هشدار چین به کشورهای گروه 20 نسبت به حمایت از تایوان

به گزارش بهترین عینک آفتابی، براساس بیانیه مطبوعاتی که ساعاتی پیش از پیوستن وانگ یی، وزیر امور خارجه چین به نشست سران گروه 20 در رم منتشر شد، وی به آمریکا و متحدانش هشدار داد که در امور تایوان دخالت نکنند.

هشدار چین به کشورهای گروه 20 نسبت به حمایت از تایوان

به گزارش بهترین عینک آفتابی، به نقل از پایگاه خبری پولیتیکو، وانگ یی گفت: اخیرا، آمریکا و سایر کشورها کوشش کردند تا به پیشرفت هایی در موضوع تایوان دست یابند که این مسئله در تضاد با تضمین های سیاسی است که هنگام برقراری روابط دیپلماتیک با جمهوری خلق چین داده بودند.

وی اضافه نمود: اگر 50 سال پیش نتواستند اصل و قانون چین واحد را متوقف نمایند، در دنیای امروز در قرن 21 این امر غیرممکن تر است.

اظهارات وی در بحبوحه تشدید تنش بین چین و غرب بر سر تایوان بیان شد. تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان در مصاحبه ای با سی ان ان، به حضور پرسنل نظامی آمریکا در جزیره خودگردانی که پکن آن را قلمرو خود می داند، اذعان کرد.

سخنان وانگ یی بعلاوه در حالی مطرح می گردد که جوزف وو، وزیر امور خارجه تایوان، در حال سفر به اروپاست. او در روزهای قبل با مقامات و قانون گذاران اتحادیه اروپا ملاقات کرد و به وسیله یک لینک ویدئویی به جمعی از قانون گذارن جهانی ضد پکن که در رم گردهم آمدند، پیوست و سخنرانی کرد.

جوزف وو به گفته خود یک جلسه مثمرثمر با اعضای مجلس اروپایی برگزار کرد و اعلام نمود که تایوان تنها نیست. وی از اعضای این مجلس خواست تا حمایت خود را نسبت به توافقنامه تجاری اتحادیه اروپا-تایوان نشان دهند؛ توافقنامه ای که کمیسیون اتحادیه اروپا به دلیل ترس از پکن حاضر به انجام مذاکره درخصوص آن نیست.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا و اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نامه ای به قانون گذاران این اتحادیه نوشتند و از لیتوانی در قبال تهدیدهای چین در خصوص دفتر تازه تایوان در کشورهای بالتیک حمایت کردند.

آن ها در بخشی از این نامه نوشتند: ما از واکنش مقامات چینی متاسف هستیم. بگذارید صراحتا اعلام کنیم که تهدیدها، فشار سیاسی و اقدامات زورگویانه که علیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعمال می گردد، غیرقابل قبول است. ما چنین اقداماتی را کنار می زنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هشدار چین به کشورهای گروه 20 نسبت به حمایت از تایوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار چین به کشورهای گروه 20 نسبت به حمایت از تایوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید