مصرف 500 هزار مترمکعب آب برای ایجاد یک شغل!

به گزارش بهترین عینک آفتابی، معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: برای ایجاد هر شغل در بخش صنعت به 500 هزار مترمکعب و برای ایجاد هر شغل در بخش کشاورزی به حدود 10 هزار متر مکعب آب نیاز است.

مصرف 500 هزار مترمکعب آب برای ایجاد یک شغل!

به گزارش بهترین عینک آفتابی به نقل از شرکت مدیریت منابع آب ایران، قاسم تقی زاده خامسی در دومین روز از هفته صرفه جویی در مصرف آب در شبکه خبر گفت: هیچ راهی غیر از سازگاری با کم آبی در مدیریت منابع آب کشور وجود ندارد، بنابراین طی دو سال گذشته با تولیت وزارت نیرو و با همکاری سایر وزارتخانه ها، سندی برای مدیریت منابع آب شامل همه استان ها و حوضه های آبریز تهیه و به امضای دو معاون رئیس جمهور و 4 وزیر رسیده که در این سند ظرف 5 تا 15 سال آینده در هر یک از بخش های کشاورزی و صنعت باید در مصرف آب مقادیر مشخصی صرفه جویی انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه باید در مدیریت منابع آب کشور کار را با سند و برنامه پیش برد وگرنه دچار مشکل می شویم به نقش محوری آب در توسعه پایدار و بخش های مختلف از جمله توسعه صنعت و کشاورزی پرداخت. برای ایجاد هر شغل در بخش صنعت به 500 هزار مترمکعب و برای ایجاد هر شغل در بخش کشاورزی به حدود 10 هزار متر مکعب آب نیاز است.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران همچنین از کاهش 30 درصدی منابع تجدیدپذیر آب در چهار دهه اخیر خبر داد و ادامه داد: این در حالی است که جمعیت ایران نسبت به آن سال ها، حدود 2.5 برابر اضافه شده است.

این مقام مسئول همچنین با تاکید بر این نکته که در مدیریت منابع آب باید اندازه آب موجودی کشور و مشخص الگوی کشت کشاورزی مبنا باشد، با انتقاد از کشت برنج در 17 استان کشور، شرح داد: برنج یکی از محصولات پر آب بر کشاورزی است و ما نباید در مناطقی که آب آشامیدنی آن به سختی تأمین می شود، برنج بکاریم، در ایران تنها یک در صد مساحت بارندگی بالای 1000 میلی متر دارد و برای کشت برنج مناسب است، کشت برنج غیر از گیلان و بخشی از مازندران منطقی نیست.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنانش از استقرار ستاد برنامه ریزی برای مدیریت بهینه و بررسی روزانه مدیریت آب و برق در این ستاد خبر داد و گفت: تا به امروز در هیچ شهری از ایران جیره بندی آب انجام نشده و تمام تلاش ما بر آن است تا کم ترین قطعی را داشته باشیم، اگر مردم در مصرف آب و برق همکاری های لازم را انجام دهند، مشکل خاصی نداریم.

تقی زاده خامسی ظرفیت ذخیره سدهای بزرگ و میانه کشور را 50 میلیارد متر مکعب اعلام و شرح داد: خوشبختانه در نتیجه فعالیت های مدیریت سیلاب در سال های گذشته، در حال حاضر حدود 60 درصد از ظرفیت سدهای کشور پر است، البته این اندازه نسبت به سال گذشته حدود 28 درصد کاهش نشان می دهد. سال آبی 1400- 1399 از نظر بارندگی بدترین سال طی 52 سال اخیر بوده است. تغییر اقلیم و قرار گرفتن ایران در منطقه خشک باید به یک باور همگانی در همه سطوح تبدیل شود.

منبع: جام جم آنلاین

به "مصرف 500 هزار مترمکعب آب برای ایجاد یک شغل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف 500 هزار مترمکعب آب برای ایجاد یک شغل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید