معرفی یک تمدن ناشناخته از ایران

به گزارش بهترین عینک آفتابی، کتاب باستان شناسی جنوب شرقی فلات ایران نوشته سیدمنصور سیدسجادی، باستان شناس پیشکسوت ایرانی منتشر شد.

معرفی یک تمدن ناشناخته از ایران

به گزارش بهترین عینک آفتابی، این کتاب قرار است ما را به دنیای کمتر شناخته شده باستان شناسی جنوب شرق ایران و محوطه های تمدنی همسایه اش ببرد. کتاب باستان شناسی جنوب شرقی فلات ایران نقبی است به تمدن ناشناخته جنوب شرق فلات ایران که همواره از دید پژوهشگران نهان بوده است.

برخی بر این باورند که حدود پنج هزار سال پیش در آسیای غربی تنها دو مرکز تمدنی بزرگ کشاورزی و یکجانشینی قابل توجه، یعنی میان رودان در یک سو و دشت سند در سوی دیگر وجود داشته و به همین سبب نخستین شهرهای بزرگ و سازمان یافته در این منطقه ها پیشرفته و پایه گذاران شیوه زندگی امروزین شده اند.

این دیدگاه، اما دارای ایرادهای بنیادین است؛ مهم ترین آن ناشناخته ماندن تمدن های باشکوه و بزرگ پهنه جنوب شرقی ایران است؛ چرا که کمتر و بسیار دیرتر از محوطه های باستانی بین النهرین ایران کاوش شده اند. کتاب باستان شناسی جنوب شرقی فلات ایران بر آن است تا محوطه های کلیدی جنوب شرق ایران و همسایگانش را معرفی کند و از آثار نادیده اش بگوید، به این امید که روزی گوهر نهان این تمدن ها، شناخته شود.

سیدمنصور سیدسجادی زاده 1327 در کرج است. او کارشناسی باستان شناسی و تاریخ هنر را از دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران دریافت کرده و دکترای ایران شناسی زیرشاخه باستان شناسی را از دانشگاه شرق شناسی ناپل در ایتالیا گرفته است. سیدسجادی عضو بسیاری از گروه های باستان شناسی داخل و خارج از کشور بوده و گروه های باستان شناسی تپه بمپور، تپه طالب خان، کوه خواجه و دهانه غلامان را سرپرستی کرده است. او همچنین از سال 1376 تا کنون سرپرست گروه باستان شناسی شهر سوخته بوده و بیش از 350 مقاله، پژوهش، تألیف و ترجمه در زمینه های ایران شناسی و باستان شناسی به چندین زبان از جمله ایتالیایی و روسی دارد. این کتاب 509 صفحه دارد و در قطع رحلی با عکس های رنگی و جلد شومیز به انتشار رسیده است.

کتاب باستان شناسی جنوب شرقی فلات ایران از سوی انتشارات دادکین منتشر شده است و علاقه مندان می توانند از نشانی های www.dadkinpublisher.ir و dadkinpublisher@ آن را تهیه کنند.

منبع: دنیای سفر

به "معرفی یک تمدن ناشناخته از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی یک تمدن ناشناخته از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید