چرا بعدازظهرها احساس خواب آلودگی می کنیم؟

به گزارش بهترین عینک آفتابی، سیناپرس/ پزشکان توضیح می دهند که انسان ها با نسخه مینیاتوری ریتم خواب شبانه روزی بدن خود که احتمالاً در یک چرخه 12 ساعته تکرار می شود، دچار احساس خواب آلودگی در بعد از ظهر می شوند.

چرا بعدازظهرها احساس خواب آلودگی می کنیم؟

بدن انسان از یک ساعت داخلی و یک ریتم شبانه روزی برخوردار است. این ریتم شبانه روزی توسط ناحیه کوچکی در پایه مغز به نام هسته سوپراکیاسماتیک کنترل می شود که باعث شده شب هنگام با ارسال سیگنالی به بدن، احساس خواب آلودگی کنیم تا هورمون ملاتونین که تنظیم چرخه خواب را بر عهده دارد از غده کوچکی در مغز ترشح شده و باعث شود تا دمای بدن ما کاهش پیدا کرده و به خواب برویم.

مطالعات نشان می دهند که یک خواب کوتاه 20 تا 30 دقیقه ای می تواند هوشیاری، توجه و خلق و خوی خوش فرد را افزایش دهد به همین دلیل شرکت هایی هستند که برای ارتقای توانمندی کاری کارمندان خود، روی امکانات خوابیدن در محل کار سرمایه گذاری کرده اند.

به گفته متخصصان، هسته سوپراکیاسماتیک فعالیت های عصبی و هورمونی خاصی ایجاد می کند که به واسطه آن بسیاری از عملکردهای مختلف بدن در یک چرخه 24 ساعته قرار می گیرد.

بدن همه ما انسان ها نسخه مینیاتوری این فرایند ریتم خواب را در حدود ساعت 12 تا 16 بعد از ظهر تجربه می کند برای همین همه ما در این ساعات احساس خواب آلودگی کرده و دوست داریم یک چرت کوتاه بزنیم.

دلیل این امر هنوز به طور معین، روشن نیست، اما تحقیقات نشان می دهد که برخی از جنبه های ریتم شبانه روزی بدن انسان دارای چرخه 12 ساعته و همچنین چرخه اولیه 24 ساعته هستند.

احساس خستگی و خواب آلودگی همچنین می تواند توسط عوامل دیگری مانند خوردن یک ناهار سنگین حاوی کربوهیدرات، عدم خواب کافی در شب قبل یا کمبود آب بدن تشدید شود. نور نیز تأثیر زیادی روی ریتم شبانه روزی بدن انسان دارد و اندازه نور در محیطی که فرد در واقع شده است می تواند بر حس خواب آلودگی فرد در بعد از ظهر تأثیرگذار باشد.

علاوه بر این، مقدار بسیار کمی از ملاتونین در غذاهایی مانند گوشت ها، حبوبات، میوه ها و سبزی ها وجود دارد بنابراین ممکن است علت اینکه پس از خوردن ناهار این حس خواب آلودگی به بدن دست می دهد، ناشی از ملاتونین مواد غذایی باشد.

قابل توجه است که مطالعات نشان می دهند که یک خواب کوتاه 20 تا 30 دقیقه ای می تواند هوشیاری، توجه و خلق و خوی خوش فرد را افزایش دهد به همین دلیل شرکت هایی هستند که برای ارتقای توانمندی کاری کارمندان خود، روی امکانات خوابیدن در محل کار سرمایه گذاری کرده اند. در صورتی که خواب کوتاه نیم روز عملی نبود می توان با یک پیاده روی کوتاه پس از صرف ناهار، احساس خواب آلودگی و خستگی را برطرف ساخت.

منبع: همگردی

به "چرا بعدازظهرها احساس خواب آلودگی می کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعدازظهرها احساس خواب آلودگی می کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید