پاسخ 12 سؤال ساده و جالب که همواره دنبال جواب شان بودیم

به گزارش بهترین عینک آفتابی، ما هیچ قانون رسمی ای که مشخص کند دسته های صندلی وسط هواپیما به کدام مسافر تعلق دارد، نداریم. با این حال، بسیاری از کارشناسان آداب معاشرت به یک نتیجه واحد رسیده اند: اینکه مسافری که در صندلی وسط گیر افتاده شایستگی استفاده از هر دو دسته را دارد. اما چرا؟

پاسخ 12 سؤال ساده و جالب که همواره دنبال جواب شان بودیم

حس کنجکاوی محرکی برای یادگیری انسان است. به علاوه، پرسشگری، خلاقیت و نوآوری را برمی انگیزد. به همین علت باید همواره سعی کنیم درباره هر موضوعی که امکانش باشد پرسشگر باشیم.

ما هم در این مطلب می خواهیم به چند سؤال ساده ای پاسخ دهیم که شاید برای همه ما پیش آمده باشند.

1- دسته های صندلی وسط هواپیما به کدام مسافر تعلق دارد؟

ما هیچ قانون رسمی ای که معین کند دسته های صندلی وسط هواپیما به کدام مسافر تعلق دارد، نداریم. با این حال، بسیاری از کارشناسان آداب معاشرت به یک نتیجه واحد رسیده اند: اینکه مسافری که در صندلی وسط گیر افتاده شایستگی استفاده از هر دو دسته را دارد. اما چرا؟

مسافری که سمت راهرو نشسته فضای بیشتری برای دراز کردن پاهایش در اختیار دارد. مسافری هم که سمت پنجره نشسته، هم دیواری برای تکیه کردن دارد و هم می تواند از چشم انداز بیرون پنجره لذت ببرد. اما مسافر وسط نه فضایی برای دراز کردن پاهایش دارد و نه جایی برای تکیه دادن، پس دست کم اجازه دهیم آرنج هایش را روی دسته های دو طرف خود بگذارد تا اندکی احساس راحتی کند.

2- چرا کف بطری های نوشابه برآمدگی دارد، ولی بطری های آب معدنی نه؟

کار این برآمدگی ها افزایش استحکام بطری است. این امر لازم است، چون بطری پلاستیکی باید بتواند فشار گاز درون بطری را تحمل کند. به علاوه، نوشابه معمولاً سرد سرو می گردد و یک مایع وقتی سردتر می گردد، حجم آن تغییر می نماید و بطری نباید بر اثر این موضوع خم گردد. نوک برآمدگی ها می تواند بدون شکستن، اندکی منبسط و منقبض گردد. این امر هم به کنترل شدن تغییر حجم نوشابه یاری می نماید.

3- چرا مگس ها هیچوقت نمی توانند پنجره باز را پیدا نمایند؟

مگس ها چشمانی مرکب دارند که به آن ها این امکان را می دهد که روشنایی و تاریکی را به شکلی بسیار دقیق از یکدیگر تشخیص دهند. وقتی در اتاق می چرخند، تنها چیزی که در پیش هستند یک منبع نور است. گرچه پنجره باز هم یک منبع نور محسوب می گردد، اما یک جریان هوا هم از بیرون به داخل می آورد.

این باد جوی ایجاد می نماید که مگس خیلی مایل به پرواز در آن نیست، امری که باعث دوری آن از پنجره و گشتن در پی یک منبع نور دیگر می گردد.

4- چرا یخ لیز است؟

یخ تنها زمانی لیز است که به نقطه ذوب نزدیک باشد. لیز خوردن بر اثر غلتیدن بر روی مولکول های آبی که نمی توانند به دیگر مولکول های آب موجود در سطح بچسبند، رخ می دهد. می توان آن را به یک زمین پایکوبی پوشیده از تیله یا توپ تشبیه کرد.

5- چرا گربه ها خُرخُر می نمایند؟

بیشتر افراد تصور می نمایند گربه ها از سر لذت خرُخُر می نمایند، چون اینطور به نظر می آید که این حیوانات وقت هایی این صدا را درمی آورند که از نوازش برخوردار می شوند. با این حال، معلوم شده خُرخُر کردن گربه ها کاربرد ارتباطی و التیام بخش دارد. محققان بعلاوه پی برده اند که خُرخُر گربه ها فرکانس هایی دارد که برای درمان درد، ورم، زخم و نفس تنگی، مورد استفاده قرار می گیرد. شاید به همین دلیل هم باشد که بسیاری از گربه دار ها بغل کردن دوست پشمالوی خود را آرامش بخش می دانند.

6- رنگ واقعی آینه چیست؟

یک آینه بی نقص همه رنگ های موجود را انعکاس می دهد. تعریف علمی نور سفید، ترکیبی از همه رنگ های موجود است. به همین علت گفته می گردد آینه سفید است.

7- تنبل ها چرا کُندند؟

رژیم غذایی تنبل ها تقریباً به طور کامل از برگ تشکیل می گردد که مواد مغذی بسیار اندکی دارد، یعنی این حیوان کالری اندکی دریافت می نماید. از آنجایی که تنبل ها روی درخت زندگی می نمایند، بالا رفتن از درخت برای آن ها یک فعالیت روزانه است که می تواند بسیار طاقت فرسا باشد. تنبل ها برای آنکه بتوانند سرعت سوخت و ساز بسیار پایینی داشته باشند تا به یاری آن پایین بودن کالری دریافتی خود را کنترل نمایند، بسیار آهسته حرکت می نمایند.

8- چرا چسب به داخل تیوپ نمی چسبد؟

اغلب چسب ها حاوی آب هستند که نقش حلال دارد و چسب را به شکل یک مایع غلیظ درون تیوپ نگه می دارد. چسب زمانی چسبناک می گردد که آن را با فشار از تیوپ خارج کنید و به سطحی بزنید. بعد از آن، آب درون چسب در تماس با هوای اطراف تبخیر می گردد، امری که باعث سفت شدن چسب می گردد. بعد از بخار شدن آب درون چسب، تنها مولکول های چسبنده باقی می مانند که به یکدیگر می چسبند.

9- چرا لباس عروس ها سفیدند؟

در قرن نوزدهم اغلب زنان با لباسی ازدواج می کردند که در موقعیت های دیگر هم بتوانند آن را بپوشند. تب لباس عروس سفید را بعد ها فیلم های هالیوودی به وجود آوردند که در آن ها زوج ها تا سرانجام عمر به خوبی و خوشی با یکدیگر زندگی می کردند. اما تنها خانواده های ثروتمند استطاعت خرید لباس عروس سفید را داشتند. تازه از دهه 1950 بود که مردم طبقه میانه آغاز به استفاده از لباس عروس سفید کردند، آن هم به لطف افزایش فراوری اجناس مقرون به صرفه قیمت تر در دوره شکوفایی انفجاری پس از جنگ جهانی دوم.

با این حال، حتی حالا هم در همه کشور ها از لباس عروس سفید استفاده نمی گردد. مثلاً در هند و چین عروس ها لباس قرمز به تن می نمایند که نمادی از خوش شانسی و موفقیت است.

10- گورخر ها سفیدند با خطوطی سیاه رنگ یا بالعکس؟

از گذشته، بسیاری بر این باور بوده اند که گورخر ها حیواناتی سفید با خطوطی سیاه رنگ اند. با این حال، معلوم شده عکس آن درست است. گورخر ها در دوران جنینی ابتدا به طور کامل سیاه رنگ اند و خطوط سفید رنگ تازه در یکی از مراحل بعدی جنینی ظاهر می شوند، زمانی که فراوری رنگدانه سیاه متوقف می گردد. این امر در تصویر بالا کاملاً مشهود است و می توان دید که خطوط سفید رنگ روی بدن بچه گورخر هنوز به طور کامل شکل نگرفته است.

11- چرا آب پرتقال بعد از مسواک مزه وحشتناکی دارد؟

خمیردندان پرز های چشایی زبان را اندکی دستکاری می نماید. این محصول بهداشتی توانایی درک مزه شیرینی را سرکوب می نماید، به همین علت باقی مزه ها پررنگ تر می شوند. درنتیجه، شیرینی آب پرتقال سرکوب و تلخی آن تشدید می گردد و نوشیدنی خوش طعم تان یکباره غیر قابل خوردن می گردد.

12- چرا وقتی اضطراب داریم کف دست هایمان عرق می نماید؟

عرق ناشی از اضطراب بر اثر هیجان عصبی به وجود می آید. در این حالت، بدن آغاز به آزاد کردن آدرنالین می نماید که قلب را به تپش می اندازد تا برای هر اتفاقی آماده گردد. کار اصلی تعریق، کنترل دمای بدن در زمانی است که بدن به تکاپو می افتد. بخش هایی از بدن که غدد عرق در آنجا بیشترین تراکم را دارند، کف پا ها و دست ها هستند.

منبع: روزیاتو

منبع: فرادید

به "پاسخ 12 سؤال ساده و جالب که همواره دنبال جواب شان بودیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ 12 سؤال ساده و جالب که همواره دنبال جواب شان بودیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید