شرایط و جزئیات دریافت وام مسکن 480 میلیون تومانی

به گزارش بهترین عینک آفتابی، سقف دریافت تسهیلات اوراق مسکن که تا پیش از این برای زوجین در تهران 240 میلیون تومان بود به 480 میلیون تومان افزایش پیدا کرده و اقساط ماهیانه آن حدود 8.6 میلیون تومان است؛ وام گیرنده باید مدارکی به بانک ارائه کند که ثابت کند توانایی پرداخت اقساط را دارد.

شرایط و جزئیات دریافت وام مسکن 480 میلیون تومانی

در هفته های اخیر شورای پول و اعتبار، سقف تسهیلات مسکن حساب های انفرادی و زوجین تهرانی از محل اوراق را با احتساب جعاله برای انفرادی 280 و برای زوجین 480 میلیون تومان تصویب کرد.

برای مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت میزان تسهیلات انفرادی که معادل 80 میلیون تومان بود به 160 میلیون تومان و برای حساب های 160 میلیون تومانی زوجین به 320 میلیون تومان رسیده است.

در سایر شهرها هم تسهیلات 60 میلیون تومانی حساب های انفرادی به 120 میلیون تومان و تسهیلات 120 میلیون تومانی زوجین به 240 میلیون تومان افزایش یافته است.

نرخ سود؛ 17.5 درصد

نرخ سود وام مسکن 480 میلیون تومانی، 17.5 درصد است. بازپرداخت وام جعاله 5 ساله معادل 60 ماه و بازپرداخت تسهیلات اوراق هم حداکثر 12 ساله معادل 144 ماه است.

محاسبات نشان می دهد اقساط ماهیانه وام تازه مسکن در شهر تهران 8.6 میلیون تومان است که بسکمک از خانوارها توانایی پرداخت چنین مبالغی را ندارند.

ملک در رهن بانک قرار می گیرد

محمدحسن مرادی، مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن، در این باره گفته است: ملک در رهن بانک قرار می گیرد و تسهیلات گیرنده باید مدارکی ارائه کند که نشان دهنده توانایی پرداخت اقساط باشد.

در این خصوص محمد سرگزی، عضو کمیسیون عمران مجلس وام مسکن 480 میلیون تومانی را تنها برای قشری که از استطاعت مالی خوبی برخوردار هستند و توان پرداخت اقساط 8.6 میلیون تومانی را دارند مناسب دانسته و گفته است: این وام برای خانه دار کردن جامعه هدف مناسب نیست.

به گفته سرگزی، راهکار بهبود شرایط مسکن تامین زمین ارزان قیمت برای انبوه سازان و نظارت بر قیمت مصالح ساختمانی بوده تا واحدهای مسکونی با قیمت مناسب ساخته و به بازار عرضه شود.

تسهیلات بانکی به ساخت مسکن تعلق گیرد

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تسهیلات بانکی باید به حوزه ساخت مسکن سوق پیدا کند، گفت: بی تردید اگر طرح جهش تولید و تامین مسکن به درستی اجرا شود و اراضی تحت اختیار دستگاه های دولتی به وزارت راه منتقل و به حوزه ساخت مسکن اختصاص پیدا کند در کنار نظارت بر مصالح ساختمانی و جانمایی مناسب زمین برای ساخت خانه، در بازه زمانی مناسبی شاهد کنترل بازار مسکن و جبران عقب ماندگی در این حوزه خواهیم بود.

از طرف دیگر دولت افزایش ساخت و ساز از طریق طرح جهش تولید و تامین مسکن با هدف گذاری احداث سالیانه یک میلیون واحد مسکونی را دنبال می کند.

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در این مورد بیان کرده است: در نظر داریم تا بیشترین کمک را به دهک های اول تا سوم داشته باشیم. این کمک ها شامل پایین بودن نرخ سود تسهیلات، تخفیف تا 100 درصدی هزینه صدور پروانه ساختمانی، ارائه مصالح ارزان قیمت و خدمات مهندسی با نرخ مناسب خواهد بود. این پیشنهادات به شورای عالی مسکن ارائه شده است.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه مسکن بهترین عینک آفتابی بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "شرایط و جزئیات دریافت وام مسکن 480 میلیون تومانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط و جزئیات دریافت وام مسکن 480 میلیون تومانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید