کارکرد بیمه سلامت در ارایه خدمات به بیمه شدگان

به گزارش بهترین عینک آفتابی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، عملکرد سازمان متبوع خود درخصوص ارایه خدمات به بیمه شدگان را تشریح کرد.

کارکرد بیمه سلامت در ارایه خدمات به بیمه شدگان

به گزارش خبرگزاری بهترین عینک آفتابی به نقل از آی هینا؛ محمد مهدی ناصحی گفت: نکته کلیدی و مهم در اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع این است که در واقع این فرآیند به نوعی حمایت از بیمار است و به بیماران کمک می کند تا جهت درمان را درست طی کنند؛ به گونه ای که در ابتدا بیمار به پزشک عمومی مراجعه کرده و در صورت نیاز به سمت دریافت خدمات تخصصی تر هدایت می شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در گفت وگو با مهر، با اشاره به اینکه با نظام ارجاع می توان درهزینه های بهداشت و درمان صرفه جویی داشت افزود: همچنین می توان منابع موجود را در راستای ارتقاء کیفیت ارائه خدمت به مردم هزینه کرد.

بستر تمام خدمات الکترونیک در نظام سلامت پرونده الکترونیک است

وی با بیان اینکه براساس برآوردهای موجود هم اینک برای هر 4 هزار نفر یک پزشک خانواده در نظر گرفته شده که در صورت صلاحدید بیماران را به پزشک متخصص ارجاع خواهند داد شرح داد: البته دراین سال ها به دلیل عدم اطلاع رسانی مناسب و ضعف در سواد سلامت رفتار مردم برعملکرد پزشکان تاثیر گذاشته و افراد با کمترین بیماری و دردی درصدد مراجعه به متخصصان هستند.

ناصحی درخصوص طرح نسخه نویسی الکترونیکی اظهارداشت: برنامه نسخه الکترونیکی در طول یکی دو سال گذشته راه اندازی شده است و بستر تمام خدمات الکترونیک در نظام سلامت، پرونده الکترونیک است، لذا در حال حاضر در بسکمک از استان ها، تمام داروخانه ها و پاراکلینیک ها از برنامه نسخه الکترونیکی استفاده می کنند.

10 هزار پزشک عمومی طرف قرار داد بیمه سلامت هستند

وی با تاکید براینکه برای اجرای کامل برنامه نسخه نویسی الکترونیکی باید هر چه سریع تر زیرساخت های آن درهمه نقاط کشور ایجاد شود گفت: توسعه نسخه الکترونیک به کاهش هزینه های درمان و مقابله با تخلفات حوزه دارو کمک فراوانی خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: درحال حاضر 10 هزار پزشک عمومی طرف قرار داد بیمه سلامت هستند، ضمن اینکه مبلغ 15 میلیون تومان برای تجهیز مطب ها به کارت خوان تسهیلات لحاظ شده است و افزون بر آن هر پزشکی نسخه الکترونیک ارایه دهد، طی همان ماه مطالبات خود را دریافت می کند؛ اما در نظر داریم بعد از تجهیز 60درصد مطب ها به کارتخوان مشوق ها را حذف و اگر در اجرای نسخه الکترونیک کوتاهی صورت گیرد پولی دریافت نخواهند کرد.

حذف 2 میلیون و 300 هزار همپوشانی بیمه ای

ناصحی با اشاره به اینکه سازمان بیمه سلامت حدود 40 میلیون بیمه شده دارد افزود: از این تعداد 34 میلیون نفرتحت پوشش بیمه رایگان هستند که حدود 22 میلیون نفر از آنها در روستا ها سکونت دارند.

وی با بیان اینکه وجود پایگاه اطلاعات برخط بیمه شدگان به رفع تداخلات دفترچه ای کمک می کند افزود: در حال حاضر در دفاتر پیشخوان اگر کسی برای بیمه سلامت ثبت نام کند، بررسی شده و درصورت استفاده از دفترچه تامین اجتماعی دیگر دفترچه بیمه سلامت برای او صادر نمی شود.

ناصحی تاکید کرد: براساس آمار تامین اجتماعی میان 4 میلیون و 800 هزار نفرهمپوشانی وجود داشت که از این آمار 2 میلیون و 300 هزار نفرتا کنون حذف شدند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: باید بیمه به عنوان خریدار نقش خود را به درستی ایفا کند، ما به عنوان یک خریدار واقعی مبتنی بر دانش روز باید بتوانیم دراین حوزه نقش موثری ایفا کنیم، زیرا در بسکمک از کشورها بیمه، نظام سلامت را اداره می کند؛ اما متاسفانه در ایران چنین توانی در بیمه ها وجود ندارد، اما رویکرد ها به سمتی است که بتوانیم جهت فعلی را اصلاح کرده و با خرید راهبردی بخشی از مسائل را از مقابل صنعت بیمه برداریم.

وی افزود: سازمان بیمه سلامت دارای 5 صندوق بیمه ای کارکنان دولت، صندوق سایر اقشار ،خانواده شهدا و جانبازان، صندوق افراد تحت پوشش بهزیستی و صندوق ایرانیان است که درخصوص صندوق ایرانیان فرد باید حق بیمه را بر اساس ارزیابی وسع پرداخت کند.

منبع: خبرگزاری آریا

به "کارکرد بیمه سلامت در ارایه خدمات به بیمه شدگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارکرد بیمه سلامت در ارایه خدمات به بیمه شدگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید