دستگاه موخوره گیر چیست؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، دستگاه موخوره گیر ابزاری است که می توان از طریق آن به مقابله با موخوره پرداخت. البته استفاده از دستگاه موخوره گیر تنها یکی از راه های روبرو شدن با موخوره است و راه های دیگری نیز برای این کار وجود دارد. در کل همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. به همین دلیل همیشه باید به گونه ای از موها مراقبت کرد که به موخوره دچار نشوند.

دستگاه موخوره گیر چیست؟

بهترین عینک آفتابی | سرویس آرایش و زیبایی - دستگاه موخوره گیر شما را از انجام برخی روش های مقابله با موخوره بی نیاز می سازد. به عنوان مثال با استفاده از این ابزار دیگر نیاز مبرمی به کوتاه کردن موهای خود نخواهید داشت و می توانید همچنان آنها را بلند نگه دارید. حال شاید این پرسش ها به میان بیاید که اصلا موخوره چیست، وجود آن چه تاثیری روی سلامت موها دارد و به طور کل چگونه ایجاد می گردد؟

موخوره چیست؟

موخوره در زبان ساده به شکاف برداشتن ساقه مو و دو شاخه یا چند شاخه شدن آن اطلاق می گردد. به این معنی که برخی از تارهای موی شما نازک تر شده و به دو یا چند قسمت تقسیم می گردد. البته در موخوره به طور معمول شاهد دو شاخه شدن تارهای مو هستیم. موخوره بیشتر در موهای بلند ایجاد می گردد و به همین دلیل خانم ها بیشتر از آقایان از آن شکایت دارند. علاوه بر آن موهای خشک بیش از موهای چرب مستعد دچار شدن به این مشکل هستند. چرا که از شکنندگی بیشتری نسبت به سایر اقسام مو برخوردارند. به طور کل چربی موها یا رطوبت موجود در آنها از جمله عواملی است که جلوی ایجاد یا رشد موخوره را می گیرد.

موخوره با آسیب رساندن به کوتیکول محافظ مو موجب فرسوده شدن فیبر داخلی آن می گردد. به این ترتیب بخش محافظت کننده سطح تار مو از بین می رود و نوک آن به دو شاخه یا چند شاخه تبدیل می گردد. به طور معمول تارهای مو در دو جهت طولی و عرضی دچار آسیب و شکنندگی می شوند. آسیب عرضی تارهای مو بیش از هر چیز خود را در قالب وز شدن موها نشان می دهد. حال آن که آسیب طولی آنها همان مسئله ای است که با نام موخوره شناخته می گردد.

عوامل ایجاد موخوره و استفاده از دستگاه موخوره گیر

عامل اصلی ایجاد موخوره بیشتر به شیوه های نگهداری از مو مربوط می گردد و عوامل ژنتیکی یا موروثی چندان در این مسئله دخیل نیست. از جمله عواملی که می تواند موجب تشدید موخوره در سر گردد، استفاده مفرط از سشوار یا ابزارهای صاف کننده مو برای خشک کردن یا حالت دادن به آنها است. ابزارهایی که توسط دمای بالای خود رطوبت موجود در موها را کاهش می دهند و بر خشکی و شکنندگی آنها می افزایند. همچنین استفاده فراوان از مواد شیمیایی مختلف نظیر رنگ مو یا شامپوهای اسیدی و قلیایی نیز می تواند در بروز موخوره بسیار موثر باشد. در این میان ترکیبات حاوی الکل هم قادر است ایجاد موخوره را تشدید کند. به موارد یاد شده می توان استفاده از برس های غیر استاندارد و شانه های فلزی را نیز اضافه کرد. سایر عوامل موثر در ایجاد موخوره را نیز می توانید در ادامه این متن به شکل فهرست وار مشاهده کنید.

  • شانه زدن موهای خیس
  • بستن محکم موی سر با کش مو و به طور کل تحت کشش قرار دریافت موی سر به شکل نسبتا شدید
  • شست و شوی خشن موها و چنگ زدن محکم به آنها
  • قرار دریافت موی سر در برابر اشعه نور خورشید برای مدت طولانی
  • کم آبی بدن یا خشکی پوست

هنگامی که تعدادی از عوامل فوق موهای شما را تحت تاثیر قرار دهند، دست به دست هم داده و مسئله ای به نام موخوره را برایتان به وجود می آورند. به همین دلیل شاید ناچار شوید برای از بین بردن این مشکل به سراغ استفاده از دستگاه موخوره گیر بروید.

دستگاه موخوره گیر چیست؟

دستگاه موخوره گیر انواع و اقسام گوناگونی دارد. با این حال بیشتر موخوره گیر هایی که به عنوان یک ابزار خانگی برای مقابله با موخوره عرضه می شوند به دو موتور داخلی مجهز بوده و برای درمان موهایی که بلندی آنها بیش از شش سانتیمتر است به کار می فرایند. دستگاه موخوره گیر خانگی از نظر شکل و شمایل ظاهری ابزاری شبیه به برس مو است. البته برسی که به دو صفحه مجزای دندانه دار مجهز است. دندانه های این دو صفحه می توانند همانند دو صفحه دندانه دار برس روی هم قرار گیرند و در یکدیگر چفت شوند. یعنی درست چیزی شبیه به برخی از ابزارهایی که برای صاف کردن مو مورد استفاده قرار می گیرند و به طور معمول با نام اتوی مو شناخته می شوند.

اقدامات لازم قبل از استفاده از موخوره گیر

علاوه بر شباهت ظاهری، طرز کار دستگاه موخوره گیر نیز به شیوه عملکرد ابزارهایی که برای صاف کردن مو به کار می فرایند شباهت دارد. پیش از به کار بردن دستگاه موخوره گیر بهتر است ابتدا موهای بلند خود را خوب شانه بزنید و گره های ایجاد شده در آنها را به طور کامل برطرف سازد. به منظور انجام درست این کار بهتر است قسمت های کوچکی از مو را دسته کرده و آنها را خوب و کامل شانه بزنید. این عمل موجب می گردد که تارهای موی شما به شکل بهتر و راحت تری وارد دندانه های دستگاه موخوره گیر شده و توسط آن کشیده نگردد.

طرز استفاده از دستگاه موخوره گیر

پس از شانه زدن موهای خود قفل دستگاه موخوره گیر را باز کرده و صفحات دندانه دار آن را از یکدیگر جدا کنید. سپس لایه نازکی از موها را در بالای صفحه قرار دهید و کلید روشن شدن دستگاه را بزنید. پس از آن اهرم دستگاه موخوره گیر را به آرامی فشار دهید تا دستگاه شروع به کار کند. بهتر است کار خود را همواره از ریشه موها شروع کرده و سپس آرام و آهسته به سمت انتهای تارهای مو حرکت کنید. در واقع همواره کار شانه کردن موها توسط دستگاه موخوره گیر را از کف سر شروع کنید و آنگاه دستگاه را آهسته به سمت انتهای موها حرکت دهید. هر دسته از موهای خود را حداقل سه بار توسط دستگاه ضد موخوره صاف کرده و آنها را به خوبی شانه نمایید. سپس به سراغ سایر بخش های سر و موهای دسته شده آن بروید و همین عمل را تکرار کنید.

البته همواره باید به این نکته توجه داشت که استفاده از دستگاه ضد موخوره یک راه حل صد درصد برای مقابله با موهای دو شاخه یا چند شاخه شده به شمار نمی رود. بلکه در کنار استفاده از این ابزار باید سایر راه های مقابله با موخوره را هم در پیش بگیرید. به عنوان مثال می توانید پس از هر بار استحمام از مواد نرم کننده استفاده کنید تا رطوبت موهای خود را بالاتر ببرید.

جایگزین های دستگاه موخوره گیر

همان گونه که به آن اشاره شد استفاده از دستگاه موخوره گیر تنها یکی از روش های درمان موخوره است. البته این روش خود یک روش صد در صد برای زدودن کامل این مشکل به شمار نمی رود و کاستی های خاص خود را دارد. بنابراین بهتر است در کنار آن از سایر روش های مکمل برای مبارزه با موخوره نیز بهره بگیرید.

از جمله روش های موثردر این زمینه استفاده از ماسک های طبیعی است. به عنوان مثال می توان از ترکیب زرده تخم مرغ با روغن زیتون یا سایر روغن های گیاهی به عنوان یک ماسک ضد موخوره استفاده کرد. تخم مرغ به عنوان منبع سرشاری از پروتئین، اسیدهای چرب و ویتامین اِی شناخته می گردد. علاوه بر آن موجب ایجاد رطوبت طبیعی در موها می گردد و آنها را روشن و شفاف می سازد. همان گونه که به آن اشاره شد رطوبت خود یک عامل مهم برای درمان موخوره محسوب می گردد. بنابراین اگر موهای شما مستعد دچار شدن به موخوره است بهتر است به طور متوسط هفته ای یک بار از ماسک تخم مرغ و روغن زیتون استفاده کنید.

یکی دیگر از ماسک های طبیعی که می توان از وجود آن برای مقابله با موخوره استفاده کرد ماسک ترکیبی روغن زیتون و سرکه است. به منظور تهیه کردن این ماسک می توانید سه قاشق روغن زیتون را با دو قاشق سرکه سیب مخلوط کرده و سه قاشق عسل را نیز به آنها بیافزایید. البته در صورت دلخواه می توانید از دو قطره عصاره گیاه معطر اکلیل کوهی نیز در این ماسک ترکیبی استفاده کنید.

مواد یاد شده را با یکدیگر ترکیب کرده و ماسک تهیه شده از آنها را روی موهای سر خود مالیده و آن را اندکی ماساژ دهید. سپس موهای خود را با یک حوله یا دستمال خشک ببندید تا ماسک طبیعی تهیه شده خوب با موها ترکیب گردد.این ماسک ترکیبی حداقل باید به مدت 20 دقیقه روی سر شما باقی بماند. پس از آن می توانید با شستشوی کامل موهای خود آن را از روی سرتان پاک کنید. انجام منظم و هفتگی این کار می تواند در مقابله با موخوره بسیار تاثیرگذار باشد.

اگر به گیاه شیرین بیان یا مهک دسترسی دارید، می توانید از این گیاه نیز برای مقابله با موخوره استفاده کنید. برای استفاده از گیاه شیرین بیان به عنوان یک ماسک مقابله با موخوره می توانید یک لیوان گیاه شیرین بیان را در سه لیوان آب جوشیده حل کنید. سپس محلول حاصل را حدود ده دقیقه حرارت دهید تا پس از جوشیدن دم بکشد. پس از سرد شدن این محلول آن را صاف کرده و مقداری از آن را روی سر خود بمالید. اگر این عمل را هر روز تکرار کنید می توانید نسبت به درمان موخوره خود امیدوار باشید.

سوای مواردی که به آن اشاره شد میوه موز نیز می تواند در درمان موخوره عملکرد موثری داشته باشد. وجود عناصری نظیر پتاسیم، روی، آهن و برخی مواد روغنی در این میوه موجب شده است تا استفاده از آن شکنندگی موها را به حداقل میزان ممکن برساند و ضمن بهبود کیفیت بافت آنها میزان رطوبتشان را هم افزایش دهد. همچنین وجود ویتامین های اِی، سی و ای در موز نیز در عملکرد مثبت این میوه برای مقابله با موخوره تاثیرگذار است.

به هر حال اگر قصد درمان موخوره خود با موز را دارید می توانید این میوه را به شکل کامل له کنید و آن را به شکل پوره شده به موهای سر خود بمالید. همچنین می توان موز له شده را با دو قاشق ماست و مقداری آبلیمو ترکیب کرد و مخلوط حاصل را به عنوان ماسک روی سر مالید. این مخلوط را به مدت یک ساعت روی سر خود نگه دارید و سپس آن را با آب ولرم به طور کامل از موهای خود شستشو دهید. اگر این عمل را حدود یک تا دو بار در طول هفته انجام دهید در درمان موخوره شما کاملا موثر خواهد بود.

در مجموع باید به این نکته توجه داشت که نمی توان هیچ روشی را یک روش صد در صد قطعی برای درمان موخوره قلمداد کرد. از همین رو هنوز هم کوتاه کردن نوک موها یکی از روش های رایج و مرسوم برای مقابله با موخوره به شمار می رود. در واقع اگر قصد بلند کردن موهای خود به مدت طولانی را دارید بهتر است حداقل سالی یک بار حدود یک سانتیمتر از نوک آنها را کوتاه کنید. به هر حال می توان گفت که در این مطلب علاوه بر آشنایی با دستگاه ضد موخوره به اتفاق یکدیگر با تعدادی از روش های طبیعی برای مقابله با موخوره نیز آشنا شدیم.

منبع: setare.com

به "دستگاه موخوره گیر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه موخوره گیر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید