خلیلزاد: طالبان مانع تراشی کند، تحریم می گردد

به گزارش بهترین عینک آفتابی، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان گفت، جنبش طالبان اگر برای رسیدن به صلح افغانستان مانع تراشی کند، از سوی آمریکا و متحدانش تحریم و منزوی می گردد.

خلیلزاد: طالبان مانع تراشی کند، تحریم می گردد

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، زلمای خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان در جریان حضور در کمیته روابط خارجی سنا همچنین گفت، طالبان باید بپذیرد که در صورت مانع تراشی در توافق صلح بین دو گزینه انزوا و تحریم گزینه دیگری وجود ندارد. اگر در سازش مانع تراشی کند و به دنبال اصرار بر اقدامات خشن باشد، نه فقط از سوی آمریکا بلکه از سوی متحدان ما در منطقه و شرکایمان نیز تحریم و منزوی می گردد.

خلیلزاد همچنین به بیان این نکته پرداخت که توافق صلح افغانستان که به امضای طالبان و آمریکا رسیده، بهترین توافق بر اساس شرایطی است که ارائه شده است. تحت این شرایط و با تمایل آمریکا برای خروج نیروهایش از افغانستان، توافق به دست آمده بهترین توافق ممکن با طالبان بوده است.

وی ادامه داد، اگر رهبران آمریکا تصمیم به ماندن در افغانستان برای بیش از یک سال دیگر بگیرند، آمریکا بار دیگر با طالبان وارد جنگ می گردد. کشورهای منطقه منافع مشترکی در تضمین ثبات در افغانستان دارند و شرکایی چون پاکستان باید بیش از اینها طالبان را به سمت عدم جنگ افروزی در افغانستان سوق دهند.

خلیلزاد همچنین گفت، رهبران پاکستان می دانند که کشورشان در صورتی با پیامدهای جدی روبرو می گردد که افغانستان بار دیگر به صحنه نبرد بین نیروهای دولتی و طالبان تبدیل گردد. رهبران پاکستان به صورت علنی تاکید نموده اند که از کنترل نظامی از سوی طالبان در افغانستان حمایت نمی نمایند.

وی همچنین بارها تکرار نموده که دولت کابل پس از خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان در اول مه فرو نمی پاشد. آمریکا در حال برنامه ریزی طرح های احتیاطی آماده سازی برای یک بحران بالقوه مهاجرتی است که ممکن است پس از خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از این کشور به یک جنگ داخلی تبدیل گردد اما این طرح ها هنوز نهایی نشده است.

فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان همچنین گفت: استقرار نیروهای صلح بان سازمان ملل در افغانستان در پی خروج نیروهای خارجی یک احتمال است و هنوز درباره آن تصمیمی گرفته نشده است. آمریکا از سازمان ملل خواسته تا نقش فعال تری را در پیشبرد و تسهیل فرایند صلح در افغانستان ایفا نماید.

وی ادامه داد، آمریکا به دنبال یافتن جایگزین هایی برای مقاطعه کارهای آمریکایی است که برای دولت کابل خدمات حیاتی ارائه می نمایند اما حالا باید از این کشور و بر اساس توافق 2020 خارج شوند.

بر اساس توافق فوریه 2020، تمامی سربازان و نیروهای مدنی غیر دیپلماتیک آمریکایی از جمله مقاطعه کارهای این کشور باید از افغانستان خارج شوند.

جان ساپکو، بازرس کل ویژه آمریکا در بازسازی افغانستان در مارس 2021 به کنگره گفته بود که خروج مقاطعه کارهای دفاعی آمریکا از افغانستان شاید برای نیروهای این کشور بیش از خروج نیروهای آمریکایی مخرب باشد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "خلیلزاد: طالبان مانع تراشی کند، تحریم می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلیلزاد: طالبان مانع تراشی کند، تحریم می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید