تیروئید و 9 نشانه پنهان بروز مشکل در آن

به گزارش بهترین عینک آفتابی، زمانی که تیروئید کم کار جریان عادی هورمون ها را به مغز ارسال نمی کند، ممکن است دشواری در تمرکز را تجربه کنید.

تیروئید و 9 نشانه پنهان بروز مشکل در آن

به گزارش ، زمانی که غده تیروئید عملکرد درست خود را ارائه می نماید، ما از سلامت مطلوب برخوردار خواهیم بود. اما زمانی که این گونه نیست، آثار عملکرد نادرست تیروئید می تواند بسیار گسترده تر از آن چیزی باشد که فکر می کنید.

تیروئید غده ای پروانه ای شکل و کوچک است که در گلوی انسان واقع شده است، اما وظایف مهمی را بر عهده داشته و باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید.

وظیفه اصلی تیروئید کنترل سوخت و ساز بدن یا متابولیسم است که به توانایی بدن برای تجزیه غذا و تبدیل آن به انرژی گفته می گردد. برای انجام این کار، تیروئید دو هورمون مختلف به نام های T3 و T4 را ترشح می نماید.

یک غده تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید) می تواند موجب گرم شدن بیش از حد بدن، تعریق بیشتر و کاهش وزن گردد. همچنین، این شرایط می تواند موجب تسریع ضربان قلب گردد.

از سوی دیگر، یک غده تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید) آثاری برعکس به همراه داشته و فرد ممکن است با احساس سرما، افزایش وزن و ضربان قلب آهسته تر روبرو گردد.

پرکاری تیروئید می تواند به گواتر نیز منجر گردد که به عظیم شدن غده تیروئید گفته می گردد و این شرایط می تواند بر ساختار های دیگر فشار وارد نموده و تنفس و بلع را سخت سازد.

اما نشانه های کمتر مشهودی نیز وجود دارند که می توانند به بروز مشکل در غده تیروئید اشاره داشته باشند.

نشانه های احتمالی بیماری تیروئید

مه مغزی. زمانی که تیروئید کم کار جریان عادی هورمون ها را به مغز ارسال نمی نماید، ممکن است سختی در تمرکز را تجربه کنید. حتی ممکن است در یادآوری موارد ساده نیز با سختی روبرو شوید.

تغییرات خلقی. افسردگی اغلب نخستین نشانه از یک مشکل تیروئید است. این شرایط اغلب با کم کاری تیروئید پیوند خورده است، در شرایطی که اضطراب بیشتر با پرکاری تیروئید مرتبط است.

پف صورت. اگر صورت شما متورم و پف دار به نظر می رسد، این می تواند به واسطه احتباس مایع اضافه در بدن در نتیجه عملکرد نادرست غده تیروئید باشد. معمولا تورم و پف در پلک چشم ها، لب ها و زبان مشهود است.

تاری دید. گاهی اوقات مایع اضافه در بافت های اطراف چشم ها انباشته شده و می تواند عضلاتی که چشم ها را کنترل می نمایند، عظیم تر سازد. در نتیجه، شما ممکن است با تاری دید و سختی در فوکوس روبرو شوید.

سندرم تونل کارپال. انباشت مایع در دست ها نیز می تواند رخ دهد. زمانی که تونل بافت نرم اطراف مچ دست به واسطه مایع بیش از حد متورم می گردد، بر اعصابی که از این تونل عبور می نمایند، فشار وارد می نماید. این شرایط می تواند موجب بی حسی، گزگز و ضعف گردد که از نشانه های سندرم تونل کارپال هستند.

کاهش میل جنسی. سوخت و ساز بدن شما اندامی هایی که هورمون های جنسی فراوری می نمایند را کنترل می نماید. زمانی که تیروئید کم کار است، سوخت و ساز نیز افت می نماید و فراوری هورمون های جنسی و در نتیجه آن میلی جنسی شما نیز می تواند کاهش یابد.

ریزش مو. این شرایط معمولا تنها در موارد شدید و مداوم اختلالات تیروئید دیده می گردد. اما در صورت مشاهده هر گونه تغییر در ضخامت مو یا ریزش بیشتر مو، یک اختلال تیروئید ممکن است دلیل بروز این شرای باشد.

فشار خون بالا. هم پرکاری و هم کاری تیروئید می توانند به پرفشاری خون منجر شوند، اما بنابر دلایل مختلف. کم کاری تیروئید می تواند موجب کاهش انعطاف پذیری رگ های خونی شده و قلب برای ارسال خون به سراسر بدن مجبور گردد سخت تر کار کند. پرکاری تیروئید می تواند موجب ایجاد نیرویی گردد که ضربان قلب را تسریع نموده و فشار خون را افزایش دهد.

مسائل اجابت مزاج. عملکرد پایین تیروئید می تواند موجب یبوست یا حرکات مکرر روده گردد. مدفوع شل و آبکی نیز یک نشانه احتمالی است.

چگونگی محافظت از غده تیروئید

سیگار نکشید. دود سیگار حاوی سموم مختلفی بوده و ممکن است بر غده تیروئید تاثیرگذار باشد. به طور خاص، تیوسیانات موجب اختلال در جذب ید می گردد که به نوبه خود می تواند فراوری هورمون های تیروئید را مسدود کند.

شرایط غده تیروئید را آنالیز کنید. همانند یک معاینه پستان، خودمعاینه غده تیروئید می تواند به شناسایی مسائل بالقوه و به اشتراک گذاشتن سریع تر آن ها با پزشک یاری کند.

با پزشک خود درباره مصرف مکمل سلنیم صحبت کنید. تیروئید دارای بیشترین تراکم سلنیم در بدن است. میزان بسیار کم سلنیم با کم کاری تیورئید و سختی در فراوری هورمون های تیروئید مرتبط است.

به سطوح پرکلرات ها توجه داشته باشید. پرکلرات ها نمک هایی بی بو و بی رنگ هستند که در آب حل می شوند و می توانند منابع آب را آلوده سازند. سطوح بالای پرکلرات ها می تواند تیروئید را از جذب ید باز دارد که برای ارائه عملکرد درست خود به آن احتیاج دارد. اگر به منابع آب خوب و تصفیه شده دسترسی ندارید، آزمایش آلودگی آب به پرکلرات ها ایده خوبی است.

منبع: عصرایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تیروئید و 9 نشانه پنهان بروز مشکل در آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیروئید و 9 نشانه پنهان بروز مشکل در آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید