:

ابتدا سردوش حمام را باز نموده و از محل نصب آن جدا کنید.

سردوش را درون یک ظرف مناسب قرارداده و به نسبت مساوی درون ظرف آب و سرکه بریزید. مثلا اگر 2 پیمانه آب ریختید، حتما 2 پیمانه هم سرکه بریزید.

ضروری است بین 10 تا 15 دقیقه سردوش حمام تان را درون این محلول بجوشانید.

سپس اجازه دهید سردوش خنک شود، تا بعد آن را کاملا شسته و در محل خودش نصب کنید.

مهم ترین نکات جرمگیری دوش حمام به روش جوشاندن

اگر جنس سردوش تان غیر فلز است، پیش از قراردادن آن در دمای بالا، از مقاومتش در برابر دمای نقطه جوش آب اطمینان حاصل کنید؛ تا دچار تغییر شکل نشود.

4. رسوب زدایی سردوش حمام با شوینده

همانطور که کمی بالاتر اشاره نمودیم، سردوش فشار قوی و برترین سردوش ها هم هرچند مدت یکبار نیاز به رسوب زدایی دارند. درصورتی که روش های بالا مشکل شما را حل نکردند، برای تمیز کردن سردوش حمام می توانید از محلول ها و اسپری های مخصوص بهره ببرید. این محصولات می توانند آهک و کلسیم را از بین ببرند و به شما در تمیز کردن سردوش حمام یاری نمایند.

5. با استفاده از نوشابه

هر چند گفته می شود که نوشابه را باید از غذای روزانه حذف کنید تا سلامتی خود را حفظ کنید، ولی این روز ها کاربرد های عجیبی برای نوشابه گزارش شده که از جمله آن می توان به تمیز کردن روغن ماشین تا پاکسازی رسوبات شیرآلات و سردوش حمام اشاره نمود.

برای این کار سردوش حمام را جدا نموده و درون ظرفی پر از نوشابه قرار دهید تا تمام رسوبات آن گرفته شود. در خاتمه با مسواکی رسوبات به جای مانده را تمیز و سردوش را آبکشی کنید.

چنانچه سردوش قابلیت جدا شدن ندارد و ثابت اس درون کیسه ای پلاستیکی میزانی نوشابه ریخته و آن را به سردوش متصل کنید طوری که سردوش در نوشابه غوطه ور شود.

دور تا دور کیسه را نیز با کش بسته و یک ساعتی صبر کنید تا فرصت کافی برای حل شدن جرم و رسوبات وجود داشته باشد. پس از یک ساعت پلاستیک را باز نموده و بعد شیرآب را با فشار باز کنید تا به جای مانده رسوبات از سردوش خارج شود.

هیچ وقت برای جرمگیری دوش حمام از این موارد استفاده نکنید!

جوهر نمک یا دیگر مواد اسیدی

مایع سفیدنماینده (وایتکس)

برس یا مسواک زبر و خشن

ضربه های محکم و پی درپی به سردوش

مواد نفتی مانند بنزین و …

برترین زمان برای رسوب زدایی سردوش حمام و دوش دستی

برترین بازه زمانی برای رسوب زدایی انواع سردوش حمام و دوش دستی، تقریبا هر 1 تا 2 ماه (یکبار) است. اما اگر مدت زمان بیش تری سردوش حمام شما تمیز و بدون رسوب می ماند، می توانید این بازه زمانی را طولانی تر درنظر بگیرید.

برترین روش رسوب زدایی انواع سردوش و دوش دستی حمام کدام است؟

با توجه به پنج روش رایجی که در این مقاله یاد گرفتید، باید بنا به سطح کیفیت سردوش حمام خودتان و روشی که برایتان آسان تر به نظر می رسد، یکی را انتخاب کنید. اما به طور کلی روش اول که همان روش استفاده از سرکه می باشد، روشی مناسب و بدون ریسک برای جرم گیری سردوش حمام (جرم گیری دوش حمام) به نظر می رسد.

منبع: فرادید

به "ترفندهای بسیار ساده برای رسوب زدایی دوش حمام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفندهای بسیار ساده برای رسوب زدایی دوش حمام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید