یک راه عالی برای خارج کردن جرم و کثیفی از گوش

به گزارش بهترین عینک آفتابی، خبرنگاران- گرفتگی گوش آزاردهنده است، می تواند بر شنوایی تأثیر بگذارد، زندگی روزمره را مختل کند و حتی منجر به آسیب گردد.

یک راه عالی برای خارج کردن جرم و کثیفی از گوش

به گزارش وبسایت المرسال؛ در عین حال، برخورد نادرست با گرفتگی گوش ها می تواند شرایط را بدتر کند. در اینجا ساده ترین راه ها وجود دارد:

تنفس عمیق

مسدود کردن بینی، کشیدن نفس عمیق به وسیله دهان، بستن لب ها و دمیدن گونه ها، بازدم به آرامی به وسیله بینی انجام می گردد. فشار ناشی از مسدود شدن گوش به باز کردن گوش مسدود شده یاری می نماید. این تکنیک به ویژه در سفر با هواپیما مفید است.

بخار

بخار در یک حمام داغ به مدت ده تا پانزده دقیقه باعث شل شدن مخاط در سرتاسر سر (از جمله گوش) می گردد، بعلاوه می توانید یک قابلمه را روی اجاق گاز بجوشانید، یک حوله را روی سر خود قرار دهید و بخار آن را استنشاق کنید.

کمپرس گرم

یک پارچه گرم و کمپرس گرم و مرطوب می تواند همین اثر را داشته باشد. علاوه بر این، اگر فردی احساس درد کرد، قرار دادن یک پارچه گرم یا پد گرم نماینده روی گوش می تواند یاری کند، که هر دو باعث تسکین درد عمومی در فک و سر می گردد، فقط کافی است آب داغ را روی یک پارچه تمیز بریزید، سپس آن را فشار دهید و روی گوش آسیب دیده بمالید.

ملین های موم

ملین های موم، روغن بچه، روغن زیتون، روغن معدنی، گلیسیرین و پراکسید هیدروژن همگی برای از بین بردن جرم گوش کار می نمایند. می توان چند قطره گرم را در مجرای گوش ریخت و سر را کج نگه داشت تا مایع را برای 10 دقیقه حفظ کند. بعد سر را خم کنید، اغلب مقداری موم گوش با آن پایین می آیند، اگر این کار انجام نشد، باید تا سه تا پنج روز به روش ادامه داد.

آب

آب در گوش؛ اگر فردی زمان زیادی را در استخر، دریاچه یا دریا سپری کند، ممکن است آب زیادی در گوش خود داشته باشد. حرکت دادن ملایم انگشت اشاره خود به بالا و پایین در گوش می تواند به شل شدن مایع محبوس شده یاری کند. مثل چند قطره الکل یا سرکه برای خشک کردن گوش.

آیا گرفتگی گوش احتیاج به مراجعه به پزشک دارد؟

فردی که از انسداد گوش شاکی است، در صورتی که تمام روش های فوق، ناموفق بوده و بعد از سه تا پنج روز هیچ تغییری رخ نداده است، یا اگر علائم شدیدتر می شوند، باید با پزشک تماس بگیرد.

بعلاوه اگر تحریک گوش باعث درد شدید گردد، یا اگر فردی تجمع مایعات، تب، ترشح، سرگیجه یا صدای زنگ در گوش (وزوز گوش) داشته باشد، باید به پزشک نیز مراجعه کند.

اگر گوش معمولا با جرم گوش مسدود می گردد، ممکن است لازم باشد جرم گوش نیز به صورت دستی برداشته گردد، جرم گوش معمولا با تجهیزات تخصصی تمیز می گردد، بعضی ایجاد مکش می نمایند، بعلاوه می توان از یک ابزار نازک با چنگک در پایان برای تراشیدن جرم گوش استفاده کرد. روش ساده، شستن گوش با استفاده از پمپ الکتریکی است که جرم گوش را شستشو می دهد.

درک این نکته مهم است که متخصصان پزشکی نه تنها گرفتگی گوش ها را تسکین می دهند و انسداد را برطرف می نمایند، بلکه به بهبودی نیز یاری می نمایند. برای مثال، اگر فردی عفونت در گوش (یا سینوس) داشته باشد که بر شنوایی اش تأثیر می گذارد، ممکن است به آنتی بیوتیک های تجویزی احتیاج داشته باشد.

شنوایی سنج بعلاوه ممکن است آنتی هیستامین ها، ضداحتقان ها، قطره های گوش تجویزی، استروئید ها (برای آلرژی) و دارو های ضد قارچ (برای گوش شناگر) را برای برطرف انسداد گوش تجویز کند.

هشدار: قرار دادن هر چیزی در داخل گوش کار اشتباهی است و از آن بدتر قرار دادن شمع در گوش است. در این شیوه، شمعی مخروطی شکل و تو خالی آغشته به موم یا پارافین در داخل کانال گوش قرار می گیرد. سپس شمع را روشن می نمایند. گفته می گردد حرارت شمع، جرم گوش را بیرون می آورد، ولی هیچ دلیل اثبات شده ای در این مورد وجود ندارد و این کار بسیار خطرناک است، زیرا ممکن است موجب سوختگی گوش گردد و یا باعث گرفتگی گوش در اثر تجمع موم شمع و سوراخ شدن پرده گوش گردد.

یک راه عالی برای استخراج جرم و کثیفی از گوش

پراکسید هیدروژن، شاید رایج ترین روش تمیز کردن گوش باشد، زیرا پراکسید هیدروژن جرم گوش را نرم نموده و می شکند. این امر بعلاوه تخلیه جرم گوش را آسان تر می نماید.

با استفاده از روغن ها، روغن زیتون رایج ترین روغنی است که برای برطرف انسداد جرم گوش به طور طبیعی استفاده می گردد، اما می توانید روغن بادام را نیز انتخاب کنید، روغن را در دستان خود گرم کنید تا در دمای مناسب باشد، سپس سه یا چهار قطره در مجرای گوش بریزید. در حالی که سر خود را یک بار به پهلو خم کنید. دو بار در روز این کار را انجام دهید تا زمانی که جرم گوش به طور طبیعی پاک گردد.

این روغن، جرم گوش را نرم می نماید و اجازه می دهد به طور طبیعی و بدون درد خشک گردد. این روش می تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه مورد استفاده قرار گیرد. یک بار در هفته می توانید از سر دوش (ولرم و با فشار بسیار کم) برای شستشوی گوش بهره ببرید.

انسداد ناگهانی گوش

جرم گوش معمولا روش بدن برای محافظت از گوش است، بافت چسبنده آن کثیفی و سایر آلاینده ها را به دام می اندازد، به عنوان روان نماینده عمل می نماید و، چون به طور طبیعی خود به خود از مجرای گوش خارج می گردد، به عنوان یک عامل خود تمیز نماینده طبیعی عمل می نماید.

با این حال، گاهی اوقات، ممکن است بر توانایی شنوایی تأثیر بگذارد. طبق گفته آموزشگاه گوش و حلق و بینی، جراحی سر و گردن آمریکا، علائم زیر نشان می دهد که جرم گوش باعث ایجاد مشکل می گردد:

احساس گرفتگی در گوش

گوش درد

کم شنوایی جزئی

وزوز گوش، یا صدای زنگ در گوش

خارش، بو یا ترشح

سرفه

مدت زمان ماندگاری گوش مسدود شده چقدر است؟

علائم انسداد گوش ممکن است به طور همزمان در هر دو گوش ظاهر گردد یا علائم ممکن است در یک گوش ظاهر گردد. علائم انسداد گوش از چند ساعت تا هفته ها یا تا ماه ها طول می کشد که مدت زمان را تعیین می نماید که اولین دلیل انسداد است.

اگر دلیل اصلی گرفتگی گوش سرماخوردگی باشد، گرفتگی گوش ممکن است در مدت یک هفته برطرف گردد و علائم انسداد به تدریج کاهش یابد.

درمان آب گرفتگی گوش

گرانش یا تکنیک جیغ زدن: روی زمین دراز بکشید در حالی که گوش آسیب دیده موازی با زمین باشد، سر خود را کج کنید و لاله گوش خود را تکان دهید نیروی جاذبه از بقیه مراقبت خواهد نمود، می توانید از یک سواب پنبه ای برای حذف آب به جای مانده در گوش خود بهره ببرید.

تکنیک جاروبرقی: قرار دادن کف دست روی گوش گرفتگی و فشار ملایم برای چند ثانیه اثر مکش ایجاد می نماید که به تخلیه آب از مجاری یاری می نماید. این کار را تا زمانی که کل آب تمام گردد تکرار کنید.

تکنیک سشوار: استفاده از سشوار در پایین ترین حالت و نشان دادن آن به سمت گوش (نه خیلی نزدیک) به تبخیر آب و خشک شدن مجرای گوش یاری می نماید، خودش بیرون بیاید.

تکنیک کشیدن: دست خود را به پشت سر خود دراز کنید و به آرامی قسمت بیرونی گوش خود را با دست مخالف خود بکشید این کار باعث صاف شدن مجرای گوش و تخلیه آب می گردد.

تکنیک جویدن و خمیازه کشیدن: حرکت دهان و فک به یکسان شدن فشار در شیپور استاش یاری می نماید جویدن آدامس و خمیازه کشیدن ممکن است برای تشویق آب انباشته شده به تخلیه شدن کوشش گردد. اگر آب را به طور کامل دفع ننموده اید، سر را تکان دهید.

تکنیک شیمیایی: اگر هیچ یک از این روش های طبیعی یاریی نکرد، تعدادی قطره گوش حاوی الکل بدون نسخه وجود دارد که برای از بین بردن رطوبت از کانال های گوش طراحی شده است. بعلاوه تمرینات گرفتگی گوش وجود دارد که می توان برای خلاص شدن از شر آن ها کوشش کرد.

منبع: فرارو

به "یک راه عالی برای خارج کردن جرم و کثیفی از گوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک راه عالی برای خارج کردن جرم و کثیفی از گوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید