چاقی خطر ناباروری را در مردان افزایش می دهد

به گزارش بهترین عینک آفتابی، متخصص تغذیه بالینی گفت: براساس نتایج پژوهش های اخیر، به ازای هر 9 کیلوگرم اضافه وزن، 10 درصد خطر ابتلا به ناباروری در مردان افزایش می یابد.

چاقی خطر ناباروری را در مردان افزایش می دهد

به گزارش بهترین عینک آفتابی از روابط عمومی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، غزاله اسلامیان اضافه نمود: کیفیت اسپرم ها به ویژه تعداد کل اسپرم ها و تعداد اسپرم های متحرک در مردان چاق در مقایسه با مردان دارای وزن مناسب، پایین تر است. این افت کیفیت اسپرم ها و اختلالات در ترشح هورمون های جنسی در مردان چاقی که مبتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت هستند، بیشتر است.

عضو هیئت علمی گروه تغذیه بالینی و رِژیم درمانی دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه نمود: مردان چاقی که برای کاهش وزن از رژیم های غیراصولی پیروی می نمایند، در نتیجه گرسنگی سلولی به سراغشان می آید و بنابراین اسپرم ها نیز این گرسنگی را تجربه خواهند کرد و کاهش کیفیت اسپرم ها هم به دلیل اضافه وزن و هم به دلیل کاهش وزن غیر اصولی دوچندان می گردد.

وی گفت: مردان چاق با مراجعه به متخصصان تغذیه، پس از ارزیابی شرایط تغذیه با دریافت یک رژیم غذایی کاهش وزن متعادل، متنوع و متناسب با احتیاجهایشان و همچنین اصلاح عادت های غلط غذایی، می توانند نقش مهمی سلامت فرزند آینده خود داشته باشند. در صورتی که به دلیل شرایط سنی پدر و مادر، زمان کافی برای کاهش وزن و رسیدن به وزن مناسب وجود ندارد، توصیه می گردد از حدود سه ماه قبل از اقدام به فرزندآوری ابتدا 5 تا 10 درصد وزن فعلی را کاهش داده و سپس اقدام نمایند.

اسلامیان گفت: نصف بشقاب غذای مصرفی در هر وعده غذایی، باید متشکل از سبزی های تازه باشد، یک چهارم آن، از انواع پروتئینی (ترجیحا گوشت های سفید مانند مرغ و ماهی یا جایگزین های گیاهی آن مانند حبوبات) و یک چهارم به جامانده از انواع غلات کامل (سبوس دار) تشکیل شده است. لبنیات کم چرب، روغن های مایع گیاهی سالم مایعات نیز به میزان احتیاج، بخش دیگری از این برنامه را تشکیل می دهند.

منبع: جام جم آنلاین

به "چاقی خطر ناباروری را در مردان افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاقی خطر ناباروری را در مردان افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید