مقبره سلطان العارفین در انتظار سکوی سنگی نفیس

به گزارش بهترین عینک آفتابی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان گفت: سنگ نو آرامگاه بایزید بسطامی به مجموعه تاریخی بسطام رسید و مصطبه (سکوی) سنگی نفیس آرامگاه این عارف والامقام به زودی رونمایی می شود.

مقبره سلطان العارفین در انتظار سکوی سنگی نفیس

ایسنا: حامد عادل 18 آذرماه 1400 با اعلام این خبر اظهار کرد: در صورت ابلاغ اعتبارات پایگاه، عملیات جمع آوری سکوی موجود انجام و زمینه عملیات اجرایی پروفیل های فلزی و سکوی سنگی و نفیس تازه فراهم می شود.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان ادامه داد: پس از چیدمان سنگ ها در محیط کارخانه و کنترل نهایی و رفع معایب، تمامی سنگ ها کدگذاری شده و طبق نقشه، برای اجرای نهایی به مجموعه تاریخی بسطام ارسال شد.

او افزود: ابعاد سکوی سنگی تازه طبق طرح، سه در پنج متر به ارتفاع 40 سانتی متر است که بر اساس طرح و به شکل ستاره های هشت پر با برش های هندسی منظمی از جنس سنگ گرانیت فیروزه ای ساخته شده است.

عادل اعلام نمود: ضخامت سنگ های میانی هشت سانتی متر و ضخامت سنگ های محیط بیرونی سکو 40 سانتی متر است.

او افزود: محل عبور پروفیل های فلزی که نقش سازه میانی را ایفا می کنند در سنگ های 40 سانتی متری تعبیه شده که این جزئیات اجرایی با ظرافت و دقت بالایی انجام و پس از اجرای سکوی سنگی و پوشش پروفیل ها با مصالح چوبی و برنزی باعث شکل گیری طرح معماری نفیسی خواهد شد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان یادآور شد: طرح اولیه مزار بایزید بسطامی در سال 1389 تهیه شد که عمده مصالح به کار رفته در طرح اولیه، برنز با سکوی سنگی بود که مقرر شد برای تائید نهایی، تغییراتی در طرح، اعمال شود.

او افزود: پس از دستور حذف المان موجود مزار بایزید بسطامی، از طریق رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و تشکیل پایگاه میراث فرهنگی بسطام و خرقان در سال 1396، پیگیری بازنگری طرح، برای اجرایی شدن در دستور کار قرار گرفت.

عادل گفت: پس از تشکیل جلسات متعدد در اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان و دفتر امور پایگاه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اخذ مجوزهای لازم مقرر شد، طرح در سه بخش جداگانه از نظر تنوع مصالح، برای اجرایی شدن در لیست پروژه های استان سمنان قرار گیرد.

او افزود: طرح در حال اجرا به سه بخش تفکیک می شود که شامل سکوی سنگی، پوشش چوبی، بخش فلزی شامل سازه فولادی و قسمت هایی تزئینی از مس و برنز است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان گفت: با توجه به اهمیت مجموعه تاریخی بسطام و آرامگاه بایزید بسطامی و ضرورت اجرای طرحی نفیس و در خور شأن این مجموعه و شخصیت والای بایزید بسطامی، اجرای این طرح با دقت بالایی در حال اجراست و به همین دلیل زمان بر شده است.

شهر بسطام در فاصله 6 کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار گرفته و مجموعه آثار تاریخی باقیمانده در این شهر از دوره سلجوقی به بعد است و در کنار آن آرامگاه متعلق به ابویزید طیفور بن عیسی بن سروشان بسطام ملقب به سلطان العارفین و از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن سوم هجری قمری قرار گرفته است.

مجموعه تاریخی بایزید بسطامی شامل خانقاه بایزید، رواق صفوی، منار بسطام، مسجد بایزید بسطامی، مسجد بسطام، امامزاده محمد، برج کاشانه، گنبد غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.

بایزید بسطامی عارف و فیلسوف برجسته ایرانی با شهرتی فراگیر در جهان است. فلسفه وحدت وجود و موجود، اولین بار از طریق بایزید بسطامی مطرح شد.

نقوش ستاره هشت پر در هنر معماری اسلامی از جمله نقوش پرتکرار و با بسامد بالا است.

این الگوهای ستاره ای و شمسه وار که جزء زیباترین و هندسی ترین فرم های هنری محسوب می شوند در ورای ظاهر ساختاری تزیینی تحت تاثیر عرفان و معنویت اسلامی شکل گرفته و از معانی و مفاهیم ادراکی نمادین نهفته در آن می توان به نور به عنوان تجلی وجود حق تعالی، در آسمان و زمین و…اشاره کرد همچنین این نماد نوعی حس آرامش در جهت رسیدن به معبود الهی را نیز به بیننده القا می کند.

منبع: توریسم آنلاین

به "مقبره سلطان العارفین در انتظار سکوی سنگی نفیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقبره سلطان العارفین در انتظار سکوی سنگی نفیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید