نماینده مجلس: بپذیریم حیات دریاچه ارومیه رو به سرانجام است

به گزارش بهترین عینک آفتابی، نایب رئیس هیات تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه در مجلس با تاکید بر اینکه در حال حاضر ورودی به دریاچه ارومیه صفر رسیده است، گفت: باید بپذیریم حیات دریاچه شور آذربایجان رو به خاتمه است اگر اقدام عاجلی برای احیای آن صورت نپذیرد.

نماینده مجلس: بپذیریم حیات دریاچه ارومیه رو به سرانجام است

جلال محمودزاده در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت؛ در مورد آخرین شرایط دریاچه ارومیه گفت: حجم آب موجود در دریاچه ارومیه به حداقل مقدار خود رسیده است، در طی چند سال اخیر نه تنها ورودی قابل قبولی نداشته بلکه با شدت گیری کاهش بارندگی، افزایش خشکسالی ها و تبخیر بیش از مقدار، منجر به نابودی این دریاچه شده است؛ در کنار تمام این عوامل احداث سد های متعدد در اطراف این دریاچه شرایط آن را وخیم تر کرده است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی افزود: انتقال حدود 300 میلیون متر مکعب از آب دریاچه برای رونق بخش کشاورزی، صنعت و شرب به تبریز؛ ترک خوردگی عمیق 700 کیلومتر از تونل انتقال آب دریاچه زاب، این دریاچه را با، اما و اگر هایی روبرو کرده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در حال حاضر ورودی به دریاچه ارومیه صفر است؛ باید بپذیریم حیات دریاچه شور آذربایجان رو به خاتمه است اگر اقدام عاجلی برای احیای آن صورت نپذیرد.

وی ادامه داد: ستاد احیای دریاچه ارومیه در طی 10 سال عملکرد مناسبی برای زندگی دوباره این دریاچه نداشته است، هیئت تحقیق و تفحص در حال بررسی است تا به این نتیجه برسیم اعتبار اختصاصی این دریاچه در چه محل هایی هزینه شده است.

اطلاعات درستی در مورد برداشت لیتیوم از دریاچه ارومیه نداریم و تنها از طریق رسانه ها در جریان این مسئله قرار گرفته ایم، نمی توانیم این موضوع را تایید و یا تکذیب کنیم؛ بی تردید در احیای دریاچه ارومیه بسیار اجحاف شده و خطا هایی هم در این راستا وجود داشته است که باید دستگاه های مربوطه پاسخگو باشند

محمودزاده در مورد برداشت لیتیوم از دریاچه ارومیه گفت: اطلاعات درستی در مورد برداشت لیتیوم از دریاچه ارومیه نداریم و تنها از طریق رسانه ها در جریان این مسئله قرار گرفته ایم، نمی توانیم این موضوع را تایید و یا تکذیب کنیم؛ بی تردید در احیای دریاچه ارومیه بسیار اجحاف شده و خطا هایی هم در این راستا وجود داشته است که باید دستگاه های مربوطه پاسخگو باشند.

وقتی دریاچه شور آذربایجان ابزار سیاسی می شود

نایب رئیس هیئت رئیسه تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه یادآور شد: زمزمه خشکی کامل دریاچه ارومیه به گوش می رسد، اما هنوز به مرحله خشکی کامل نرسیده ایم؛ باید بپذیریم این دریاچه گاهی به عنوان ابزار های سیاسی مورد توجه قرار گرفته است، به گونه ای که در برخی از دوره ها با تبلیغات گسترده برای احیای دریاچه نه تنها شاهد حیات آن نبودیم بلکه زخمی عمیق از جنس سوء مدیریت بر پیکر بی جان دریاچه وارد شده، از طرفی بودجه ای که برای احیای دریاچه اختصاص داده شد، در جای خود هزینه نشده است.

نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: افزایش آبیاری تحت فشار از طریق برخی از شرکت ها، تعلل در انتخاب آب رودخانه زاب، تخلف در عدم پرداخت حقابه از رودخانه زرینه رود به دریاچه ارومیه و شهر های اطراف تبریز، عدم اختصاص 300 میلیون متر مکعب حقابه دریاچه ارس به دریاچه شور آذربایجان منجر شده تا شاهد مرگ این دریاچه باشیم در این بین رفتار های سیاسی دولت های مختلف بر خشکی این دریاچه بیشتر از هر زمانی دامن زده است.

محمودزاده یادآور شد: دریاچه ارومیه به عنوان ششمین دریاچه آب شور جهان، بزرگ ترین دریاچه آب شور خاورمیانه و ایران است و محل زیست بسیاری از حیوانات مهاجر و بومی مثل فلامینگو و پلیکان بوده، اما نفس هایش به شماره افتاده است و برای نجات آن، باید به سرعت اقدام کرد خشک شدن آن نه تنها در سطح ملی بلکه در سطوح جهانی تبعات گسترده ای دارد و انتقاد هایی برای ایران نیز در پی خواهد داشت.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی در خاتمه اظهار داشت: خشکی دریاچه ارومیه نه تنها آذربایجان غربی را تحت الشعاع قرار می دهد بلکه 15 استان دیگر را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد و از کشاورزی گرفته تا معیشت مردم متاثر از این بحران زیست محیطی خواهد بود به گونه ای که سلامتی افراد را به مخاطره انداخته و به تبع آن کوچ اجباری را برای مردم رقم می زند

منبع: فرارو

به "نماینده مجلس: بپذیریم حیات دریاچه ارومیه رو به سرانجام است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده مجلس: بپذیریم حیات دریاچه ارومیه رو به سرانجام است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید